ÚVOD‎ > ‎

Články


Jak jsme se měli na HOMOLI

přidáno: , autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

3.9 naše nová třída vyrazila na adaptační kurz. Homole se nachází kousek od Jíčína. Velký dům u lesa.
Počasí nám přálo. A také bylo dobré, že nikdo nebyl na mobilu. Teda pokud jo, tak na černo.
Jelikož nás holek je 18 a kluků 12, tak jsme udělali skupinky po šesti. V těchto skupinkách jsme spali.
Ano, čtete dobře, spali. Jedna skupina holek měla v pokoji vchod na půdu. Naše skupina měla vlastní
koupelnu! A byl tam i záchod! Ale co se týče jeho splachování...
Hráli jsme hry. Dva týmy proti sobě! Housky proti Rohlíkům! Zajímá vás, kdo vyhrál? Bylo to o vlásek.
Vyhráli... Zapomněla jsem to.

Dost jsme si to užili a poznali se.

Madlen Hanušová, prima

Edison 2019

přidáno: , autor: Marián Klapka

Tak jsme se dočkali..:-)
Už příští týden k nám dorazí 6 studentů ze zemí blízkých i vzdálených, aby se s námi podělili o jejich pohled na svět, přiblížili jejich kulturu, nebo nám ukázali nějaké zajímavosti z jejich života. Připravte si jazýčky, protože mluvit s nimi budeme jen anglicky:-).

A kdo k nám vlastně přijede?

Dira_Indonesia.mp4Elza Mirgalieva_Russia.MP4Fevzi_Turkey.MOV


Mariami Georgia.MOV


Ritwik_India.mp4


Sara_Jordan.mov
Hrátky s češtinou: 2. ročník začíná zářijovým kolem soutěže

přidáno: 17. 9. 2019 13:15, autor: Vlasta Drábková

Již potřetí (Hrátky začínaly nultým, tzv. zkušebním kolem) s polovinou září za zády zveme žáky nižšího gymnázia k účasti v soutěži Hrátky s češtinou. Tato soutěž nabízí možnost vyzkoušet si svou kreativitu a jazykovou zručnost. I letos bude mít každé zadání tři části, stejná bude také forma odevzdávání. Svá řešení předávejte svým češtinářům, popř. Vlastě Drábkové, autorce tohoto zářijového zadání (1. patro, kabinet č. 29), a to do pátku 27. září 2019. Využijte energie načerpané během prázdnin a pusťte se do práce! 
Na vaše nápady se těší
vaši češtináři

Nabízíme kurzy FCE

přidáno: 17. 9. 2019 3:53, autor: Marta Ehmigová

Naše škola se stala partnerskou školou Cambridge English zkouškového centra. Jako taková má možnost poskytovat studentům školy, ale i veřejnosti jazykové kurzy jako přípravu na zkoušku First Certificate in English.

·       K čemu je dobré mít FCE?

Držitel certifikátu FCE může počítat s výhodou při studiu na vysokých školách nejen v Čechách, ale i v zahraničí a zvýší také své šance na uplatnění na trhu práce.

 

·       Jak bude probíhat spolupráce?

V odpoledních kurzech, které zahájíme podle zájmu v listopadu 2019, se můžete připravit na složení jazykové zkoušky. Kurzy budou probíhat jednou týdně v dotaci dvou vyučovacích hodin. Cena kurzu se pohybuje kolem 2000 Kč za 17 lekcí, učebnice je v ceně.

 

V současné době zjišťujeme zájem, proto pokud o studiu uvažujete, ozvěte se na email: radka.ponikelska@gymnp.cz nebo se hlaste v kabinetu č. 9.

 

Pro další info navštivte www.evcentrum.cz

Výsledek obrázku pro FCE courseZÁJEZD DO ŠVÝCARSKA – SCHŮZKA ÚČASTNÍKŮ

přidáno: 16. 9. 2019 3:48, autor: Martina Daníčková

Milí studenti, kteří jste se přihlásili na zájezd do Švýcarska, přijďte, prosím, ve čtvrtek 19. září v 9:35 hodin do auly. Budete informováni o průběhu celého zájezdu.  Přijďte včas a všichni!

DofE

přidáno: 16. 9. 2019 1:01, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 16. 9. 2019 1:05 ]

DofE je dobrodružství ...
DofE je pomoc druhým ...
DofE je vytrvalost ...Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (DofE), začínáme od října 2019.
Podrobnější informace o projektu na https://www.dofe.cz/
Zájemci, hlaste se u Šárky Horákové.HOP - HOP - HOP! Přírodovědný klokan přiskáče 16. října!

přidáno: 12. 9. 2019 5:43, autor: Josef Křeček

Ve středu 16. října budou mít zájemci z tercie, kvarty, kvinty, sexty, 1. G, 2.G, 1. A a 2. A možnost soutěžit v dalším ročníku soutěže ve znalostech z fyziky, chemie, biologie, zeměpisu a matematiky Přírodovědný klokan. Tuto soutěž - obdobu Matematického klokana - pořádají již několik let společně Přírodovědecká a Pedagogická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Unikátem této soutěže je to, že soutěžící nemusí cestovat na žádná okresní, krajská apod. kola, ale během testu obsahujícího 24 otázek v délce 40 minut se v důvěrně známém prostředí své školy poměří se svými vrstevníky ze školy, z okresu, z kraje i z celé republiky. 

V Přírodovědném klokanovi je naše škola už několik let nepříhlednutelná nejen díky vysoké účasti, ale i vzhledem k dosaženým výsledkům. Těmi úplně nejvýraznějšími byly 1. místo Pavlíny Markové v pořadí Královéhradeckého kraje v kategorii Junior v roce 2016 a 2. místo v kraji Matěje Tegela v kategorii Kadet v témže ročníku. 

V kategorii Kadet soutěží terciáni a kvartáni, v kategorii Junior pak všechny další jmenované vyšší ročníky. Zájemci se už nyní mohou hlásit u RNDr. Josefa Křečka v kabinetě č. 16 nebo přímo v hodinách fyziky. Uzávěrka přihlášek je do 3. 10. 2019. Po tomto datu bude provedeno rozmístění soutěžících do učeben.

S klokaním pozdravem HOP - HOP - HOP vás k soutěži zve

                                                                                                                                                                       Josef Křeček
Odkaz na stránky soutěže:

Seznamovací kurz 1. G

přidáno: 12. 9. 2019 5:17, autor: Tomáš Dočekal

Ve středu 4. 9. 2019 se celá naše třída 1. G sešla ve 12 hodin před budovou gymnázia u autobusu, kterým jsme se vydali na seznamovací kurz. Po příjezdu na chatu Homole jsme se ubytovali na pokojích a po osobním volnu jsme se poprvé sešli ve společenské místnosti.

Nejdříve jsme se od pana profesora Dočekala a paní profesorky Knapové dozvěděli informace týkající se našeho pobytu. Nejvíce nás potěšila neomezená „večerka“.

První seznamovací soutěže se odehrály uvnitř, a když se venku oteplilo, vyrazili jsme ven. Profesoři nás rozdělili na dvě skupiny, ve kterých jsme ve zbývajících hodinách mezi sebou soutěžili.

Jelikož se v tomto areálu nacházelo hned několik hřišť, každý si mohl ve volnu zahrát to, co má nejraději. Nejvíce se hrál basketbal, volejbal a fotbal.

Ve volných chvílích jsme se také scházeli na pokojích a povídali si o všem možném. Jedna ze spolužaček nám dokonce vyprávěla nějaké strašidelné příběhy.

Myslím, že se celý kurz velmi vydařil a budeme na něj dlouho vzpomínat.

 

Lucie Kuželová, 1. G

upravil a fotky dodal Tomáš Dočekal, třídní profesor

Logická olympiáda 2019

přidáno: 9. 9. 2019 0:15, autor: Michal Chrtek   [ aktualizováno 9. 9. 2019 0:22 ]

Důležité upozornění pro všechny žáky, kteří mají rádi logické úlohy a hádanky. Je tu další ročník populární soutěže Logická olypiáda. Pro detailní informace přikládáme informační leták, pouze zdůrazňujeme, že registrovat se musíte sami do 30.9. a že mladším 15-ti let musí s registrací pomoci rodiče.

Držíme palce!

https://www.logickaolympiada.cz/

Cíl exkurze Přírodovědné ligy v dubnu 2020: Česká televize

přidáno: 2. 9. 2019 22:36, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 3. 9. 2019 1:13 ]

Ve studentské anketě, ve které jste v loňském roce vybírali cíl exkurze Přírodovědné ligy, zcela jasně dominovaly dva návrhy: Svět techniky v Ostravě a Česká televize. Výsledek hlasování byl tak těsný, že jsem se rozhodl realizovat oba návrhy. A tak jsme letos v dubnu zamířili do Ostravy a přibližně za 7 měsíců nás čeká cesta na pražské Kavčí hory. Pojďme si cíl naší příští exkurze trochu představit.

O televizi se někdy říká, že to je médium minulosti a že v souvislosti s rozvojem internetu postupně zanikne. Ale neříkalo se totéž před přibližně dvaceti lety o tištěných médiích? A přece papírové noviny a časopisy vycházejí dál. Půjdeme-li dál do historie, pak právě v dobách bouřlivého nástupu televize před 60 – 70 lety byl podobně prorokován zánik rozhlasu. A dnešní skutečnost? Kolik rádií dnes můžeme v éteru naladit? Nástup jednoho média neznamená zánik jiného, spíše dochází k vzájemnému ovlivňování a propojování. Sledování televizních programů na monitoru počítače je dnes už naprostou samozřejmostí, stejně jako připojení televizního přijímače k internetu.

Počátky televizního vysílání v našich zemích spadají do roku 1953. První veřejné vysílání se uskutečnilo 1. května toho roku, za počátek pravidelného vysílání se považuje datum 25. 2. 1954. Až do roku 1970 vysílala tehdejší Československá televize (ČST) na jediném programu. To je v dnešní době, kdy pozemní cestou můžeme běžně naladit desítky a přes satelit či kabelové vysílání stovky kanálů (o TV přes internet nemluvě), úplně nepředstavitelné. Druhý program ČST začal vysílat v roce 1970. Téhož roku se uskutečnil první barevný přenos z mistrovství světa v klasickém lyžování ve Vysokých Tatrách. ČST byla až do roku 1989 státní institucí podléhající tvrdému státnímu dozoru a cenzuře, s výjimkou krátkého uvolnění v roce 1968. Soukromé televizní stanice pochopitelně na našem území v té době neexistovaly.

V souvislosti se zásadními společenskými změnami v roce 1989 se mění i pozice Československé a později České televize (ČT, od 1. 1. 1992). Přestává být podřízena státu a stává se televizí veřejnoprávní. To znamená, že je nezávislá na státním rozpočtu, je financována především z koncesionářských poplatků a v mnohem menší míře z reklamy. Tím je dána nezávislost na státu, což dává České televizi možnost vysílat nezávislé, objektivní a vyvážené zpravodajství  a odvážnou investigativní žurnalistiku. To samozřejmě některým politikům, podnikatelům a jiným veřejně známým osobnostem příliš „nevoní“ (v této souvislosti je užitečné sledovat, které „potrefené husy“ nejvíce „kejhají“). Současně není ČT zdaleka v takové míře jako komerční televize závislá na příjmech z reklamy, což jí umožňuje vysílat i náročnější a umělecky kvalitní programy (těžko si lze představit koncert klasické hudby nebo Shakespearovu hru na komerční televizi s přerušováním produkce reklamami) a také pořady pro různé menšinové publikum. ČT je také největším koproducentem českých filmů. Oscar za nejlepší neanglicky mluvený film (Kolja, 1996) i další dvě oscarové nominace (Musíme si pomáhat, 2000 a Želary, 2003), stejně jako přijetí filmu Nabarvené ptáče (2019) do hlavní soutěže asi nejprestižnějšího světového filmového festivalu  v Benátkách mluví v tomto směru za vše. Mimochodem, ČT je také koproducentem divácky nejúspěšnějšího českého filmu Pelíšky (1999).

Pokud jde o samotný rozvoj vysílání, od roku 1990 vysílala Československá televize na třech programech, v čemž po rozpadu Československa pokračovala i Česká televize až do roku 1994, kdy byla část frekvencí přepuštěna začínající soukromé TV Nova a ČT se tak vrací ke dvěma programům. Tento stav trvá až do nástupu digitálního vysílání, kdy je v roce 2005 spuštěn zpravodajský kanál ČT 24 a o rok později (v den zahájení zimních olympijských her v Turíně) sportovní ČT 4 (dnes ČT Sport). Se zahájením digitálního vysílání je spojen i přechod z formátu obrazu 4:3 na dnešní 16:9. V roce 2013 přibývá dětský program ČT D a na stejné frekvenci vysílající kulturní program ČT art. Program ČT lze sledovat samozřejmě i na internetu (tzv. iVysílání). Další rozvoj se dá jistě čekat s nástupem systému vysílání DVB – T2, na který ČT plně přejde v květnu 2020.

Sídlo České televize je v Praze 4 na Kavčích horách, tento objekt byl zprovozněn v roce 1979 a my ho navštívíme. Vysílá se i ze studií v Brně a Ostravě a zpravodajské redakce má ČT ve všech krajských městech.

Tolik historie. Žhavou současnost ČT vám přiblížila v jedinečné reportáži pro Deník GYMNP Míša Neumanová: https://denik-gymnp.cz/denik-gymnp-ve-zpravodajstvi-ceske-televize/

O samotné exkurzi do České televize v Praze si můžete vše potřebné přečíst na stránce https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/prohlidkova-trasa/o-prohlidkove-trase/ . Samotná exkurze je zdarma a pro úspěšné účastníky Přírodovědné ligy bude díky dotaci SRG (ostatně jako každoročně) zdarma i doprava na tuto exkurzi. Tak si tuto jedinečnou příležitost nenechte ujít a pojďte do Přírodovědné ligy 2019/2020!

                                                                                                                                                            Josef KřečekSídlo České televize na Kavčích horách v Praze. Zdroj obrázku: Wikipedie

1-10 of 1998