ÚVOD‎ > ‎

Články


NAŠI NĚMČINÁŘI OPĚT V ÚSTŘEDNÍM KOLE

přidáno: 22. 3. 2019 5:36, autor: Martina Daníčková

Stejně jako v loňském roce i letos se dokázali naši němčináři probojovat až do nejvyššího kola německé olympiády. Žák kvarty Nikolas Lubinski obsadil úžasné

1.místo v krajském kole a porazil soupeře ze soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové nebo z Gymnázia Boženy Němcové. V dubnu tedy bude reprezentovat naši školu ve státním kole v Praze.

Na krásném 4. místě z celkového počtu deseti účastníků se umístila žákyně tercie Adéla Tauchmanová. Vzhledem k tomu, že byla nejmladší účastnicí a německou olympiádu absolvovala poprvé, dosáhla skvělého umístění. Třetí místo jí uteklo o pouhý jeden bod.

Oběma účastníkům moc děkujeme a těšíme se, že budou naši školu úspěšně reprezentovat i v dalších letech.

 

Na krajském kole Zeměpisné olympiády jsme se neztratili

přidáno: 22. 3. 2019 2:40, autor: Tomáš Dočekal

Ve středu 20. 3. 2019 (což byl mimochodem první jarní den tohoto roku) se v objektu Školského zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Hradci Králové konalo krajské kolo Zeměpisné olympiády. V něm naši školu nakonec reprezentovala dvojice účastníků – Kryštof Vitvar ze sekundy a Jakub Tegel z oktávy.

Soutěž měla tradičně tři části: práce s atlasem, písemný test a praktická část. Maximální možný bodový zisk činil 100 bodů. Ze zveřejněných výsledků můžeme mít radost, protože Kryštof skončil ve své kategorii B v konkurenci dalších 14 účastníků na vynikajícím třetím místě a Kuba v kategorii D na krásném pátém místě.

Oběma soutěžícím gratulujeme k dosaženým výsledkům. Kompletní tabulky s výsledky jsou zveřejněny na tradičních stránkách královéhradeckých soutěží.

 

Mgr. Tomáš Dočekal

 

Další florbalový turnaj je zde!

přidáno: 17. 3. 2019 10:58, autor: Jan Honců

Chceš si zahrát florbal proti učitelům? Nebojíš se, že dostaneš nařezáno? Tak zaregistruj svůj tým! Více info v kabinetu č. 28 nebo email: jan.honcu@gymnp.cz.

Stručné ohlédnutí za únorem na Gymnáziu a SOŠPg

přidáno: 16. 3. 2019 1:16, autor: Ladislav Kodym   [ aktualizováno 16. 3. 2019 11:55 ]


     Ještě v posledním dnu předchozího měsíce dosáhli dva naši kvartáni vynikajícího úspěchu v podobě prvního (Jakub Svoboda) a sdíleného druhého místa (Adéla Podlipná) v okresním kole Matematické olympiády v Jičíně a v březnu změří svoje síly s ostatními postupujícími v krajském kole v Hradci Králové.

     Úterý 5. února bylo zasvěceno biologické olympiádě. Žáci nižšího gymnázia se utkali ve dvou kategoriích nad tématem Něco dovnitř, něco ven aneb o metabolismech různých organismů. Ze sekundánů se zadařilo Jindřichu Horákovi a Jakubu Krausovi, které na třetím místě doplnila Eliška Poláková. Ve vyšší kategorii se mezi Tomáše Dyntra a Markétu Jiřičkovou, oba z kvarty, vklínila na druhé místo terciánka Eva Fišarová.

     O týden později, 12. února, pokračovala biologická olympiáda zápolením ve vyšších kategoriích - 1. a 2. ročník a 3. a 4. ročník středních škol. S nástrahami práce s mikroskopem, orientací v biologické laboratoři  i prací s lupou se v první kategorii nejlépe vypořádaly dívky ze II. G  Soňa Petrová a Tereza Nájemníková a ve druhé svých skromných úspěchů dosáhli Jan Mitrus ze III. G a Monika Klazarová ze septimy.

     Na den sv. Valentýna, 14. února, zavítal do novopacké knihovny pan Vladimír Franz, bývalý prezidentský kandidát, skladatel scénické hudby, výtvarník, básník, dramatik a vysokoškolský pedagog. Ač se beseda nesla v duchu vyprávění a dotazů z oblasti kultury a vzdělání, došlo i na postřehy o jeho politických zkušenostech. V posluchačích zanechal hluboký dojem a spoustu námětů na přemýšlení.

     Dvacátý únor byl doslova nabitý událostmi. V okresním kole Zeměpisné olympiády opanoval kategorii 2. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií Kryštof Vitvar ze sekundy, které doplnil Matěj Choutka z tercie místem druhým, a oba tak postoupili do krajského kola v Hradci Králové.

     Stejný den hostilo Lepařovo gymnázium i kategorii D - všechny ročníky středních škol. Naši žáci tvořili třetinu startovního pole a v rodinném souboji zvítězil kvintán Matěj Tegel o jediný bod nad svým oktavánským bratrem Jakubem. Oba nás budou v březnu reprezentovat v královehradeckém krajském kole.

     Ani po kulturní stránce jsme nezaháleli. Další událostí 20. února byl již třetí zájezd do Klicperova divadla, tentokrát na představení Bratři Karamazovi.

     Poslední událostí 20. února bylo 6. kolo Přírodovědné ligy. Půlroční zápolení, tentokrát na téma Výlet do vesmíru, které letos únorovým kolem skončilo, bude dále pokračovat jen soupeřením bodově nejúspěšnějších! Patnáctka řešitelů, kterými jsou Klára Kotyková, Kryštof Vitvar, Monika Kotyková, Jakub Svoboda, Markéta Jiřičková, Erik Pfeifer, Eliška Poláková, Petr Polák, Matěj Tegel, Filip Fajfer, Hana Vajglová, Matěj Choutka, Tereza Kyselová, Matěj Kracík a František Vaněk, se navíc může spolu s dalšími úspěšnými řešiteli a vítězem/vítězkou soutěže o nové logo těšit na 24. duben a exkurzi do Velkého a Malého světa techniky v Dolních Vítkovicích. Samotné logo bude odtajněno v dubnu. Ještě předtím se však patnáctka nejlepší střetne v březnu o pomyslný pohár pro vítěze.

     Dne 21. února proběhla v jičínském K-klubu přehlídka dětských recitátorů pod názvem Dětská scéna. Naši zástupci, Samuel Najman z primy a Rozálie Matějčíková ze sekundy, oba začátečníci - se neztratili a Samuel navíc získal i Čestné uznání poroty.

          Do dalšího kola vstoupil 1. ročník Hrátek s češtinou. Tentokrát se do přípravy zapojili i naši matikáři, kteří v rámci mezioborového vztahu například přichystali slovní úlohu zadanou ve verších.

     Ve dnech 25. - 27. února se dívčí pěvecký sbor Amabile zúčastnil 41. ročníku Hudebního festivalu v Kroměříži a po třech dnech nabitých tréninkem a soutěžením se vrátil s řadou individuálních i sborových ocenění. Alena Vacková ze III. A a Eva Matějovská ze IV. A si odnesly ocenění za muzikálový a popový zpěv, Eva navíc obdržela cenu poroty za interpretaci autorské skladby a Alena byla porotou vyzdvižena za sólo v lidové písni. Sexeto žákyň ze II. A bylo ve vícehlasech oceněno stříbrem a noneto ze III. A dokonce zlatem! Největším úspěchem ovšem bylo po předvedení povinných skladeb i vlastního repertoáru vítězství Amabilek v kategorii pěveckých sborů. Tento úspěch byl podtržen i zvláštní cenou poroty za vynikající doprovod pro korepetitorku Moniku Chmelařovou. Festivalu se celkem zúčastnilo šestnáct pedagogických škol z celé republiky a aktivně do něj zasáhlo na čtyři sta soutěžících.

     Je vždy zajímavým zpestřením zapojit do výuky odborníka z praxe. Žáci sexty, I. G a II. G se díky paní Krausové 26. února seznámili s panem Vladimírem Janatou, uměleckým řezbářem z Kundratic. Nejprve povyprávěl o své tvorbě a přislíbil, že si žáci pod jeho odborným vedením budou moci v nejbližší době při dvou workshopech sami vyřezat, namořit, případně navoskovat svoji malou sošku z lipového dřeva.

     Pod patronací PaeDr. Stanislava Bendla, za vedení šéfredaktorky Michaely Neumanové a  spolupráce řady žáků primou počínaje a I. G konče se na stránkách školy rozeběhl zajímavý projekt - internetový Deník. Příspěvky z kultury, rozhovory, sport, volný čas, aktuality a fotografie ze školních akcí - to vše najdete od února na adrese https://denik-gymnp.cz/.

 

Ladislav Kodym

Zkuste si nanečisto letošní Přírodovědnou ligu mistrů!

přidáno: 10. 3. 2019 11:03, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 10. 3. 2019 11:04 ]

V pátek 8. března se 14 nejúspěšnějších účastníků letošního ročníku Přírodovědné ligy utkalo v tradičním finále - Přírodovědné lize mistrů. Ta měla i letos podobu písemného testu s 50 otázkami a časovým limitem 60 minut. Chcete-li, můžete si letošní finále vyzkoušet nanečisto. V první příloze tohoto článku najdete zadání. V druhé příloze je pak správné řešení. Test si můžete vyhodnotit přesně podle pravidel PLM. Za každou správnou odpověď si dejte 5 bodů (specifické hodnocení má pouze otázka č. 26 a v řešení je vysvětleno), za nesprávnou odpověď se žádné body neodečítají. Ale pozor! Na dvě zvolené otázky si můžete vsadit až po 30 bodech. Pokud však na takovou otázku odpovíte chybně, těchto 30 bodů naopak ztrácíte! Zdatní matematici již jistě spočetli, že teoretický maximální bodový zisk v PLM je 300 bodů. Jeho dosažení je však vzhledem k náročnosti otázek velmi nepravděpodobné. Nejlepší letošní reálný dosažený výkon byl 228 bodů. Že jste dosáhli více? Tak proč jste letos nesoutěžili v Přírodovědné lize? Nejbližší šance napravit to je od září letošního roku, kdy vypukne 16. soutěžní ročník.

Slavnostní vyhlášení výsledků 15. ročníku Přírodovědné ligy proběhne v pondělí 8. dubna 2019 4. vyučovací hodinu (tedy od 10.50 hod.) v učebně č. 14. Bude spojeno i s poučením účastníků exkurze Přírodovědné ligy do Velkého světa techniky v Ostravě - Dolních Vítkovicích (24. 4. 2019) a také s představením nového loga Přírodovědné ligy, které vzešlo ze soutěže, konané v tomto školním roce. S novým logem a také s konečnými výsledky Přírodovědné ligy se bezprostředně poté seznámíte na těchto stránkách.


V okresním kole Fyzikální olympiády budeme mít trojnásobné zastoupení

přidáno: 6. 3. 2019 11:20, autor: Josef Křeček

Tři naši žáci splnili stanovená kritéria a stali se úspěšnými řešiteli školního kola Fyzikální olympiády. V kategorii E uspěl Jan Kiec (kvarta) a v kategorii F Matěj Pavelec a Matěj Choutka (oba tercie).  Úspěšné řešení úloh školního kola zároveň znamená postup do okresního kola, které proběhne 3. dubna v Hořicích. V kategorii F obhajujeme vítězství (loni vyhrál v okresním kole, konaném u nás, právě Jan Kiec). V kategorii E lze z okresního kola postoupit až do kola krajského. Popřejme našim zástupcům v okresním kole hodně štěstí a nezapomeňme, že v jejich stopách mohou jít v nejmladší kategorii G také sekundáni, kteří mají čas na řešení úloh do 4. května. V této kategorii se sice nepostupuje do žádných vyšších kol, ale je dobrou průpravou právě pro budoucí účast ve vyšších kategoriích, Zdá se, že po několika letech určité stagnace Fyzikální olympiáda na naší škole opět ožívá!Výsledky anglické konverzační soutěže pro SOŠPg

přidáno: 6. 3. 2019 4:35, autor: Radka Ponikelská   [ aktualizováno 6. 3. 2019 4:41 ]

V dnešní anglické konverzační soutěži se utkalo 18 studentů z pedagogické školy. Poměřili síly v poslechu, gramaticko-lexikálním testu a 10 nejúspěšnějších postoupilo do ústního kola. Vítězkou se stala Marie Šindlerová ( 4. A ), na druhém místě skončila Patricie Tachas ( 3. A ) a třetí místo patří Kryštofu Kavánovi ( 2. A ) 

Vítězům gratulujeme a všem zúčastněným patří velká pochvala za odvahu a vynikající výsledky. Za PK Aj Radka Ponikelská

Vracíme se ke kořenům

přidáno: 5. 3. 2019 13:14, autor: Kateřina Krausová

Možná vás 
správně napadne, že k tradicím našich předků. I tak bychom mohli brát celé dnešní odpoledne, kdy se studenti 2.G věnovali pod vedením "kořena" Vládi Janaty vyřezávání nejen do kořenů, ale hlavně do lipových špalíků a dřevěných destiček. A překvapili ! Tím, že si asi třetina z nich zapomněla nože ne. Ale tím, jak dokázali i s půjčenými nožíky a rydly do dřeva z neforemného špalíku vykouzlit Venuši, lidskou postavu, abstraktní točené a dokonale vyhlazené tvary i objekty, připomínající tužku. Hlavně ale poznali, jak nesnadné je doslova "vyrvat" z tvrdohlavého materiálu alespoň zlomek naplánovaného dílka. Sám sochař a řezbář Vláďa Janata si sedl a během hodiny právě z takového špalíku vykouzlil šachovou figurku koně tak lehce, až nám lezly oči z důlků. V dalších lekcích novopečené řezbáře čeká moření, lakování i reliéfní práce. Nejvíce se ale divila paní uklizečka, když navečer otevřela koš plný plný hoblin a vykřikla " Co to je ? "Přírodovědná liga mistrů už tento pátek!

přidáno: 5. 3. 2019 4:27, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 5. 3. 2019 10:14 ]

Jak bylo již dříve oznámeno, utká se tento pátek 15 nejúspěšnějších soutěžících letošní Přírodovědné ligy v závěrečném finále, tzv. Přírodovědné lize mistrů. Finále proběhne od 7.55 do 9.35 v učebně č. 14. Připomeňme si finalisty, tentokrát po třídách:

Prima
Petr Polák
Hana Vajglová
Matěj Kracík

Sekunda
Kryštof Vitvar (vítěz kategorie Junior 2018)
Erik Pfeifer
Eliška Poláková
Tereza Kyselová

Tercie
Filip Fajfer
Matěj Choutka

Kvarta
Jakub Svoboda
Markéta Jiřičková
František Vaněk

Kvinta
Matěj Tegel

Oktáva
Klára Kotyková (vítězka 2016 - 2018)
Monika Kotyková

Jak je vidět, věkový průměr finalistů se v porovnání s uplynulými ročníky značně snížil!

Naši soutěžící už byli seznámeni s pravidly a k soutěži budou potřebovat psací potřeby, kalkulačku, šedou kůru mozkovou a trochu štěstí.  Tak jim ho popřejme! Výsledky letošní Přírodovědné ligy budou slavnostně vyhlášeny v pondělí 8. dubna (bližší informace přineseme), kdy poznáme i nové logo soutěže.Amabilky zazářily na Hudebním festivalu v Kroměříži!

přidáno: 5. 3. 2019 4:18, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

Dívčí sbor Amabile se zúčastnil třídenního klání pedagogických škol na Hudebním festivalu v Kroměříži. Dějiště 41. ročníku celostátního kola ve dnech 25. - 27. 2. otevřelo brány nejen k objevování krás umění, ale i k vlastní interpretaci bohatého repertoáru z barvitých sfér hudby. Své síly poměřili sólisté, sbory i různá tělesa, jejichž výkony hodnotila vždy tříčlenná odborná porota. Studentky novopacké pedagogické školy soutěžily celkem ve třech kategoriích (sbor, sólo, vokální seskupení).

Samotná příprava na hudební festival se nesla v poněkud dobrodružném duchu. Množství pravidelných pondělních zkoušek nám opravdu nedostačovalo, a proto bylo na místě obětovat zpěvu i mnoho hodin volného času. Zkoušky se staly takřka denním chlebem. Vzhledem k hojnému zastoupení sboristek a zejména faktu, že hlasivky jsou nástrojem opravdu vzácným a náchylným, se všichni málokdy sešli v plné síle. Nemluvě o vokálních seskupeních, která utvořily naše studentky z vlastního entusiasmu k hudbě, a věřte nebo ne, například takové noneto se bez devíti členů opravdu neobejde.

A jak to všechno proběhlo?  Bezmála čtyřhodinovou cestu autobusem do Kroměříže vyplnila většina spánkem, už jen z lásky k vlastnímu tělu, které mělo za úkol zvládnout hojně nabité pondělní odpoledne. Pro všechny zúčastněné pedagogické školy byla připravena zkušebna a prostor pro akustickou zkoušku v sále kroměřížské pedagogické školy.

Tři dny ve znamení umění, hudby a kulturních zážitků byly odstartovány velmi zajímavým dramatickým představením studentek kroměřížské pedagogické školy. Také zde poprvé zazněla povinná skladba Holka poctivá od skladatele Jana Nowaka, zkomponovaná speciálně pro tuto akci. Organizátoři uvedli symbol letošního ročníku – páva – ztělesňujícího štěstí, přepych a celistvost. Současně bylo rozvinuto sedm pavích per, která značila sedm soutěžních kategorií.

Přezdívka Hanácké Athény tomuto historickému městu opravdu lichotí. Fotogenická Kroměříž představuje opravdovou oázu kultury, především s prvky gotiky, renesance a baroka. Za účelem rozšíření obzorů z hudební oblasti si pro studenty organizátoři připravili bohatý program i ve večerních hodinách.

A nyní již k samotným úspěchům studentek naší pedagogické školy. V nejobsazenější kategorii muzikálový a popový sólový zpěv podaly neuvěřitelný pěvecký výkon hned dvě naše dívky, Ája Vacková (3.A) a  Eva Matějovská (4.A), kterým tímto děkujeme za dechberoucí (nejen) podívanou. Eva byla navíc oceněna stříbrným umístěním a ještě zvláštní cenou poroty za interpretaci autorské skladby.  Ve vícehlasech předvedlo naše sexteto (složené výhradně z druhaček) famózní výkon, za který bylo oceněno stříbrem. O trochu zkušenější noneto (mix zpěvaček ze tří ročníků) bylo dokonce zlaté!!! Při individuálních rozborech s porotci, které následovaly vždy po výkonech v každé z kategorií, porota velmi pozitivně hodnotila i sólo Sáry Veselé  (3.A) v lidové písničce.

Tou hlavní a nejsledovanější disciplínou bylo vystoupení pěveckých sborů jednotlivých škol. Povinnou skladbu i vlastní repertoár sbory odzpívaly před zaplněným sálem. Náš sbor AMABILE předvedl to nejlepší, na co se dva roky připravoval, a dlouho neutichající potlesk dal najevo, že se nám to opravdu povedlo. Samotné vyhlášení pořadí jednotlivých sborů nás čekalo až na závěrečném slavnostním galavečeru. Na něm byla prezentována ta nejlepší vystoupení napříč kategoriemi, která doporučila porota. Se sólovou písničkou vystoupila Eva Matějovská a samozřejmě nechyběl ani náš sbor AMABILE. Ten na žádost poroty interpretoval píseň Love Yourself od Justina Biebera. Až v samém závěru galavečera přišlo na řadu vyhlášení výsledků. Napětí v sále by se dalo krájet. Obrovská radost, slzy štěstí a euforický křik – to vše bezprostředně následovalo po oznámení absolutního vítěze v kategorii pěveckých sborů – AMABILE z Nové Paky!!!

Úspěch Amabilek byl okořeněn i zvláštní cenou poroty za vynikající doprovod naší korepetitorce Monice Chmelařové a další zvláštní cenou poroty Evě Matějovské za sólový výkon ve skladbě B. Brittena „Balulalow“. Lahvičkou slivovice byl odměněn i Patrik Erlebach (2.A)  za klavírní doprovod našeho stříbrného sexteta.

Své hlasové hudební dovednosti předvedli na Hudebním festivalu v Kroměříži zástupci celkem 16 pedagogických škol celé republiky, aktivně se jej zúčastnilo na čtyři sta soutěžících. Děkujeme především naší sbormistryni Mgr. Aleně Matějovské, pod jejíž taktovkou dívčí sbor AMABILE dokázal, že ve své kategorii patří mezi nejlepší v republice.

Závěrem lze konstatovat, že letošní ročník se vzhledem k počtu nasbíraných ocenění (4 medailová umístění a 3 zvláštní ceny poroty) do historie naší školy zapsal jako nejúspěšnější.

                                                                                                                                                                Lucie Herberová  2.A


1-10 of 1910