Úvod‎ > ‎

Články


Přírodovědná liga se vrací s Járou Cimrmanem

přidáno: , autor: Josef Křeček   [ aktualizováno ]

Po zimní přestávce začne v úterý 11. února šesté kolo letošní Přírodovědné ligy, které bude zároveň závěrečným kolem základní části ligy. Po jeho skončení budeme znát 15 finalistů, kteří se 11. března utkají o celkové prvenství ve finále, a také bude znám konečný seznam účastníků exkurze do České televize (22. dubna).

Šesté kolo bude vůbec poprvé v historii Přírodovědné ligy věnováno osobnosti českého génia Járy Cimrmana, konkrétně jeho působení na poli fyziky. Text kola bude publikován s laskavým souhlasem hlavního protagonisty Žižkovského divadla Járy Cimrmana pana Zdeňka Svěráka.


Ředitelské volno

přidáno: , autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka


Na den 30.1.2020 (čtvrtek) vyhlašuji ředitelské volno z důvodu vysoké absence žáků i učitelů (chřipková epidemie). Ve středu odučíme první tři vyučovací hodiny dle běžného rozvrhu, čtvrtou vyučovací hodinu předají třídní učitelé žákům výpisy vysvědčení a výuka bude ukončena. Záležitost je zkonzultována se zřizovatelem. Strava ubytovaným na domově mládeže i čtvrteční obědy našim žákům budou automaticky odhlášeny.

                                                                                                                                                                        Mgr. Pavel Matějovský
                                                                                                                                                                        ředitel školy

Adéla Tauchmanová postupuje do krajského kola Olympiády v českém jazyce

přidáno: 24. 1. 2020 1:22, autor: Jan Kypr   [ aktualizováno ]

   V úterý 21. ledna 2020 se v Jičíně uskutečnilo okresní kolo Olympiády v českém jazyce. Naši školu reprezentovali Kryštof Vitvar, Patricie Čoričová, Adéla Tauchmanová, Matěj Tegel a Lucie Herberová. Soutěžilo se ve dvou věkových kategoriích. 1. kategorie je určena pro žáky 8. a 9. tříd základních škol (tercie a kvarta na gymnáziu), ve 2. kategorii pak mohou startovat všichni, kteří jsou studenty střední školy. Vše proběhlo jako již tradičně v prostorách Základní školy 17. listopadu v Jičíně.

   V 1. kategorii dosáhla skvělého úspěchu žákyně kvarty Adéla Tauchmanová, která obsadila druhé místo a postoupila do krajského finále, které proběhne začátkem dubna v Hradci Králové. Ve 2. kategorii obsadil sextán Matěj Tegel pátou příčku a je tak náhradníkem pro krajské kolo. Děkuji všem studentům za vzornou reprezentaci školy a Adéle (a možná i Matějovi) pak mnoho úspěchů v kole krajském.

Lyžařský kurz třídy 1.A

přidáno: 23. 1. 2020 0:44, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ Aktualizováno 23. 1. 2020 6:48 uživatelem Pavel Matějovský ]

Dne 12.1.2020 nám začal lyžařský kurz, na který jsme se všichni těšili. Jeli jsme autobusem na Benecko a pak jsme museli jít kousek pěšky na hotel Bára. Zavazadla
i lyže n
ám k naší velké radosti vyvezli. Naobědvali jsme se, vybalili si, rozdělili se do družstev podle našich dovedností a vyrazili na běžky. Hned napoprvé jsme si opravdu mákli. Po večeři už jsme si jen vyslechli plán na další den a mohl jít na pokoj relaxovat.

Budíček jsme měli každý den okolo 7.00, protože v 7.30 nás čekala snídaně. Hned po ní hurá do sjezdařského oblečení a rovnou na sjezdovku. Počasí nic moc, byla mlha a chvílemi i mírně i chumelilo. Nebylo vidět téměř na krok, přesto k žádnému karambolu naštěstí nedošlo. Další den se výcvikový program opakoval – střídali jsme běžky a sjezdovky, počasí se vylepšilo a sem tam se ukázalo i sluníčko. O večerní přednášce jsme se dozvěděli, jak správně mazat a udržovat lyže. Společně jsme se pobavili na společnenském večeru plném soutěží a her.

Ve středu nás čekal celodenní výlet na věžkách, ze kterého jsme měli asi největší obavy. Náš cíl - Horní Mísečky. Každé družstvo mělo v plánu ujet cca 18km, pan ředitel se svým družstvem dokonce 22km. Stopa nebyla žádná, sníh namrzlý, přesto jsme plánované trasy zvládli a cestou se dokonce kochali krásou zimní inverze.
Pod námi se rozléhalo moře tvořené bílou oblačností, nad námi azurové prosluněné nebe. Přestože si někteří z nás sáhli se svoji fyzičkou na samé dno, výlet jsme si užili a byli pyšní, že jsme to dokázali.

V průběhu kurzu jsme si také napsali předem domluvený test z biologie. V něm nás pobavila „mimosoutěžní“ otázka: "Proč nemáme lízat žlutý sníh?" 😊 .

Kurz jsme si zpestřili i dobrovolným večerním lyžováním, kde mnozí z nás měli možnost zařádit si na svých snowboardech.

S ubytováním i perfektní kuchyní jsme byli velmi spokojeni.

Lyžák jsme si všichni moc užili a budeme na něj dlouho v dobrém vzpomínat.

                                                                                                           Klára Čapková, 1.ALednové Hrátky jsou tu!

přidáno: 21. 1. 2020 9:21, autor: Vlasta Drábková   [ Aktualizováno 23. 1. 2020 0:46 uživatelem Gymnázium a SOŠPg Nová Paka ]

Všem žákům malého gymnázia v Hrátkách s češtinou pravidelně nabízíme možnost vyzkoušet si některá cvičení, na něž není v běžných hodinách českého jazyka příliš prostoru. Krom hravých úloh (část A - hra se zvukem) je to tentokrát vážně působící záležitost: v částech B a C se budete věnovat úvaze. Věříme, že nám tuto odbočku do upjatých vod češtiny odpustíte, zvlášť když připomeneme důležitost této dovednosti. K čemu je člověku sebelepší vzdělání bez schopnosti vlastní úvahy? 
Navíc se v únoru můžete těšit na speciální kolo, které proběhne v prostorách vydavatelství Venkovské dílo a jež bude opravdu tvořivé! Počet možných účastníků bude omezen, věrní hrátkaři však rozhodně nemusí mít obavy. 
Také bychom měli odtajnit důležitou informaci, o níž se příliš často nezmiňujeme. Ač Hrátky s češtinou rozhodně neoslovují davy a můžou tedy působit jako okrajová záležitost, vězte, že mají všichni účastníci (ať pravidelní, nebo sváteční) náš obdiv. A nefandí vám jen češtináři. Pan ředitel je pravidelným čtenářem všech zadání, pan Křeček dokonce rezervuje tři místa pro nejaktivnější z vás na exkurzi do České televize. Pepo, děkujeme za podporu! 
Zveme vás všechny k řešení lednových hrátek - zadání naleznete v příloze tohoto článku a také ve svém školním mailu. Své práce odevzdávejte elektronicky nebo osobně, svým češtinářům nebo Vlastě Drábkové, autorce lednového zadání, a to do úterý 11. února 2020. 

OKRESNÍ KOLO DĚJEPISNÉ OLYMPIÁDY

přidáno: 21. 1. 2020 5:31, autor: Martina Daníčková

V úterý 14. ledna proběhlo v Jičíně okresní kolo dějepisné olympiády. Druhou kategorii reprezentovali Matěj Tegel ze sexty, Diana Půhoná a Daniel Břeň ze septimy. Vynikajícího výsledku dosáhl Matěj Tegel, který obsadil 1. místo a zvítězil nad konkurenčními studenty z Lepařova gymnázia v Jičíně. Také Diana Půhoná patřila mezi úspěšné reprezentanty a obsadila 5. místo.

Matějovi gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v krajském kole.


Přijďte si vyzkoušet FCE nanečisto

přidáno: 21. 1. 2020 3:21, autor: Radka Ponikelská

Pokud uvažujete o zkoušce FCE a nejste si jistí, že ji zvládnete, přijďte si svoji angličtinu otestovat nanečisto. Tzv. "mock test" se koná v pátek 14. 2. 2020 od 8 hodin v učebně č. 11. Cena za zkoušku nanečisto je 300,-, platbu provedeme v hotovosti ještě před zkouškou. Zájemci, přihlaste se svým vyučujícím angličtiny nebo v kabinetě č. 9, a to do středy 29. 1.

Den otevřených dveří již za dveřmi

přidáno: 20. 1. 2020 6:13, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 20. 1. 2020 6:15 ]

SOBOTA 25. ledna 2020

Kdo nestihl tradiční den otevřených dveří naší školy, který se odehrává každoročně začátkem prosince, nemusí zoufat. Budeme se na Vás těšit již tuto sobotu 25. 1. 2020 od 8.00 - 12.00 hodin při dalším dnu otevřených dveří.

Po příchodu obdrží uchazeč u prezentace malý dárek a vybraní průvodci či průvodkyně jej provedou po budově školy.

Dále si zájemci budou moci vyzkoušet přijímací zkoušky, a to jak praktické na pedagogickou školu (hudební výchova, výtvarná výchova, tělesná výchova a jazyková výchova), tak i loňské testy státních přijímaček z českého jazyka a matematiky.

Sekundě na lyžáku Krakonoš přál...

přidáno: 20. 1. 2020 4:01, autor: Michal Chrtek   [ aktualizováno 20. 1. 2020 23:11 ]

Lyžařský kurz třídy sekundy

5.-10. ledna jsme absolvovali lyžařský kurz. Bydleli jsme v penzionu Sůva na Benecku nedaleko sjezdovek HSK a Kejnos. Když jsme v neděli dopoledne přijeli na Sůvu, tak se hned po příjezdu rozdělily pokoje a vyndaly se všechny věci z autobusu. Byli jsme v pojích po 2,3,4 a nebo 5 lidech. Pokoje byly hezké a v každém byla televize a samostatná koupelna. Kurz absolvovalo 27 žáků.

1. den (neděle): Přijeli jsme autobusem na Sůvu, vyndali věci, rozdělili pokoje a šli na krátkou procházku, protože pokoje ještě nebyly uklizené. Když jsme se vrátili, tak jsme vybalili všechny tašky a šli jsme na běžky. Mezi zkušenými běžkaři byli i žáci, kteří na běžkách stáli poprvé v životě. Naštěstí to všichni přežili a tak jsme se mohli vrátit na chatu ve stejném počtu. 

2. den (pondělí): Ráno se po snídani šlo na lyže- sjezdovky. Úplní začátečníci šli na malou sjezdovku nedaleko penzionu a ostatní začínali na sjezdovce HSK, přičemž ti nejlepší lyžaři šli potom na Kejnos. Z lyží jsme se vrátili na oběd na Sůvu. Po obědě se šlo na  krátký výlet na běžky.

3. den (úterý): Tento den byl prakticky stejný jako ten předchozí, akorát s tím rozdílem, že jsme šli na večerní lyžování.

4. den (středa): Na středu se člověk buď těšil a nebo se modlil, aby onemocněl, protože jsme jeli na celodenní výlet na běžkách. První skupina jela na Mísečky cestu dlouhou asi 24 km a plnou strmých kopců pod vedením pana učitele Honců. Druhá skupina pod vedením pana učitele Chrtka absolvovala taktéž cestu na Mísečky, ale ovšem méně strmou a asi 23 km dlouhou. Nakonec třetí skupina pod vedením paní učitelky Knapové ujela asi 11 km. Večer jsme šli na procházku, při které jsme se koulovali a různě strkali do sněhu.

5. den (čtvrtek): Až do tohoto dne nám počasí krásně vycházelo a bylo hezky, jenomže pak začalo pršet a spousta sněhu roztála, ale i přesto jsme šli na lyže, sníh za nic moc nestál, takže jsme lyžovali asi jen hodinu. Zbytek dne jsme hráli hry na chatě.

6. den (pátek): V pátek se už nic moc zajímavého nedělo, uklidili jsme si pokoje, sbalili  si věci a jelo se domů. Do Nové Paky jsme přijeli okolo 11:00.

Náš lyžařský výcvik hodnotím velice pozitivně. Naštěstí nám vyšlo (až na čtvrtek) počasí. Všichni jsme si to moc užili a naučili se nové věci na lyžích sjezdových i  běžeckých. Po lyžařském kurzu byla ve škole vysoká absence z důvodu nemocí, což některým z nás vyhovovalo, protože to vedlo k odložení některých písemek. Doufám, že si to budeme ještě někdy moct zopakovat.


Lucie Nezbedová

Výsledky školního kola biologické olympiády D+C

přidáno: 16. 1. 2020 21:50, autor: Kristýna Rychlovská

   
    
  

Ve středu 15.1. se konalo školní kolo biologické olympiády pro nižší gymnázium, tedy kategorie D (prima a sekunda) a C (tercie a kvarta). I přes začínající zvýšenou nemocnost nakonec dorazilo 14 žáků, v každé kategorii 7. Síly účastníci změřili ve třech částech olympiády: testové části, jejíž letošní téma Těžký život ve vodě zasahovalo trochu i do fyziky a chemie, dále účastníci poznávali rostliny, houby a živočichy, a nakonec prováděli laboratorní úkol. Musím účastníky pochválit, i když provedení praktických úloh někdy nebylo úplně snadné, všichni se opravdu snažili. Níže přikládám výsledky, které jsou řazeny pod číslem, které bylo žákům přiděleno. Neodpovídá tedy dosaženého pořadí. Jména nejúspěšnějších však zmíním (výsledky v tabulce jsou vyznačeny): v kategorii D se nejlépe dařilo Lucii Nezbedové ze sekundy, Marianě Horákové z primy a Ludmile Šormové ze sekundy. V kategorii C s výrazným odstupem zabodoval Jindřich Horák, dále Kryštof Vitvar a Vojtěch Hodula (všichni tercie). Tyto tři nejúspěšnější žáky z každé kategorie čeká následné okresní kolo olympiády, kde už budou konkurenci tvořit žáci okolních škol.

A nyní už výsledky:

KATEGORIE D

číslo účastníka

test

poznávání rostlin a hub

poznávání živočichů

laboratorní úkol

celkem

1

34

9

12,5

14

69,5

2

36

7

4,5

9

56,5

3

35,5

5,5

9,5

13

63,5

4

22,5

2

5,5

8

38

5

27,5

5,5

6,5

7,5

47

6

39

9,5

13

14

75,5

7

35,5

2,5

10

15

63

 

KATEGORIE C

číslo účastníka

test

poznávání rostlin a hub

poznávání živočichů

laboratorní úkol

celkem

1

21

5,5

9

9

44,5

2

27

8

12,5

5

52,5

3

37

13,5

12,5

16

79

4

22

4,5

10,5

15

52

5

25

6,5

4

11

46,5

6

22

5,5

8

3

38,5

7

34

9

13

12

68

 

 

Všem účastníkům děkuji za pohodové setkání a budu se těšit někdy příště na viděnou. Třeba u poznávacích soutěží, kterých se na jaře bude konat hned několik.

Za předmětovou komisi biologie

Kristýna Rychlovská

1-10 of 2118