ÚVOD‎ > ‎

Články


Bonusové kolo Přírodovědné ligy už jen do středy 13. 12.!

přidáno: , autor: Josef Křeček

Milí soutěžící,

pět kol letošní Přírodovědné ligy máme za sebou a pomalu se rýsují vaše šance stát se úspěšným řešitelem, postoupit do finále nebo se alespoň nominovat na dubnovou exkurzi. Ke zvýšení vašeho bodového zisku může přispět i toto bonusové kolo.

Vaším úkolem je poznat deset významných osobností vědy z různých oborů a různých historických období. Uvádějte vždy křestní jméno a příjmení daného vědce. Za každou poznanou osobnost můžete získat až 5 bodů, nejvýše tedy 50 bodů. Toto bonusové kolo není spojeno s žádnou rychlostní prémií, na termínu odevzdání tedy nezáleží (pouze samozřejmě dodržujte „deadline“).

1.       Britský kvantový fyzik, který jako první formuloval relativistickou kvantově mechanickou rovnici popisující elektron. Tato rovnice ho dovedla k předpovědi existence pozitronu (antičástice elektronu). Nositel Nobelovy ceny za fyziku.

2.       Anglický lékař a vědec, považovaný za otce vědy o elektřině a magnetismu. Jako první publikoval už v 16. století knihu postihující fenomén elektřiny a magnetismu.

3.       Švédský fyzik a chemik, jeden ze zakladatelů fyzikální chemie, nositel Nobelovy ceny za chemii. Předpověděl vliv oxidu uhličitého na oteplování klimatu planety, které dnes označujeme jako globální oteplování.

4.       Německý lékař a chemik. Objevitel léku salvarsanu, nositel Nobelovy ceny. Salvarsan byl účinným lékem proti onemocnění syfilis až do objevu penicilinu Alexandrem Flemingem roku 1928.

5.       Rakušan, zakladatel etologie, tedy vědy o chování živočichů. V roce 1973 získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

6.       Ruský geograf, objevitel střední a východní Asie. Je po něm pojmenován druh koně, chovaný mj. v ZOO v Praze.

7.       Britský fyzik a chemik,  zabýval se elektrickými výboji ve zředěných plynech,  elektřinou a tlakem záření. Jmenuje se po něm mlýnek poháněný dopadajícím zářením.

8.       Americký matematik, fyzik a chemik.  Dotvořil teoretický základ po chemickou termodynamiku a jako matematik vynalezl vektorovou analýzu. Narodil se i zemřel  v americkém městě ve státě Connecticut, v němž se v současnosti hraje jeden ze známých tenisových turnajů okruhu WTA.

9.       Chorvatský seismolog a meteorolog, objevitel tzv. vrstvy diskontinuity na přechodu zemské kůry a svrchního pláště Země.  jeho jméno nese i jeden kráter na Měsíci.

10.   Český chemik, objevitel řady antivirotik užívaných i při léčbě AIDS.  Na vývoji těchto preparátů spolupracoval s Belgičanem Erikem de Clerqem. Narodil se ve stejném roce jako první prezident ČR.

Své odpovědi zasílejte nejpozději do 13. 12. 2017 na adresu josef.krecek@gymnp.cz nebo je odevzdávejte v papírové podobě autorovi úlohy do kabinetu č. 16.

Úspěšné bonusové kolo, krásné Vánoce a hodně zdraví a štěstí do nového roku vám přeje

                                                                                                                                       Josef Křeček

Start Bonusového kola: 30. 11. 2017, konec kola: 13. 12. 2017, maximální bodový zisk: 50 bodů.
Start 6. kola: 8. 2. 2018


Děti se budou prohánět mezi delfíny, medúzami i žraloky

přidáno: 9. 12. 2017 10:36, autor: Kateřina Krausová

Několik týdnů plánování a kreseb předcházelo zajímavé akci studentek 4. A SOŠPg. Cílem bylo co nejlépe a nejvtipněji vymalovat budoucí dětský koutek plaveckého bazénu v Nové Pace. Jak to dopadlo si můžete přečíst v dnešním článku Jičínského deníku, kde celou událost hezky popisuje šéfredaktorka Deníku, Iva Kovářová.

Nová Paka - V novopackém bazénu budou mít děti svůj speciální koutek s prolézačkami a stavebnicemi


MEZI VÁNOČNÍMI  svátky bude  zprovozněn v novopackém bazénu při příležitosti jeho druhých narozenin dětský koutek. Malba je dílem studentek pedagogické školy.

MEZI VÁNOČNÍMI svátky bude zprovozněn v novopackém bazénu při příležitosti jeho druhých narozenin dětský koutek. Malba je dílem studentek pedagogické školy.Foto: Lucie Panchartková

Žraloci, chobotnice, delfíni i rejnoci se prohánějí novopackým bazénem a veřejnost jim tleská. Nová výmalba dětského koutku, který se zrodil v krytém plaveckém bazénu, vzbuzuje rozruch a líbí se dětem i dospělým. Pro malířky z novopacké pedagogické školy je to nejkrásnější ocenění.

„Oslovila nás radnice, vyslechly jsme si požadavky radních a z velké části jsme se snažily jejich přání vyhovět,“ přibližuje zrození podmořského světa v podhorském městečku učitelka a výtvarnice Kateřina Krausová. Ta nejdříve pořídila na stěny náčrt tužkou, čtrnáct studentek čtvrtého ročníku se pak chopilo štětců a tvořilo. Na stěnách se plazí masožravé rostliny, svá chapadla tu rozpíná chobotnice, objevíte tu i potopenou loď a rouru, ze které vyplouvají rybičky s tím, co ve vodě našly.


Barvy na zeď opatřila radnice, jsou ekologické a měly by vydržet třicet let. Podle Káti Krausové se výmalba nakonec přelakuje, aby se zvýšila její stabilita. O kvalitě barvy se přesvědčily samy malířky, když ji na ponožkách roznášely při mytí štětců po dlažbě. „Bály jsme se, že ji neodstraníme. Nakonec holky zaklekly a s pomocí hrubší strany houbičky barevné cestičky omyly,“ směje se oblíbená pedagožka.

Malbu přijel zkontrolovat i místostarosta města, starosta poslal výtvarnicím pizzu a nápoje. „Je to parádní, líbí se mi to, uvidíme, jak bude působit celek,“ hodnotí výsledek zastupitel Rudolf Cogan. Mořský koutek doplní prolézačky se skluzavkou, radnici vyjde vybavení na 450 tisíc. Koutek pro děti, kde je pro ně připraven i vědomostní kvíz, bude slavnostně otevřen při druhých narozeninách bazénu, které radnice chystá na 27. prosince. „Měli jsme být odvážnější,“ přiznává Rudolf Cogan, který reaguje na výtky některých spoluobčanů, které se týkají velikosti bazénu. S tím už radnice nic nezmůže, ale v příštím roce zprovozní venkovní vířivky, malé a velké skluzavky a brouzdaliště pro děti včetně venkovní terasy. Vše za 12,5 milionu.

                                                                                                                                                Autor: Iva Kovářová

Zdroj: https://jicinsky.denik.cz/zpravy_region/deti-se-budou-prohanet-mezi-delfiny-meduzami-i-zraloky-20171209.html

Teror a Nervous Trees aneb vydařená exkurze do Prahy

přidáno: 6. 12. 2017 10:52, autor: Stanislav Bendl   [ aktualizováno 6. 12. 2017 11:14 ]


V úterý 5. 12. vstávalo několik (asi 51) lidí  z naší školy s očekáváním příjemného kulturního zážitku. Už v 9:30 se studenti oktávy, 4.G spolu s několika zástupci 2.G sešli před pražským divadlem ABC. Všichni, až na několik opozdilců (například mě), dorazili včas, a proto jsme mohli jít do divadla a zabrat si místa v prvních řadách. Divadlo ihned začalo prolomením takzvané čtvrté stěny replikami jako: „Vítejte v soudní síni, nyní začne přelíčení.“ „Tohle bohužel není divadlo.“ „Jste porota, tak se rozhodujte podle svého nejlepšího svědomí, protože na vašem rozhodnutí závisí život tohoto člověka, Larse Kocha.“

            Lars Koch byl hlavní postavou interaktivní divadelní hry, která probíhala formou jednání v soudní síni. Příběh začal tím, že terorista unesl dopravní letadlo a chtěl s ním naletět do stadionu, kde fotbalové utkání sledovalo 70 000 lidí. Lars Koch, jakožto pilot Luftwaffe, sestřelil toto letadlo, čímž zapříčinil smrt 164 lidí, ale zachránil jiné. V jeho případu šlo o to, jestli bude usvědčen z vraždy těchto lidí, nebo ne. Proběhlo dokazování, vyslýchání svědků, konfrontace a závěrečné řeči. Nakonec jsme byli vyzváni k hlasování o vině či nevině. Výsledek byl jednoznačný - s 87 % pro osvobození, což představitele hlavní postavy dokonce rozesmálo. Další výsledky si můžete zkontrolovat zde: http://terror.theater/.

            Po zhlédnutí divadla a bouřlivém potlesku jsme se se svíravým pocitem vydali do Rudolfina na výstavu moderního umění. Po klikatých cestičkách kolem absinth shopů a muzeí piv jsme se pomocí navigace nakonec dostali k cíli. Výstava byla za příjemné vstupné 0 Kč, takže jsme tam šli moc rádi. V Rudolfinu na nás čekala expozice moderního umění současného českého autora Krištofa (opravdu se píše s měkkým i) Kintery. Výstava s výstižným názvem Nervous Trees se zakládala často na položení, přilepení nebo namontování moderních věcí někam, kde bychom je nečekali, takže v jedné místnosti byla třeba hora z polystyrenu, na které byl funkční jukebox. Dále se tu  rozkládalo město postavené ze základních desek počítačů, Další instalace tvořily hodně jednoduché obrazy, na kterých byl například Duch svatý, nebo věž postavená jen z pytlů cementu. Celá expozice nakonec působila poměrně depresivně a apokalypticky, protože bylo názorně vidět, jaké věci produkujeme, jak provokujeme přírodu, a že neřešíme problémy s životním prostředím.

            Po prohlédnutí expozice následoval rozchod a doprava domů, která se všem povedla, protože jsme se znovu setkali další den ve škole. Ted už se jen těšíme na rozebírání zhlédnuté hry Terror od Ferdinanda von Schiracha (shodou okolností vnuka nacistického pohlavára) na hodině ZSV. Určitě padnou zajímavé otázky, které si můžete položit i vy teď. Tu nejdůležitější, i ty další. Ušetřili byste Larse Kocha, nebo ho zatratili a poslali do vězení? Změnilo by váš názor něco? Dokázali byste letadlo sami sestřelit? Co kdyby tam byla vaše matka nebo otec? Nezbývá než se zamyslet a doufat, že se do takové situace nikdy nedostaneme.

                                                                                                                                                                          Vojtěch Kaván, oktáva


Všem příznivcům jazyka anglického!

přidáno: 6. 12. 2017 9:52, autor: Jana Budinská

Ve dnech 22. - 24. 1. 2018 již tradičně proběhnou školní kola anglické konverzační soutěže. Přečtěte si podmínky účasti a hlaste se u svých vyučujících anglického jazyka.

Těšíme se na vaši hojnou účast! Kabinet AJ


Kategorie I. (prima, sekunda) – středa 24. 1. 2018, 2.-3. hod., uč. 6 – KAL, KLA

1.      Listening, Use of English - jednoduchý poslech a test

2.      Responding – reakce studentů na jednoduché otázky či podněty poroty

3.      Speaking - každý student bude nejprve samostatně mluvit na jedno z témat a poté                  povede o tématu rozhovor se členy poroty

4.      Describing a picture

Témata pro konverzaci:         

-        ME AND MY FAMILY

-        MY BEST FRIEND

-        MY DAY

-        MY HOBBIES, FREE TIME

-        MY TOWN, MY HOME

-        MY SCHOOL

 

Kategorie II. (tercie, kvarta) – úterý 23. 1. 2018, 1.-2. hod., uč. 6 - BUD, PON

        1. Test
            a) Use of English – vocabulary, cloze test
            b) Listening comprehension test
        2. Conversation –speaking about a chosen topic
        3. Describing a picture
        4. Role-play – dvojice studentů si vylosuje jednu situaci, v níž bude mít každý svou roli, a tu bez přípravy předvede

Témata pro konverzaci:

-        MY FAMILY AND FRIENDS

-        MY TOWN, MY VILLAGE, THE REGION WHERE I LIVE

-        DAILY PROGRAMME, MY STUDIES AND FUTURE PLANS

-        MY LEISURE TIME, HOBBIES

-        TRAVELLING, HOLIDAYS

-        FOOD, MEALS

-        HEALTH, KEEPING FIT

-        WEATHER, ENVIRONMENT

 

 

Kategorie III. (kvinta – septima, 1.G – 3.G, 1.A – 3.A)

pondělí 22. 1. 2018, 1.-3. hod., uč. 5, 6 - DRA, KUC, KUN

            1.  Test

a) Use of English – vocabulary, cloze test

b) Listening comprehension test

            2.  Conversation –speaking about a chosen topic

            3.  Describing a picture

            4.  Role-play

 

Topics for conversation:

-        Family, family life

-        School and education

-        Friends, young people´s lifestyle

-        Leisure time, hobbies

-        Travelling, holidays

-        My town, village, city and region where I live

-        Social problems

-        Environmental problems

-        Media

-        My daily routines, studies and future career

-        Food, meals, eating out. Health and keeping fit

-        Culture, theatre, cinema, music, art

-        The English-speaking countries

 

Do okresního kola Matěj Tegel a Andrea Černá

přidáno: 5. 12. 2017 23:37, autor: Jan Kypr

     Školního kola Olympiády v českém jazyce II. kategorie se zúčastnili čtyři studenti z tercie a čtyři studenti z kvarty. Nejlépe se s jazykovými nástrahami vypořádali Matěj Tegel z kvarty a Andrea Černá z tercie. Tito dva žáci budou naši školu reprezentovat v okresním kole, které proběhne 29. ledna 2018 v Jičíně. Postupujícím popřejme hodně štěstí a ostatním díky za účast.

Zajímavá fyzika ve třinácté komnatě prodloužena do 7. 12.

přidáno: 5. 12. 2017 22:39, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 5. 12. 2017 22:39 ]

Výstavka Zajímavá fyzika ve třinácté komnatě, která byla úspěšnou součástí Dne otevřených dveří, bude pro zájemce ze školy instalována ještě do čtvrtka 7. 12. Přijďte se podívat. Dotýkat se exponátů je přísně povoleno! (Kdo si hraje, nezlobí.)

Nezapomeňte na Bonusové kolo Přírodovědné ligy - čas máte ještě do 13. 12.

přidáno: 5. 12. 2017 22:36, autor: Josef Křeček


Připomeňme si zadání:

Milí soutěžící,

pět kol letošní Přírodovědné ligy máme za sebou a pomalu se rýsují vaše šance stát se úspěšným řešitelem, postoupit do finále nebo se alespoň nominovat na dubnovou exkurzi. Ke zvýšení vašeho bodového zisku může přispět i toto bonusové kolo.

Vaším úkolem je poznat deset významných osobností vědy z různých oborů a různých historických období. Uvádějte vždy křestní jméno a příjmení daného vědce. Za každou poznanou osobnost můžete získat až 5 bodů, nejvýše tedy 50 bodů. Toto bonusové kolo není spojeno s žádnou rychlostní prémií, na termínu odevzdání tedy nezáleží (pouze samozřejmě dodržujte „deadline“).

1.       Britský kvantový fyzik, který jako první formuloval relativistickou kvantově mechanickou rovnici popisující elektron. Tato rovnice ho dovedla k předpovědi existence pozitronu (antičástice elektronu). Nositel Nobelovy ceny za fyziku.

2.       Anglický lékař a vědec, považovaný za otce vědy o elektřině a magnetismu. Jako první publikoval už v 16. století knihu postihující fenomén elektřiny a magnetismu.

3.       Švédský fyzik a chemik, jeden ze zakladatelů fyzikální chemie, nositel Nobelovy ceny za chemii. Předpověděl vliv oxidu uhličitého na oteplování klimatu planety, které dnes označujeme jako globální oteplování.

4.       Německý lékař a chemik. Objevitel léku salvarsanu, nositel Nobelovy ceny. Salvarsan byl účinným lékem proti onemocnění syfilis až do objevu penicilinu Alexandrem Flemingem roku 1928.

5.       Rakušan, zakladatel etologie, tedy vědy o chování živočichů. V roce 1973 získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

6.       Ruský geograf, objevitel střední a východní Asie. Je po něm pojmenován druh koně, chovaný mj. v ZOO v Praze.

7.       Britský fyzik a chemik,  zabýval se elektrickými výboji ve zředěných plynech,  elektřinou a tlakem záření. Jmenuje se po něm mlýnek poháněný dopadajícím zářením.

8.       Americký matematik, fyzik a chemik.  Dotvořil teoretický základ po chemickou termodynamiku a jako matematik vynalezl vektorovou analýzu. Narodil se i zemřel  v americkém městě ve státě Connecticut, v němž se v současnosti hraje jeden ze známých tenisových turnajů okruhu WTA.

9.       Chorvatský seismolog a meteorolog, objevitel tzv. vrstvy diskontinuity na přechodu zemské kůry a svrchního pláště Země.  jeho jméno nese i jeden kráter na Měsíci.

10.   Český chemik, objevitel řady antivirotik užívaných i při léčbě AIDS.  Na vývoji těchto preparátů spolupracoval s Belgičanem Erikem de Clerqem. Narodil se ve stejném roce jako první prezident ČR.

Své odpovědi zasílejte nejpozději do 13. 12. 2017 na adresu josef.krecek@gymnp.cz nebo je odevzdávejte v papírové podobě autorovi úlohy do kabinetu č. 16.

Úspěšné bonusové kolo, krásné Vánoce a hodně zdraví a štěstí do nového roku vám přeje

                                                                                                                                       Josef Křeček

Start Bonusového kola: 30. 11. 2017, konec kola: 13. 12. 2017, maximální bodový zisk: 50 bodů.
Start 6. kola: 8. 2. 2018

Basketbalistky obsadily v krajském finále 3. místo

přidáno: 5. 12. 2017 3:17, autor: Jan Kypr

   Krajské finále v basketbale dívek se konalo v pátek 1. prosince 2017 v jičínském sportovním areálu. Turnaj měl jasného favorita- Gymnázium Trutnov. Gymnazistky z Trutnova také potvrdily svoji dominanci z posledních několika let a všechny své zápasy suverénním způsobem vyhrály. Náš tým odehrál naprosto vyrovnaný zápas s Gymnáziem Boženy Němcové Hradec Králové, ve kterém nakonec rozhodlo to, že soupeř měl 5 hráček na střídání, ale náš tým pouze dvě. V souboji o bronz pak děvčata přehrála své soupeřky z Gymnázia Jaroměř a skončila na bronzové příčce.

   Reprezentovaly: Kristýna Pochopová, Nela Michálková, Markéta Přenosilová, Bára Novotná, Sabina Horynová, Pavlína Voldánová a Bára Čapková. Nejlepší střelkyní našeho týmu byla Kristýna Pochopová. Díky všem za vzornou reprezentaci školy.

Chlapci v republikovém finále na 13. příčce

přidáno: 5. 12. 2017 2:57, autor: Jan Kypr

    Republikové finále v basketbale 3x3 chlapců i děvčat hostil ve dnech 27. až 28. listopadu 2017 Jindřichův Hradec. Sešla se zde nejlepší družstva z celé ČR. Naši chlapci nepatřili mezi favority, za úspěch by bylo považováno umístění v první desítce. Hned od začátku se ale na náš tým začala lepit smůla. Nejprve při losování, kdy jsme byli zařazeni do skupiny s největším favoritem – Gymnáziem Nymburk. To ale zdaleka nebylo všechno. V prvním zápase nás čekal tým z Chomutova. Po vyrovnaném začátku došlo ke zranění Vojty Plecháče, který byl následně převezen do nemocnice s podezřením na zlomeninu nosu. Hrát musel jít náhradník a toto klíčové utkání ve skupině jsme prohráli.

   Vyšetření v nemocnici sice neprokázalo zlomeninu, nicméně lékař zakázal našemu hráči pokračovat v turnaji a to bohužel znamenalo, že náš tým neměl možnost střídání a v podstatě celý turnaj odehrál v oslabené sestavě. Kluci sice bojovali, ale nakonec z toho byl jen zápas o 13. místo, ve kterém jsme porazili Gymnázium z Lipníka nad Bečvou. Kdyby nedošlo ke zranění Vojty Plecháče, mohli bychom reálně bojovat o 7. až 10. místo, ale na to se historie neptá….

     Náladu jsme si pak trochu spravili v dovednostních soutěžích, kde Hugo Sekot obsadil 3. místo ve střelbě trestných hodů. Ve finálovém utkání překvapivě Gymnázium Nymburk nestačilo na gymnazisty z Prostějova. Gymnázium Prostějov bude tedy reprezentovat ČR na mistrovství světa, které se koná v Bělehradu.

   Našim chlapcům patří velký dík za bojovnost a za vzornou reprezentaci školy. Okresních a krajských kol se v kategorii chlapců zúčastnilo téměř dvě stě týmů, některé trojice spolu dokonce objíždí turnaje v ČR i v Evropě a mají tak body do žebříčku, který pak určuje nasazení. Z tohoto pohledu lze celkové umístění našich gymnazistů hodnotit jako velice úspěšné. Poděkování za reprezentaci patří jmenovitě těmto studentům : Jakubu Tegelovi, Vojtovi Plecháčovi a Janu Ferklovi ze septimy, Hugovi Sekotovi z kvarty.

    Fotky z republikového finále naleznete v brzké době na instagramu.

ANGLIČTINA VE DVOU aneb Sexta and prima speak English together

přidáno: 4. 12. 2017 12:48, autor: Vlasta Drábková

I tak prostý důvod jako procvičení přítomného času prostého může přinést do výuky lecjakou změnu. Zpočátku si primáni pod vedením své vyučující Romany Kalivodové řádně připravili dotazy pro své starší spolužáky a s napětím je očekávali na své středeční hodině angličtiny. Naproti tomu čekalo na nic netušící sextány překvapení - jako "staří mazáci", kteří vše zvládnou levou zadní, měli na zpracování informace o netradičně pojaté hodině, která je čeká, asi tak minutu. Pak už se otevřely dveře učebny č. 11, sextáni vstoupili, usadili se u svých mladších kolegů a práce mohla začít. Srdce obou učitelek plesala - ze všech částí učebny zněla angličtina, nově se seznámivší spolužáci na sebe se zájmem hleděli, někteří se také usmívali! Primáni nejen že pokládali dotazy, také si odpovědi sextánů pečlivě zapisovali. To proto, aby mohli v dalších hodinách na tuto činnost navázat a své starší kamarády pak zbytku třídy představit. Na chvíli také dostali možnost ti starší a ptali se primánů na jejich zájmy, oblíbené předměty apod. Závěr hodiny patřil stolním hrám, jak jinak než anglickým.   


1-10 of 1626