ÚVOD‎ > ‎

Články


PANGEA - CELOSTÁTNÍ FINÁLE

přidáno: 20. 5. 2019 23:46, autor: Michal Chrtek

Dne 17. 5. se naši žáci Kryštof Vitvar (již podruhé za sebou) a Matěj Choutka zúčastnili celostátního finále v matematické soutěži Pangea. Toto finále se konalo v nové budově Národního muzea v centru Prahy. Akce to byla velkolepá, v doprovodném programu si všichni přítomní mohli vyslechnout zajímavosti z pražské ZOO o chovu lachtanů, postřehy moderátora pořadu Zázraky přírody Vladimíra Kořena, ale zřejmě nejzajímavější byla pro studenty virtuální exkurze do Papui- Nové Guinei s cestovatelem, rybářem a dobrodruhem Jakubem Vágnerem. Na přesné výsledky zatím čekáme, nicméně už samotný postup do tohoto finále je ohromným úspěchem výše zmiňovaných. Však posuďte sami...

...celkem se soutěže Pangea zúčastnilo přes 56000 žáků ČR. Do finále se jich dostalo 314 (což je méně než 0,6%).




Výsledková listina přijímacího řízení obor 79- 41- K/81 - osmileté gymnázium

přidáno: 20. 5. 2019 7:20, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

Po konání zkoušek v náhradním termínu.

Kryštof Vitvar už čtvrtým letošním úspěšným řešitelem Fyzikální olympiády!

přidáno: 16. 5. 2019 8:57, autor: Josef Křeček

Zkuste hádat: kolik úspěšných řešitelů Fyzikální olympiády se vyskytuje na většině základních a středních škol? Nemusíte přesně, stačí přibližně....

Správná odpověď: přibližně žádný:). Fyzikální olympiáda je natolik náročná, že si na ni troufnou jen ti nejzdatnější. Většinou jde o několik jednotlivců v rámci okresu. Na naší škole jsou však letos už takoví borci čtyři!

Zopakujme si nejdříve předchozí bilanci:
Jan Kiec (kvarta) - úspěšný řešitel školního kola kategorie E, 2. místo v okresním kole a 10. místo v krajském kole (v obou případech znovu úspěšný řešitel)
Matěj Choutka (tercie) - úspěšný řešitel školního kola kategorie F, 2. místo v okresním kole (úspěšný řešitel)
Matěj Pavelec (tercie) - úspěšný řešitel školního kola kategorie F, 3. místo v okresním kole (úspěšný řešitel)

K tomuto trojlístku se nyní v nejmladší kategorii G neboli Archimediádě připojil Kryštof Vitvar ze sekundy. Kryštof řešil 3 ze 4 teoretických úloh školního kola a ve všech zaznamenal maximální možný bodový zisk. Řešil rovněž úspěšně experimentální úlohu a splnil tak kritéria úspěšného řešitele. V našem okrese je školní kolo pro kategorii G kolem nejvyšším a tedy nepostupovým, vyšší kola se konají zpravidla jen v Praze a dalších velkých městech. Účast v Archimediádě však byla pro Kryštofa dobrým "tréninkem" už pro příští rok, kdy může v kategorii F navázat na letošní pěkné výsledky našich terciánů, popřípadě je ještě překonat. Budeme držet palce!

Letošní ročník Fyzikální olympiády se tak zařadil na naší škole k těm nejúspěšnějším v novodobé historii, chyběla jen ta třešnička na dortu v podobě 1. místa v okresním nebo krajském kole. Ale třeba se té "zlaté tečky" dočkáme už v příštím ročníku. Nejvíce však těší zájem mladších soutěžících o toto náročné klání. Třeba se příští rok přidají i zájemci z vyšších ročníků.

Projekt DofE - jak konečně dosáhnout svých cílů u nás ve škole

přidáno: 15. 5. 2019 2:19, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

Každý z nás si už určitě někdy dal nějaké novoroční předsevzetí. Naučit se nový jazyk, konečně začít běhat nebo třeba vyzkoušet nový sport. Ale ruku na srdce - kdo si na něj ještě v březnu vzpomněl? Když si před sebe nepostavíme pevně daný cíl, a hlavně důvod, proč se dané aktivitě věnujeme, naše prvotní nadšení brzy vyhasne a dříve nebo později se na to stejně
„vybodneme.

A právě od toho je tu projekt Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu, o němž nám přijel ve čtvrtek 9. 5. popovídat pan Josef Nový. Beseda začala krátkým seznámením s projektem, kdo ho založil, nebo například kdo ze známých osobností jím prošel.

A jak vůbec cenu získat? Stačí si vytyčit cíl ve třech kategoriích, a to sport, rozvoj talentu a dobrovolnictví. Každé aktivitě se po dobu půl až půl druhého roku věnujete vždy jednu hodinu týdně. Podle toho, jak moc časově náročné bude splnění úkolu, můžete plnit buď bronzovou, stříbrnou, nebo zlatou úroveň. Na závěr své dlouhé cesty ještě musíte pod dohledem mentora podniknout dobrodružnou výpravu s přespáním ve stanu na jednu až tři noci podle úrovně. Dále vás pak čeká již jen závěrečná ceremonie, tento rok na Staroměstské radnici.

Tento projekt je mezinárodně uznáván, berou ho v potaz i některé vysoké školy. Dlouhodobě ho podporují jeho zakladatelé, tedy královská rodina v čele s již zmíněným vévodou Filipem. Motivace je velká, podmínky přesně dané. Je tedy už jen na vás, jak se rozhodnete.  

Pokud vás projekt zaujal, případně byste měli zájem se do něj zapojit, obraťte se na www.DofE.cz nebo na Šárku Horákovou (školní knihovna), která vám podá bližší informace ohledně mentora.

                                                                                                                                                                                                                                           Patricie Čoričová

Pozvánka k účasti na Anglickém dni

přidáno: 14. 5. 2019 2:54, autor: Vlasta Drábková   [ aktualizováno 14. 5. 2019 4:30 ]

  

  


Anglický den – Zažij Londýn

Máte rádi angličtinu a víte, že naživo je to zábavnější než s učebnicí?

Chcete strávit odpoledne v krásném prostředí valdické lodžie?

Bude se vám pro váš studijní/profesní růst hodit potvrzení o účasti na organizaci komunitní a vzdělávací akce?

 

Jazyková škola Ovečka vám nabízí možnost stát se součástí organizačního týmu

akce ZAŽIJ LONDÝN.

Kdy?       neděle 23. června 2019

Kde?       Valdštejnská lodžie

Program pro celé rodiny zajistí:

·        11 stanovišť (11 nejznámějších míst v Londýně) pro plnění úkolů, kde kostýmované osobnosti (možná vy) odmění  děti razítkem za jejich zvládnutí   

·          stánky s občerstvením a suvenýry

·         hudba – kapela The Beatles revival, Alibirock, Annie Pity

·         občerstvení – anglická kuchyně

·         Premier League 

Co Vám to přinese?

·        spolupráci s lektory z Jazykové školy Ovečka – uvidíte, jak to u nás chodí

·        zkušenosti ze světa organizování akcí

·        angličtinu v praxi

·        možnost budoucí spolupráce

 

První schůzka: pátek 24. 5.,  9:35 (velká přestávka, učebna č. 6)

Stručné ohlédnutí za dubnovými událostmi

přidáno: 10. 5. 2019 7:00, autor: Ladislav Kodym   [ aktualizováno 13. 5. 2019 4:39 ]

V závěru minulého měsíce navštívila tercie a kvarta Hvězdárnu a planetárium v Hradci Králové. Poutavá exkurze patřila nejprve programu Vesmír a poté pozorování Slunce astronomickým dalekohledem. Před začátkem programu všichni zhlédli ve foyeru planetária např. plazmovou kouli nebo mlžnou komoru.

 Jednou z nejdůležitějších a zároveň nejproslulejších soutěží na naší škole je Novopacký slavíček, jehož 24. ročník proběhl 3. dubna. Celodenní přehlídku pěveckých výkonů zahájil v aule dívčí pěvecký soubor Amabile a po úvodním slovu pana ředitele Matějovského a proslovech náměstkyně hejtmana paní Berdychové a novopackého místostarosty pana Pospíšila se ujala slova paní Matějovská, jež krátce pohovořila o historii soutěže a představila, jak budou pěvecká klání probíhat a kdo patří do pěti tříčlenných porot.

 Soutěž je tradičně rozdělena do tří skupin: sólo, duo až kvarteto a malé vokální soubory s tím, že každá skupina je dále členěna podle věkových kategorií, takže jste si mohli poslechnout jak předškolní zpěváky, tak jejich starší kolegy. Pro nejmenší byl připraven doprovodný program v podobě dílen, ve kterých se děti o přestávkách mezi vystoupeními mohly věnovat např. malování na kámen či na obličej. Kompletní přehled 24. ročníku včetně podrobných výsledků naleznete na https://slavicek.gymnp.cz/aktualne. Všichni se samozřejmě těšíme na jubilejní 25. ročník!

 Zemědělská akademie a Gymnázium v Hořicích byly 3. dubna dějištěm okresního kola Fyzikální olympiády v kategorii E a F. V první uvedené kvartán Jan Kiec obsadil vynikající     2. místo (a vysloužil si tak postup do krajského kola) a ve druhé tercián Matěj Choutka obsadil rovněž 2. místo. Spolu s Matějem Pavelcem (3. – 4. místo v kategorii F) se všichni stali úspěšnými řešiteli. Jan Kiec se 24. dubna v krajském kole umístil pouhých 6.5 bodu za bronzovou příčkou a i na krajské úrovni získal titul úspěšného řešitele..

 Tradičně očekávaný úspěch zaznamenala 4. dubna Klára Kotyková z oktávy, když zvítězila v krajském kole Olympiády v českém jazyce, jež proběhlo na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové, a zajistila si účast v celostátním kole, které se bude konat od 19. do 25. června. Svou účastí v krajském kole se neztratila ani terciánka Lucie Hylmarová.

 Rakouská metropole Vídeň se stala 5. a 6. dubna cílem exkurze, která provětrala peněženky při ochutnávání originálního Sacheru, na atrakcích v Prátru a shoppingu v Primarku. Všichni zhlédli řadu památek (Schönbrunn, Gloriette, Hundertwasserhaus) a pokochali faunou se v ZOO. Podrobnou reportáž o městě na krásném modrém Dunaji si můžete přečíst na https://denik-gymnp.cz/na-skok-do-vidne/.

 I naše škola se 6. dubna zapojila do celorepublikové akce Ukliďme Česko. Více než dvacet dobrovolníků včetně několika rodičů a zaměstnanců školy sbíralo odpad všeho druhu. Kromě tradičních nedopalků zvedli (co mnozí nedopatřením kolemjdoucí odhodili) třeba dětskou plenu, rýč či kostru srny. Všichni vzkazují - více ohleduplnosti k životnímu prostředí!

Dne 8. dubna proběhlo vyhlášení 15. ročníku Přírodovědné ligy a přineslo s sebou řadu Nej. Ze 37 účastníků 17 tvořili nováčci, počtvrté za sebou zvítězila Klára Kotyková a prvních šest míst bylo obsazeno navlas stejně jako loni. Jak to tedy celé dopadlo? Po vítězné Kláře Kotykové na místě druhém skončila Monika Kotyková (obě oktáva) následována Kryštofem Vitvarem (sekunda). V kategorii Junior zvítězil Kryštof Vitvar před Jakubem Svobodou a Markétou Jiřičkovou (oba kvarta). Kromě toho se udělovala i další ocenění. Objevem roku se stal Erik Pfeifer ze sekundy, Skokanem roku František Vaněk z kvarty a bodově nejlepším účastníkem finále Matěj Tegel z kvinty.

 Šestnáctý ročník Přírodovědné ligy už začne s novým logem, které bylo vybráno              na základě elektronického hlasování žáků a odborné učitelské poroty. Autorkami loga jsou Dominika Forbelská a Bára Zítková ze 3. G.

 Slavnostní tečkou za Přírodovědnou ligou 2018/2019 byla exkurze do Velkého světa techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích 25. dubna. Veškeré informace najdete na stránkách PL https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/. Příští rok se mohou nejúspěšnější účastníci PL těšit na exkurzi do České televize.

 V týdnu od 8. dubna probíhaly na SOŠPg praktické maturity z hudební, tělesné a výtvarné výchovy. S výtvory žákyň ze 4. A ovlivněnými malbami australských domorodců, hyperrealistickými malbami inspirovanými Bohemian Rhapsody či gotickými obrazy se mohli zájemci seznámit v 1. patře školy.

 V oblíbené Pythagoriádě soutěžilo 9. dubna dvaadvacet primánů, sekundánů a terciánů. Za úspěch je obvykle považováno dosažení 10 bodů z 15, což se řadě žáků podařilo. V jednotlivých kategoriích se na nejvyšší příčce umístili – Ema Hobzová a Matěj Fišera (10/15), Jindřich Horák (13/15) a Matěj Choutka (14/15).

 Též 9. dubna proběhla na ZŠ Poděbradova v Jičíně okresní kolo Matematické olympiády. V kategorii Z7 obsadil Kryštof Vitvar 1. místo a v kategorii Z8 zvítězil Tomáš Typlt před Tobiasem Škvorem. Na děleném 3. – 7. místě skončil Matěj Choutka.

Dne 11. dubna zavítali žáci a žákyně 2. A do Hradce Králové. Nejprve si v divadle Drak vyzkoušeli celou řadu aktivit a nápadů do běžné pedagogické praxe a poznali, jak obtížné je dovést divadelní představení k dokonalosti. Všichni využili možnost vlastního dramatického vystoupení na základě zvolené instrumentální nahrávky. Po prohlídce Labyrintu loutek zakončili exkurzi ve Studijní a vědecké knihovně, v níž se seznámili s tvorbou i životem Josefa Čapka.

 Nejen gymnázium v Nové Pace, ale i Českou republiku reprezentovala skupina žáků druhých a třetích ročníků ve Štrasburku 10. - 12. dubna. Na začátku byla soutěž Euroscola http://www.europarl.europa.eu/euroscola_cz/cs/aktuality.html, do které Bára Zítková a Dominika Forbelská poslaly video o důležitosti voleb do Evropského parlamentu. A protože se líbilo, resp. za Českou republiku zvítězilo, následovalo pozvání do sídla Evropského parlamentu, kam přijela cca dvacítka žáků spolu s paní profesorkou Kučerovou a panem profesorem Záveským. Vše je perfektně zachyceno v reportáži Michaely Neumanové na https://denik-gymnp.cz/evropsky-parlament-strasburk-euroscola/.

 Expedice Pardubice. Přesně tak redaktoři Deníku nazvali novinářský workshop spojený s vyhlášením nejlepších studentských časopisů Pardubického a Královéhradeckého kraje, kam vyrazili 12. dubna spolu s autorem myšlenky elektronického Deníku Stanislavem Bendlem. Na častá ocenění předchozího periodika Boom jsme si zvykli, ale vyhlášení Deníku jako nejlepšího elektronického časopisu v kraji překvapilo i samotný novopacký tým. Jak celý program probíhal? Začal hrou Fakescape pod vedením naší bývalé studentky Terezy Kráčmarové, následovala beseda s europoslancem Tomášem Zdechovským a návštěva Českého rozhlasu Pardubice. Více o pardubické výpravě na https://denik-gymnp.cz/dycky-denik-expedice-pardubice/.

 Gymnázium je partnerskou školou Evropského jazykového centra a devět studentů v prostorách školy skládalo 13. dubna zkoušku First Certificate of English. Blahopřejeme.

 Už řadu let jezdí naši divadelní nadšenci do Klicperova divadla. Která představení jsme zhlédli v letošním školním roce? Začali jsme komedií Klášterní ulice o porovnání volební euforie 1918 s povolební depresí 2018, následoval Zeyerův pohádkový příběh Radúz a Mahulena a Vincenc  od současného britského dramatika Torbena Bettse. Posledním představením byl Molierův Lakomec.

 Dne 24. dubna nás přímo excelentně v okresním kole Matematické olympiády reprezentovali žáci od primy po tercie. K prvnímu místu Kryštofa Vitvara přidali terciáni Tomáš Typlt, Tobias Škvor a Matěj Choutka kompletní medailové pozice. Gratulujeme!

 Dne 25. dubna proběhl v aule gymnázia Jarní koncert pěveckých sborů. Tuto každoroční přehlídku poctily svojí účastí  sbory z mateřských a základních škol v Nové a Staré Pace, ale i smíšený sbor Hlas, Pěvecký sbor při Gymnáziu v Nové Pace a Amabile. Celý program moderovala paní Hana  Fejfarová. Stalo se již tradicí, že na závěr sbory společně zazpívají několik písní, tentokrát jsme si poslechli Sloužilo děvče a U nás v kapele.

 Ve stejný den byly zveřejněny výsledky Matematického klokana 2019 na úrovni okresu Jičín a Královéhradeckého kraje. V kategorii Benjamin obsadil Kryštof Vitvar druhé místo v okrese, resp. čtvrté v kraji; v kategorii Kadet Tomáš Typlt první místo (osmé v kraji) a Tobias Škvor páté místo; v kategorii Junior Matěj Tegel třetí místo a Kryštof Kaván ze 2. A čtvrté místo. V nejvyšší kategorii Student byla Monika Kotyková druhá.

 Do finále kromě Přírodovědné ligy dospěl i první ročník Hrátek s češtinou, soutěž, k níž si našli cestu žáci nejnižších ročníků víceletého gymnázia. Tato soutěž se snaží o hravou formu a také veselou notu. Tabulka s dosaženými body samozřejmě účastníkům ukáže, jak se jim dařilo. Stále však platí, že účast v hrátkách je cennější než vítězství.

 Ještě jednou k internetovému Deníku. Na jeho stránkách naleznete např. rubriku Návraty (rozhovory s bývalými absolventy, tentokrát se starostou Josefem Coganem) nebo rozhovor s Janem Tomešem, který 28. dubna žákům povyprávěl o vzniku časopisu Heuréka či o své knize Trny v čase.

 Dne 29. dubna naši kvartáni - Jakub Svoboda, Lukáš Kraus a Jan Kiec - na Lepařově gymnáziu v Jičíně úspěšně soutěžili v sudoku a ze druhého místa postoupil do celostátního finále, jež se bude konat v červnu v centru VIDA v Brně.

 Poslední dubnový den proběhlo v pražském Goethe-Institutu ústřední kolo Soutěže v německém jazyce a kvartán Nicolas Lubinski se umístil na vynikajícím 5. místě. Do ústředního kola postupují vždy jen vítězové krajských kol a o to je Nicolasův úspěch cennější. Soutěž je koncipována jako konverzační, posuzuje se schopnost použití cizího jazyka v komunikaci s rodilými mluvčími a využití jako prostředku ke sdílení informací.

 

Německy? Na výbornou a ještě lépe!

přidáno: 9. 5. 2019 23:36, autor: Jindřiška Dubnová

Tímto způsobem pojal soutěž v německém jazyce žák kvarty Nicolas Lubiński a umístil se v ústředním kole Soutěže v jazyce německém na vynikajícím 5. místě. Ústřední kolo této soutěže proběhlo v pražském Goethe-Institutu dne 30. dubna 2019. Do ústředního kola postupují jen ti nejlepší, tedy vítězové jednotlivých kategorií soutěže z každého kraje ČR. Soutěž je koncipována jako soutěž konverzační. Posuzuje schopnost žáků použít cizí jazyk v komunikaci s rodilými mluvčími a využít jej jako prostředku ke sdílení informací. Nicolasovi k jeho úžasnému úspěchu gratulujeme!!!

Dobří holubi se vracejí aneb Jan Tomeš opět na gymnáziu

přidáno: 9. 5. 2019 12:28, autor: Stanislav Bendl   [ aktualizováno 9. 5. 2019 12:30 ]

V pondělí 29.4. se v naší škole konala beseda s bývalým šéfredaktorem školního časopisu Heuréka a nyní čerstvým spisovatelem, Janem Tomešem. Působivou reportáž o této akci napsala Karolina Roudná ze 3.G. Čtěte zde https://denik-gymnp.cz/spisovatel-jan-tomes-v-nasi-skole/

Poznávání rostlin - konání školního kola

přidáno: 8. 5. 2019 11:36, autor: Kristýna Rychlovská


Školní kolo soutěže Poznávání rostlin se bude konat v pondělí 13.5. v průběhu 6. a 7. hodiny. Vítězové kategorií poté budou poznávat v následném okrskovém kole ve středu 15.5. Zájemci z řad žáků gymnázia najdou podrobnosti v e-mailové schránce. Jakékoli dotazy prosím směřujte na moji e-mailovou adresu. Děkuji!
Kristýna Rychlovská

ČTYŘI ODPOLEDNE, ČTYŘI PŘEDSTAVENÍ: DIVADLU JE ZASE AŽ DO PŘÍŠTÍHO ŠKOLNÍHO ROKU KONEC

přidáno: 6. 5. 2019 5:59, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

Další školní rok je za námi. Alespoň z pohledu těch, kteří letos pravidelně jezdili do Klicperova divadla v Hradci Králové. I tento rok měli žáci možnost zhlédnout čtyři představení z repertoáru Klicperáku.

Prvním představením byla komedie Klášterní ulice. Opravdu zábavná záležitost. Srovnání povolební euforie roku 1918 a povolebního zoufalství, které panovalo roku 2018 po znovuzvolení Miloše Zemana, bylo opravdu zvláštním způsobem legrační.

Následoval pohádkový příběh od Julia Zeyera. Nadčasová scéna představení Radúz a Mahulena velmi překvapila, ačkoliv Klicperovu divadlu se dá odpustit všechno. Laserovou show i metalické kostýmy, které byste u této klasiky čekali jen stěží. Nicméně jednalo se znovu o velmi povedenou inscenaci.

Třetím představením měla být další klasika, a sice Bratři Karamazovi.  Bohužel kvůli změně v programu jsme mohli vidět hru od současného britského autora Torbena  Bettse. Divadelní hru Vincenc jsme viděli v úplné české premiéře. Z čiré komedie popisující rozdíly mezi dvěma rodinami z různých společenských vrstev, řešící na první pohled úplně odlišné problémy se vyklubala tragikomedie, jejímž závěrem bylo, že až tolik rozdílné nebyly.

Posledním a soudě podle mě nejlepším představením bylo to poslední (jak se říká, to nejlepší na konec).  Moliérův Lakomec se zcela uhrančivou žlutou scénou v kontrastu s černými kostýmy a rekvizitami, kterým vévodilo veliké plyšové prase, mě nadchnul.  Samotný Harpagon dostal poté během čtyř děkovaček (na představení pro školy dost slušný výkon) jménem naší školy květinu jako poděkování, ale byl spíše na peníze, řekla bych…

Uteklo to jako voda. Když se těšíte na divadla, tak vám ten rok ve škole nepřijde tak dlouhý. Takže rada na konec: kdo si chce zkrátit školní rok, jezděte příště na divadla. Budete překvapeni, jak to funguje.

                                                                                                                                            Eliška Bochová 4. A


1-10 of 1960