ÚVOD‎ > ‎

Články


Školní výlet terciánů

přidáno: 24. 7. 2017 2:37, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 24. 7. 2017 2:39 ]

V úterý 27.6 2017 v půl desáté jsme se sešli před školou, nasedli do autobusu a vydali jsme se na cestu do Vítkovic. Autobus nám zastavil pod kopcem a my jsme se museli na chatu dovalit s krosnami plnými jídla po svých. Problémem ale bylo, že jsme nevěděli, kam přesně máme jít, tudíž se jedna skupina prošla na Rovinky a druhá chatu přešla a vydala se směrem na Špindl. Nakonec jsme ale všichni dorazili a po zabydlení jsme se naobědvali a vyrazili na krátký výlet. Ten  se ale neobešel bez komplikací a zpátky na chatu jsme se vrátili promočení na kost. K večeři nám pan Kypr uvařil výborný řízek.

 Druhý den jsme se ještě unavení z probdělé noci vydali na Žalý. Vrátili jsme se na oběd a pak jsme měli vyrazit na další výlet. Mělo ale pršet, tak jsme pro jistotu zůstali na chatě a až navečer jsme se vydali na farmu Hucul, ke které jsme to měli opravdu kousek. Večer si pro nás pan Kypr připravil soutěž. Zčásti i kuchařskou. Každé družstvo mělo 15 minut čistého času na přípravu chutného a vzhledného pokrmu. Ve čtvrtek jsme se měli už bohužel vracet, tak jsme si sbalili, uklidili chatu a vydali jsme se z kopce dolů zpátky na autobus. Ani tentokrát nám počasí moc nepřálo. Byla zima a pršelo. Do Nové Paky jsme přijeli kolem půl jedné. Výlet jsme si moc užili, ale utekl až příliš rychle. Doufáme, že příští rok někam pojedeme zase. :D  

                                        Bára Kalivodová            

                                                       


Dobře utajený výlet aneb inkluze trochu jinak

přidáno: 17. 7. 2017 3:25, autor: Stanislav Bendl   [ aktualizováno 18. 7. 2017 3:17 ]

O gymnazistech se tvrdívá, že postrádají sociální cítění a toleranci k různě znevýhodněným jedincům. Tento falešný stereotyp jednoznačně naboural  společný tajný výlet studentů septimy (třídní Stanislav Bendl ) a speciální třídy III Z, ZŠ Komenského (třídní učitelka Alena Bendlová), jenž se konal ve čtvrtek 29.6.2017.

Žáci speciální třídy museli při hledání tajného cílového místa dokázat, že umějí správně a korektně komunikovat s autoritou (konkrétně s ředitelem školy), zorientovat se správně v terénu bez použití mapy nebo GPS, že dokáží úspěšně komunikovat přes mobilní telefon. Vesměs správně odpověděli na některé předem připravené otázky z oblasti českého jazyka, matematiky, zeměpisu, dějepisu …Přitom jim pomáhali studenti septimy. Gymnazisté projevili opravdovou vstřícnost, prostřednictvím mobilní komunikace své mladší kamarády navigovali a pomáhali jim najít správný směr. Navíc tak přitom sami nenásilným způsobem prakticky pochopili význam inkluzivního přístupu a důležitost kooperace mez lidmi.

Nakonec všichni dorazili na správně místo – do tajemstvím opředeného kostelíku na Husově kopci. Na všechny čekal zajímavý výklad o historii této dřevěné budovy, jež pochází z 2. pol. 17. století. Dozvěděli jsme se zajímavé informace o místě původu kostelíku – Podkarpatské Rusi i o jeho majitelích, rodině Kretschmerových.  Po prohlídce pokračovali žáci ZŠ do Klenotnice a do Suchardova domu, septimáni šli uklízet aulu gymnázia, konkrétně kulisy a rekvizity po svém předchozím divadelním představení.

Náš „rodinný“ a meziškolní projekt dokázal při společné činnosti propojit studenty gymnázia a žáky speciální třídy ZŠ, zásadně pomohl odbourat některé dříve vytvořené, omezené stereotypy. Napomohl proto k lepšímu vzájemnému pochopení a zvýšení tolerance. O celé akci vyšel též článek v Učitelských listech ( http://www.ucitelske-listy.cz/2017/07/alena-bendlova-stanislav-bendl-inkluze.html ).                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     PaedDr. Stanislav Bendl

Projekt Plastové obaly

přidáno: 27. 6. 2017 5:26, autor: Kristýna Rychlovská   [ aktualizováno 27. 6. 2017 5:40 ]


Minulý týden se žáci kvarty účastnili miniprojektu na téma plasty. Z obsahu školních tašek a obalů výrobků, které spotřebovali za poslední dny, se pokoušeli vyčíst složení obalového materiálu, především plastů. Zjistili například, že obyčejný jogurt může být balený do plastu, papíru a kovu, které od sebe lze separovat, nebo že vaničky na plátkový sýr mohou být složeny z několika druhů plastů. Na kuchyňské váze zvážili běžné spotřební plasty jako např. PET lahev, a potěžkali si pytel již vytřízených plastů z domácnosti. Dozvěděli se, že na 1 kg plastů je nutné zpracovat 2 kg ropy, kolik se jí musí ročně vytěžit jen na výrobu plastů, a že se dá tato neobnovitelná surovina díky recyklaci šetřit. Prohlédli si granuláty recyklovaných plastů, které slouží jako surovina na výrobu nejrůznějších plastových výrobků, a také jak vypadá PET lahev, než dostane svůj konečný tvar. Věříme, že i díky informacím, které žáci v projektové hodině nabyli, budou mít motivaci třídit odpad, protože to má smysl.

Kristýna Rychlovská a Lenka Doležalová

 
 
 
 
 
 
 
 


MAJÁLES DNES

přidáno: 26. 6. 2017 12:47, autor: Kateřina Krausová   [ aktualizováno 27. 6. 2017 2:27 ]

Dnešní Majáles se povedl. Nápadité převleky jednotlivých tříd, program na náměstí, kterého se se ctí zhostili takřka všichni studenti vyšších ročníků, profesionální výkon kapely Javorky i okouzlujících mažoretek z DDM, až do poslední chvíle utajená kolosální královna Majálesu se svojí fascinující hlavatou družinou, profesorský sbor na kolech a koloběžkách s panem ředitelem a paní zástupkyní, kteří na těchto vehiklech předváděli holubičku a jiné kreace, pan starosta Cogan s vidlemi i roztančené náměstí nakonec, to všechno potěšilo nejen nás, ale i přihlížející veřejnost i děti z místních MTŠ.
První video, které natočila reportérka Vlaďka Wildová, zveřejnil Český rozhlas Hradec Králové už brzy po obědě. Nápadité momentky potom náš příznivec a bývalý student gymnázia Ondřej Nýdrle.Těšíme se i na naše fotky- Lukáše a Veroniky, které sem přidáme postupně. A také na to, že pokud se vám video i fotografie budou líbit, budete je sdílet :-D. Najdete je na facebooku naší školy nebo na stránkách Dobré zprávy z Českého Ráje společně s pěkným článkem o celé akci.


Stručný přehled událostí června 2017

přidáno: 26. 6. 2017 11:48, autor: Josef Křeček

Pěvecký sbor AMABILE se zúčastnil dne 10. 6. jedenáctého ročníku přehlídky pěveckých svorů Světlo pro Lidice. V Lidicích vystoupilo 14 pěveckých sborů z celé ČR, každý zastupoval jeden kraj. Reprezentantem Královéhradeckého kraje byl právě náš soubor AMABILE. Dojmy jedné z účastnic akce si můžete přečíst v tomto článku: http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/amabilkynaprehlidcepeveckychsboruavlidicich

Studentky třídy 2.A  se první červnový den zúčastnily exkurze na hrady Houska a Zvířetice: http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/exkurzezatajemnemnahradyhouskazvireticeastrasidlyjosefavachala

Třída septima zase absolvovala cykloturistický kurz, jednodenní i vícedenní exkurze a výlety pak byly připraveny pro všechny třídy školy na dny 27. – 29. 6. 2017.

Informační schůzka pro rodiče žáků budoucí primy proběhla dne 13. 6. 2017.

V rámci doprovodných akcí mistrovství Evropy v basketbale žen v Hradci Králové proběhl turnaj středních škol Královéhradeckého kraje v basketbale 3x3. Družstvo našich dívek v turnaji zvítězilo a finálovou účast zaznamenal i tým chlapců, který nakonec obsadil krásné 2. místo.
(http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/mistrovstvievropyvbasketbalezensnasiucasti )

V pátek 23. 6. sehráli studenti septimy v aule školy s velkým úspěchem divadelní představení Strašidlo cantervilleské. (http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/prochrajeseptimastrasidlocantervillske )

V pondělí 26. 6. se uskutečnila „odložená“ akce Majáles, plánovaná původně na 28. 4., kdy ji znemožnilo extrémně nepříznivé počasí. Akce se stala příjemných zpestřením života města na počátku léta.

Několikrát jsme vás zde letos informovali o úspěších naší školy na celostátní úrovni. Podle zásady „To nejlepší nakonec“ jeden úspěch přímo celosvětový:  Naše škola poslala do USA 30 grafických listů na celosvětovou výstavu výtvarných prací na téma Pollinators (Opylovači).  Výstava je putovní (během dvou let po celém světě), následně bude vydána souborná publikace. A práce Nely Krykorkové z 1.A na plakátu výstavy reprezentuje Evropu!

Lepší závěr našich měsíčních přehledů ve školním roce 2016/2017 jsme si asi nemohli přát. Tak na počtenou zase v září!

Mistrovství Evropy v basketbale žen s naší účastí

přidáno: 22. 6. 2017 2:27, autor: Marián Klapka

V rámci doprovodných soutěží a akcí spojených s ME v basketbale žen se v Hradci Králové ve dnech 19. a 20. června uskutečnil turnaj středních škol Královéhradeckého kraje v basketbale 3x3. Hrálo se na venkovním hřišti před zimním stadionem, kde odehrál své zápasy ME ve skupině A i český reprezentační tým.

V pondělí proběhl turnaj chlapců. Opora týmu Kuba Tegel se nemohl turnaje zúčastnit, protože byl na rodinné dovolené, a tak naši školu reprezentoval kvartet septimánů-Vojta Pour, Marek Nádvorník, Vojta Plecháč a Josef Švehla. Hned ve druhém zápase se zranil Marek Nádvorník, což znamenalo, že zbylé zápasy museli chlapci v úmorném vedru odehrát bez střídání. Po utkáních ve skupině následovala vyřazovací část. Naši kluci s přehledem postoupili až do finále, kde po napínavém průběhu nakonec o bod prohráli a obsadili konečné druhé místo.

 Ceny nejlepším týmům předával pan Rudolf Cogan z Nové Paky, který v současné době působí jako radní v krajském zastupitelstvu. Protože součástí ceny za druhé místo byly i vstupenky na utkání našeho reprezentačního týmu se Španělkami, přesunuli jsme se do útrob zimního stadionu a sledovali dramatické utkání s vítězným koncem pro naše reprezentantky.

V úterý se na stejném místě uskutečnil turnaj dívek. Rtuť teploměru vyšplhala ještě o něco výš než v pondělí, proto byly v každém utkání pravidelně zařazovány pitné pauzy. Naše děvčata se probojovala do finále, ve kterém od začátku vedla a nakonec i celkem v pohodě zvítězila. Markéta Přenosilová navíc vyhrála i  dovednostní soutěž ve střelbě trojek. Ceny tentokrát předávala náměstkyně hejtmana paní Martina Berdychová. Děvčata získala i vstupenky na finálové utkání ME v basketbale žen, které se koná v neděli 25. června od 20,30 hodin v O2 aréně v Praze.

Vítězný tým hrál ve složení: Nela Michálková, Markéta Přenosilová, Kristýna Pochopová, Bára Novotná a Sabina Horynová.

                                                                                                                                    Jan KyprProč hraje septima Strašidlo cantervillské?

přidáno: 21. 6. 2017 1:24, autor: Stanislav Bendl   [ aktualizováno 21. 6. 2017 7:42 ]

Septimánský divadelní soubor Slanina v pátek sehraje v aule premiéru divadelní hry Strašidlo cantervillské (v 10 hodin pro školu) a tentýž den rovnou i její derniéru (v 18 hodin pro veřejnost). Navazuje tak na své slavné předchůdce, vždyť např. divadelní soubor Tramvaj hrál stejnojmennou hru v roce 2004 (scénárista byl tehdy stejný, scénář podstatně jiný).

Vedle navázání na tradici tvořil další důvod výběru Wildeovy hry její neuvěřitelná variabilita, možnost si s původním textem různě pohrát. Nám se to letos podařilo do té míry, že již prakticky hotový scénář z podzimu 2016 musel být přes zimu zcela přepracován kvůli rozchodu ústřední herecké milostné dvojice.  Výsledek se pak sice možná mírně vzdálil od originálu. Oscarovi to ovšem nevadí, naopak – viz citát: Když je umělecké dílo dokončeno, má svůj vlastní nezávislý život a může pak odevzdat docela jiné poselství, než bylo do něj autorem vloženo. Vzniklé, poněkud postmoderní, dílo přitom zcela jistě naplňuje některý ze skvělých Wildeových aforismů a duchaplných bonmotů (viz výstava na chodbě školy).

Pragmatický důvod představovala i možnost text upravit tak, aby si mohli zahrát (nebo se aspoň zapojit) všichni septimáni, přičemž někteří z nich coby skvělí univerzálové sehráli i vícero rolí (např. Vojta Kaván - asi 6).

Neopomenutelná se jeví být též aktuálnost a kontroverznost nosných témat hry: vztah Británie a USA, vztah Británie a Evropy (brexit), usedlíci versus přistěhovalci, konzervativní versus moderní, mladí versus staří, nesnášenlivost versus tolerance, problémy strašidla s identitou, láska versus smrt, možnost reinkarnace, vztah záhrobí a každodenního života, vztah umění a reality, lingvistický problém přechylování etc etc.

Nejen ve staré, dobré Británii, nýbrž i dnes a tady má každý z nás nějakého svého strašáka, svého kostlivce skrytě uloženého někde hluboko, přehluboko ve staré skříni, každý z nás má nejen na krbu nějaké ty skvrny, jež nelze jen tak lehce odstranit a které
se někdy dokonce i reinkarnují ….

Samozřejmě je též kniha Strašidlo cantervillské součástí maturitního seznamu četby, tudíž je pro příští maturanty (a vlastně pro všechny) záhodno se s ní blíže seznámit.

Septimánům celoroční společný projekt zajisté pomohl lépe se vzájemně poznat, semknout se jako kolektiv, vytvořit si nezapomenutelné vzpomínky na příští třídní srazy pro zhruba následujících 50 let, zkrátka vytvořit své „grandiózní finále“ před maturitním ročníkem.

A v neposlední řadě jsme se všichni chtěli dobře pobavit. To už se nám povedlo. Nyní hodláme zejména výtečně pobavit své publikum – tedy Vás.

Snad se nám to podaří…

 

 

                                                                                                                                        PaedDr. Stanislav Bendl,                             

                                                                                                          třídní septimy, scénárista, režisér

 

Majáles v červnu?

přidáno: 20. 6. 2017 1:29, autor: Kateřina Krausová   [ aktualizováno 20. 6. 2017 1:35 ]

Slavit Majáles v červnu se může zdát někomu divné, ale ten původně plánovaný se stejně měl odehrát v dubnu, a tak změna, která nastala z důvodu velice nepříznivého počasí, je vlastně změnou zanedbatelnou. Ať už v dubnu nebo v červnu, bude Majáles určitě stát za to. Studenti obou středních škol v převlecích vyjdou s mávátky a dalšími rekvizitami v pondělí 26. 6. 2017 v 10.00 hod. od budovy gymnázia. V čele průvodu půjdou mažoretky DDM, za nimi bude do pochodu vyhrávat kapela Javorka z Lázní Bělohradu pod taktovkou pana Záveského. Pak už se návštěvníci mohou těšit na profesorský sbor ve stylovém převleku, královnu Majálesu a poté na náměstí na taneční program, kdy bude nakonec tančit celé náměstí včetně přihlížejících. O občerstvení a ozvučení se postará MKS, ve spolupráci s Městským úřadem v NP bude uzavřeno náměstí a k průvodu se přidá i pan starosta Josef Cogan, který společně s ředitelem školy Pavlem Matějovským pozdraví účastníky průvodu na náměstí.

Nové Pace se říká Město krásných bláznů. Prý podle pověsti, kdy bylo možné napít se z kašny „bláznivé vody“. Trochu legrace k životu patří  a právě červnovým Majálesem studenti a pedagogové za přispění veřejnosti odstartují prázdniny - čas her a malin nezralých.

PRIMA 2017

přidáno: 12. 6. 2017 6:04, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 12. 6. 2017 6:05 ]

Zítra, 13. 6. 2017,  se v učebně č. 54 od 16.00 hodin koná
informační schůzka rodičů budoucích žáků třídy prima (školní rok 2017/2018).

 

Amabilky na přehlídce pěveckých sborů v Lidicích

přidáno: 12. 6. 2017 1:25, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 12. 6. 2017 1:34 ]

10. červen. Troufám si tvrdit, že spousta lidí ani neví, čím je toto datum důležité a proč si ho připomínáme. Letos uběhlo přesně 75 let od spáchání atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha. Avšak vlivem tohoto odvážného a hrdinského činu se daly do pohybu věci, které skončily právě 10. 6. 1942 vyhlazením obce Lidice. O čtrnáct dní později zmizela z map i obec Ležáky.

Obě obce byly naprosto srovnány se zemí. Muži byli zastřeleni, ženy poslány do koncentračních táborů a většina dětí byla udušena v plynových autech. Některé děti, které měly štěstí a splňovaly podmínky vzhledu árijské rasy, byly poslány na německou převýchovu. Dnes připomínají místa děsivého masakru jen pomníky a pietní místa a v Lidicích ještě navíc Růžový sad, ve kterém nyní roste více jak 24 000 růžových keřů, které do Lidic posílají z celého světa. A právě do Lidic se každý rok sjíždějí davy lidí včetně významných osobností nejen z Česka, ale zástupci mnoha dalších zemí (Slovensko, Slovinsko, Německo, Velká Británie, Peru, Lotyšsko, Japonsko a mnoho dalších), aby si tak připomněly děsivé události, které se tu staly, a pietně položily věnec na památku všech obětí.

Ale tento den není jen záležitostí pokládání věnců a proslovů. Již po jedenácté se zde konala celostátní přehlídka pěveckých sborů Světlo za Lidice, kde se svými písněmi vystoupilo čtrnáct sborů z České republiky, každý z nich reprezentoval jeden kraj. My Amabilky jsme měly tu čest reprezentovat náš, Královéhradecký. Letošní uměleckou záštitu nad akci převzal zpěvák Martin Chodúr.

Do Lidic jsme vyjížděly brzy ráno a už po osmé hodině jsme byly na místě. Po úvodní zkoušce, na které jsme si zazpívaly s ostatními sbory společné písně a českou hymnu, jsme měly čas a mohly si projít celý památník. Opravdu mě překvapilo, jak je celý komplex veliký. Nejvíce mě zaujalo monumentální sousoší 82 dětí, které se staly oběťmi lidického masakru. Toto sousoší je v Lidicích od roku 2000 a vytvořila ho sochařka Marie Uchytilová. Je opravdu neuvěřitelně smutné a ani nedokážu své pocity popsat, když se tam díváte na děti, které potkal tak neuvěřitelně krutý osud a nestihly vyrůst, nestihly nic …

Od dvanácti hodin probíhal koncert zúčastněných sborů. V závěru zazpívaly všechny sbory společně. Nejkrásnější byla podle mě píseň Růže pro Lidice, která v tak velkém počtu zpěváků zněla opravdu úžasně.

Nikdy předtím jsem v Lidicích nebyla, ale je to opravdu silný zážitek. Počasí nám přálo a celý den bylo opravdu krásně, ale vydržet to v černém sborovém oblečení bylo hodně náročné.

 Události, které se staly v Lidicích a Ležácích, je důležité si stále připomínat. Aby se nestalo, že se něco podobného bude opakovat.


                                                                                                                                                                                  Eliška Bochová, 2.A


                                                                                                                                                                                                    
                                                                                                        

1-10 of 1510