ÚVOD‎ > ‎

Články


Den otevřených dveří 26. 1. 2019: Fyzika ve "třinácté komnatě" bude ještě zajímavější!

přidáno: 15. 1. 2019 8:12, autor: Josef Křeček

Součástí Dne otevřených dveří, který proběhne na naší škole v sobotu 26. 1. 2019 od 8.00 do 12.00, bude i aktualizovaná verze již tradiční výstavky Zajímavá fyzika ve třinácté komnatě. Stejně jako při minulém Dni otevřených dveří  (ten proběhl 4. 12. 2018) uvidíte v laboratoři fyziky, číslo dveří 13 (2. patro) například čidla Vernier zobrazující průběh kmitavého pohybu, teplotu či indukci magnetického pole na monitoru počítače, digitální osciloskop, optické vlákno, laser, rozklad světla na spektrum, model generátoru elektrického napětí a další zajímavosti.

Naprostou novinkou však budou projekce 3D animací fyzikálních a jiných přírodovědných jevů pomocí počítačového programu Corinth, který škola získala teprve v nedávných dnech. Tento unikátní program umožňuje např. nahlédnout dovnitř rostlinné buňky nebo vnitřní struktury kovu, zobrazit jevy jako jsou fata morgana, blesk a mnohé jiné. Projekce proběhnou v učebně fyziky  č. 14 v 8.30, 9.30, 10.30 a 11.30 hod., v případě zájmu i mimo tyto časy.

Výstavkou Vás provede vyučující fyziky RNDr. Josef Křeček. Přijďte se podívat, jak fyzika v prostorech starých více než 100 let dostává tu nejmodernější podobu!

Hlasujte v soutěži o nové logo Přírodovědné ligy!

přidáno: 12. 1. 2019 9:30, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 12. 1. 2019 9:34 ]


Hlasování v soutěži  o nejlepší návrh nového loga bude spuštěno v pondělí 14. 1. 2019, návrhy si však můžete prohlédnout už teď!

V přílohách tohoto článku najdete 29 návrhů, které byly zaslány do soutěže o nové logo Přírodovědné ligy a vyhověly podmínkám zadání. Návrhy jsou ve formátech JPG , PNG, nebo PDF jako přílohy tohoto článku. Před hlasováním si prosím otevřete všechny přílohy a hlasujte pro jeden jediný návrh, který by podle vašeho názoru nejlépe reprezentoval soutěž Přírodovědná liga. Návrhy jsou seřazeny v pořadí, ve kterém byly soutěžícími zaslány. Soutěž je anonymní, hlasující ani porota, která rozhoduje souběžně, neznají jména autorů návrhů. Prosím i samotné autory návrhů, aby udrželi až do konce hlasování své autorství v anonymitě a pro své návrhy nijak "nelobovali". 

Pro lepší rozhodování si ještě jednou připomeňme zásady, které podle pravidel soutěže mělo splňovat nové logo:

1.      Mělo by obsahovat název školy „Gymnázium a SOŠPg Nová Paka“ a název soutěže „Přírodovědná liga“.

2.      Mělo by být jednoduché, nekomplikované, přehledné i v malém formátu (např. tak, jak  v dosavadní podobě v náhledu upoutává na články týkající se PL na stránkách www.gymnp.cz ).

3.      Jako plus by byla brána skutečnost, kdyby logo  vystihovalo základní myšlenku soutěže, tedy to, že jde o komplexní přírodovědnou soutěž s úlohami z fyziky, chemie, biologie (resp. přírodopisu), geografie (resp. zeměpisu), matematiky a všeobecných znalostí.

4.      Musí být originální, nesmí vzniknout kopírováním nebo úpravou nějakého již existujícího loga – pozor na plagiátorství, které je v ČR trestným činem!

5.      Nemělo by se nijak vztahovat ke členům Realizačního týmu Přírodovědné ligy, tedy osobám koordinátora PL a autorům soutěžních úloh. Za čas mohou PL připravovat třeba úplně jiní lidé a logo by i pak mělo být použitelné. Lidé odcházejí, myšlenka zůstává.

6.      Logo by mělo být vkusné a v souladu s dobrými mravy.


Ve své školní mailové schránce naleznete formulář (s datem odeslání 14. 1. 2019), v němž označte vybraný návrh. Formulář odešlete kliknutím na tlačítko ODESLAT. Z jedné mailové adresy může být odeslán jediný hlas. Hlasovat mohou všichni žáci školy, hlasování je zvláště doporučeno všem aktivním účastníkům PL. Hlasování konči dne 6. 2. 2019 ve 24.00 hod.

Vítězné logo bude představeno při slavnostním vyhlášení výsledků Přírodovědné ligy 2018/2019.

Den otevřených dveří na Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Liberec

přidáno: 10. 1. 2019 23:45, autor: Josef Křeček

Den otevřených dveří se koná 23. 1. 2019 od 10.30 v aule budovy G, Univerzitní náměstí 1, Liberec (plakát v příloze článku). Více na www.fm.tul.cz 

Dane Polmane - velký respekt od našich žáků i pedagogů !!!

přidáno: 9. 1. 2019 8:46, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 9. 1. 2019 12:45 ]

 

        Ve čtvrtek 20. prosince 2018 proběhlo v novopackém kině další setkání s Danem Polmanem, naším bývalým žákem a „packým bláznem“, který poznává krásy domova i zahraničí v sedle nikoli koně, ale závodního kola. Účastní se totiž nejrůznějších závodů a podniků, které mají jedno společné - jsou extrémně náročné. Tentokrát Dan poutavě hovořil o jednom z nejnáročnějších cyklistických ultra maratonů, kterým je Glocknerman.

     Tento patrně nejkopcovitější závod startuje v rakouském Grazu a na 1000 kilometrech překonává 17 000 výškových metrů. Je to vlastně mistrovství světa v ultra cyklistice. Zhruba polovina účastníků tento extrémně náročný závod nedokončí kvůli vyčerpání.  V první části besedy nás Dan seznámil s přípravou na závod, jeho absolvováním a s pocity, které měl on a jeho doprovodný tým po konci závodu, v němž nakonec obsadil bronzový stupínek v kategorii jezdců do 40 let.

     Poté následoval polohraný dokument, zachycující Danův extrémní heroický výkon, perfektní obětou práci doprovodného týmu a řadu situací během příprav, ve kterých jsme mohli vidět i některé žáky naší školy a jejich rodiče. Následovala druhá část besedy a pár soutěžních otázek o věcné ceny. Nakonec nás Dan Polman seznámil se svým plánovaným projektem, kterým bude účast na RAAM, což je „mega ultra maraton“ v Americe. Závodníci během 12 dnů absolvují téměř 5000 kilometrů napříč Amerikou. To je zhruba 400 kilometrů denně!!! Z kola prakticky neslezou, vyspí se dvě hodiny denně, zažijí pouštní vedra, silný vítr a nekonečná stoupání.

A jak vzájemnou interakci s našimi žáky během besedy hodnotí sám Dan Polman? To se dozvíte na následujícím odkazu:

https://danielpolman.com/blog/prednaska-pro-gymnazium-a-sgs-nova-paka-dalsi-podpora-pro-hendikepovane


                                                                                  Dane, ať Ti to šlape!

                                                                                                                                                              Jan Kypr


Učitelé a žáci o ředitelském volnu nezaháleli

přidáno: 8. 1. 2019 3:22, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 8. 1. 2019 3:29 ]

      Dne 3. ledna 2019 proběhl turnaj v míčovém pětiboji. V době, kdy většina studentů ještě spala, se hrstka odvážných sešla o deváté hodině na místě činu, kterým byla školní tělocvična. Zúčastnilo se šest dvojic, jedna kvalitnější než druhá.Turnaj se hrál systémem každý s každým. První disciplína, kterou byly kopy na bránu, se ukázala velice zrádnou, ztroskotali na ní i největší favorité.

     Druhá disciplína, stolní tenis, se odehrála v malé hale. Každý zápas byl vyrovnaný, avšak porazit skvělou dvojici pana Kypra a pana Matějovského se nikomu nepodařilo. 

     Přišla třetí disciplína, volejbal. Poté se hrál nohejbal, kde exceloval svými smeči, kdo jiný než pan Kypr. Závěrečná disciplína rozhodla o konečném pořadí turnaje. Basketbalové šestky byly nakonec překvapující více, než se čekalo. A tak první tři medailové pozice obsadili:

1. místo - pánové Jan Kypr a Pavel Matějovský (vyhráli 4 z 5 disciplín !!!)

2. místo - pan Jan Honců a Jakub Tegel

3. místo - duo otec a syn Zdeněk a Jan Burkertovi

Na dalších místech potom skončily dvojice Michal Kříž a Tomáš Wolf, Pepa Švehla a Marek Nádvorník, Honza Ferkl a Vojta Plecháč.

Všem zúčastněným gratulujeme, protože není důležité vyhrát, ale zúčastnit se! Proto doufáme, že se příští rok znovu setkáme v ještě hojnějším počtu!

Děkujeme mockrát!

 

                                                                                                             Vojta PlecháčLetošní druhé představení Klicperova divadla

přidáno: 7. 1. 2019 23:23, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

Milí studenti,

ve středu 23. 1. 2019 se uskuteční druhé představení Klicperova divadla letošního školního roku v rámci studentského předplatného.

Pojedeme na představení Radúz a Mahulena.

Odjezd od školy bude tradičně ve 13.20 hodin, studenti končí výuku po 5. vyučovací hodině. Představení začíná ve 14.30 hodin a návrat je plánován
po 18. hodině. Bližší informace najdete ve vitríně vedle školní knihovny. O případné neúčasti informujte vaše učitele českého jazyka nebo přímo mě. 

                                                                                                                        Š. Horáková

Soutěž Bystré hlavy

přidáno: 7. 1. 2019 10:10, autor: Josef Křeček

Před několika lety jeden student na naší škole po čtvrtletní písemce z matematiky prohlásil: "No, mohlo to být i horší, mohlo to být třeba německy."

Pokud vám však nejen matematika, ale i fyzika, chemie, biologie nebo informatika v němčině nevadí, čtěte dál:

V tomto školním roce běží již devátý ročník soutěže „Bystré hlavy“. Soutěžit mohou středoškoláci ve věku 15-18 let, kteří se učí německy a dosáhli úrovně A1-B1 a kromě toho je baví chemie, fyzika, biologie, matematika nebo informatika. Hlavní cena pro dva nejlepší je jazykový kurz v Německu.

Na stránkách www.goethe.de/cesko/hk zaregistrují soutěžící do 28. února 2019 svůj česky psaný soutěžní projekt z jednoho z výše jmenovaných předmětů. Odborná porota vybere finalisty, kteří se sejdou 25. dubna 2019 v Praze.

Více informací na stránkách soutěže. Leták soutěže je uveden v příloze tohoto článku.

Do soutěže o nové logo Přírodovědné ligy postupuje 29 návrhů!

přidáno: 2. 1. 2019 9:09, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 7. 1. 2019 5:15 ]

Posledním dnem roku 2018 skončil termín pro zasílání návrhů na nové logo Přírodovědné ligy. Soutěž se rozjížděla pozvolna, ještě před vánočními prázdninami by se zaslané návrhy daly spočítat na prstech jedné ruky, ale finiš předčil všechna očekávání a v úplně poslední den roku jsem obdržel hned deset (!!!) soutěžních příspěvků. Takže se nakonec sešly více než  tři desítky návrhů nového loga od 13 různých autorů. Některé příspěvky nesplňovaly zadání soutěže (např. neobsahovaly název soutěže, jeden z příspěvků zařazoval do PL předmět, který není její součástí, další se vztahoval ke konkrétnímu členu Realizačního týmu PL), i tak však bylo možno do finálního výběru poslat 29 návrhů nového loga. Z nich je většina velmi kvalitních a podle mého subjektivního názoru převyšuje svou kvalitou dosavadní logo PL.

Nyní je před námi vlastní výběr nového loga. Vyberou ho jednak sami studenti, jednak porota, složená z členů realizačního týmu PL (autorů soutěžních úloh v tomto a minulých ročnících ligy).  Soutěžní návrhy budou zveřejněny na stránkách školy přibližně v polovině ledna a současně bude všem našim žákům zaslán e-mail s elektronickou anketou, v níž se každý bude moci vyjádřit, který návrh se mu nejvíce líbí. Anketa potrvá přibližně tři týdny a budu rád, když se v ní vyjádří především aktivní účastníci Přírodovědné ligy. Hlasovat však mohou i ostatní. Pozor, z jedné mailové adresy bude možné odeslat pouze jeden hlas.

Studentské hlasování i hodnocení poroty budou anonymní, to znamená, že „hodnotitelé“ nebudou znát jména autorů jednotlivých návrhů, aby výsledek hlasování odrážel skutečně jen kvalitu soutěžních návrhů a nesouvisel s nějakými osobními sympatiemi či antipatiemi k autorům. Jediným člověkem na této planetě a v této galaxii, který zná identitu autorů jednotlivých návrhů, jsem v této chvíli já a z tohoto důvodu (přestože se snažím vždy měřit všem stejným metrem a návrhy bych posuzoval zcela objektivně) sám vzdávám hodnocení, nebudu tedy členem poroty, pouze sečtu konečné výsledky.

Po skončení obou hlasování budou výsledky sečteny, o vítězi rozhodne co nejnižší součet umístění v hlasování poroty a v elektronické anketě. Pokud by došlo k „remíze“ na prvním místě, podobně jako např. v soutěži StarDance má přednost „hlas lidu“, tedy výsledky studentské ankety jsou nadřazeny hlasování poroty . To je jasné, je to přece vaše soutěž, milí „ligisté“…

Pokud jde o zveřejňování výsledků, zveřejněn bude jen vítězný návrh a jméno jeho autora, pořadí na dalších místech nebude zveřejňováno. Autor vítězného návrhu obdrží při slavnostním vyhlášení výsledků Přírodovědné ligy 2018/2019 diplom, poukázku na zboží v hodnotě 500 Kč (pokud by zvítězil návrh dvojice, cena se rozdělí) a právo účasti na exkurzi Přírodovědné ligy do Světa techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích (koná se 24. 4. 2019).

Děkuji autorům všech soutěžních návrhů za jejich kreativní přístup a pěkné příspěvky, všem příznivcům naší Přírodovědné ligy pak přeji hodně zdraví, štěstí a úspěchů v novém roce 2019.

 

                                                                                                                                                                                                          Josef KřečekPodpořili jsme již po čtvrté projekt #HourOfCode

přidáno: 29. 12. 2018 14:27, autor: Michal Malý

V průběhu měsíce prosince se naši žáci tříd SEPTIMA, 3. G, 2. A a TERCIE, jako jediní v jičínském okrese, zapojili v rámci hodin IVT do celosvětového projektu #HourOfCode (v překladu „Hodina kódu“).  

Hodina kódu si nese za cíl ukázat, že kdokoliv a v jakémkoliv věku se může naučit základům programování, i když o něm prakticky nic neví, neumí. Naše zapojení do projektu byla snaha podpořit a propagovat Hodinu kódu společně s milióny žáků a studentů po celém světě. Každý žák by měl mít možnost se učit Informatiku. Pomáhá to podporovat dovednosti, logiku a tvořivost při řešení problémů. Žáci tak získávají základy pro úspěch v jakékoliv profesní dráze 21. století.  

Hodina kódu je celosvětová akce, které se účastní desítky milionů žáků z více než 180 zemí světa.

K dnešnímu dni (29. 12. 2018):

v  celém světě v roce 2018 proběhlo 220 545 registrovaných akcí projektu
u nás jich bylo registrováno 157 (https://hourofcode.com/cz/events/all/cz)
celkově se této akce zúčastnilo již 714 230 478 lidí!!!

Po úvodních slovech a promovideu si žáci „najeli“ ve svém browseru na web hourofcode.com. V rámci zahřívacího kola si prošli lekcemi hry Minecraft nebo Dance Party, kde museli rozpohybovat panáčka či tanečníka (ten popřípadě provedl nějakou činnost) za pomocí programovacích bloků (např. POSUNOUT VPŘED, OTOČIT VLEVO, ROZTANČIT…). Na konci každé lekce byl k dispozici náhled JavaScript kódu, jakožto představa, jak by tuto lekci programovali v daném programovacím jazyce. Po tomto úvodním kurzu si již sami žáci zkoušeli další připravené hry – např. Star Wars: Building a Galaxy with Code, Make a Flappy Game, Play Lab, ad. V rámci hry Flappy si mohli v závěrečné lekci vytvořit svojí hru a tu zaslat následně svému kamarádovi na mobilní telefon.

Myslím si, že tento projekt byl pozitivně přijat žáky a splnil svoji podstatu:

  • minimálně jednou programovali (to už jim nikdo nevezme)
  • na vyzkoušených lekcích programování zjistili, že není zas tak těžké programovat
  • na těchto připravených kurzech se ukázalo, že každý se může naučit jeho základy

Na konci každého kurzu si navíc mohli žáci uložit a následně vytisknout certifikát splněného kurzu.Mapička projektu a naší školy:


Fotogalerie:
Za PK IVT Mgr. Michal Malý

Účast na projektu "Kraje pro bezpečný Internet"

přidáno: 29. 12. 2018 13:11, autor: Michal Malý

Již tradičně se během letošního září a října naši žáci tříd PRIMA, 1. G a KVINTA zúčastnili v rámci hodin IVT a následně i svého domácího prostředí e-learningového kurzu a nově až tří online soutěžních kvízů. Kurz vč. kvízů je součástí projektu „Kraje pro bezpečný internet“. V tomto zajímavém a osvětovém projektu jsou zapojeny všechny kraje ČR v různém počtu soutěžících škol (více můžete nahlédnout zde). V rámci letošního soutěžního kvízu měřilo síly celkem 24 705 soutěžících (data k 4. 11. 18), v našem kraji to bylo kolem 2 000, z nichž za naši školu se zúčastnilo 57 žáků. V kvízu plus soutěžilo 9 našich žáků.

Během on-line studia si žáci mohli projít následující kurzy – Moje internetové já, Sociální síťování, Teror s názvem kyberšikana, Lovci aneb kybergrooming, Naháči na internetu aneb sexting, Internet jako droga, Není Ing. jako ing. aneb sociální inženýrství, Online obsah na kriminál. Dále si mohli vzhlédnout nově připravená videa seriálu „Zkroť net. Hned!“

Po studiu kurzu a seriálu následovaly soutěžní kvízy, ve kterých mohli žáci soutěžit o věcné ceny nebo o postup do republikového finále. Po zdárném splnění kvízů si mohli žáci stáhnout Diplom.

Za PK IVT Mgr. Michal Malý

www.kpbi.cz  

1-10 of 1864