ÚVOD‎ > ‎

Články


Exkurze Přírodovědné ligy 2019 - ještě můžete hlasovat!

přidáno: , autor: Josef Křeček

Zájemci o účast v soutěži Přírodovědná liga 2018/2019 mohou ještě do pondělí 28. 5. 2018, 24.00 hod., hlasovat o cíli exkurze v roce 2019. Anketu najdete ve své školní mailové schránce s datem 13. 5. 2018. Z jedné adresy může být odeslán pouze jeden hlas. Do druhého kola hlasování, které začne 29. 5. 2018, postoupí dva návrhy s nejvyšším počtem hlasů.

 

1.  Rafinerie Unipetrol v Kralupech nad Vltavou (autobusová exkurze v délce trvání 60 minut)

2.  Přehrada Desná https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ehrada_Desn%C3%A1

 

3.  Keltský archeoskanzen Nasavrky http://www.skanzennasavrky.cz/ 

 

4. Velký a Malý svět techniky  v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě http://stcostrava.cz/expozice-sveta-techniky

5. Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně https://www.dlouhe-strane.cz/strane/exkurze/exkurze-pro-zajezdy-skoly-cestovni-kancelare

6. Meteorologická observatoř Milešovka http://www.ufa.cas.cz/o-nas/obecne-informace.html

 

7. Česká televize

http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/prohlidkova-trasa/o-prohlidkove-trase/  

 

8. Výzkumné centrum ELI Dolní Břežany. Upozornění:  tato exkurze nakonec nemusí být vzhledem k termínové kolizi s jinými akcemi realizována a může být nahrazena exkurzí jinou. Důvod: exkurze do výzkumného centra je možná v jediný den v roce, vyhlášený jako Den otevřených dveří. Pro rok 2019 zatím není termín znám.

https://www.eli-beams.eu/cs/media/akce/den-otevrenych-dveri-center-eli-beamlines-hilase/DŮLEŽITÉ!!!

přidáno: 24. 5. 2018 3:59, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 24. 5. 2018 4:01 ]

Vážení rodiče,

u důvodu odstávky vody v pátek 25.5.2018 od 9.00 hodin bude třídám prima, sekunda, tercie a kvarta ukončeno vyučování po druhé vyučovací hodině. Obědy budou vydávány v plánovaném čase dle rozvrhu. Odstávka se týká pouze naší školy a souvisí s rekonstrukčními pracemi ve školní jídelně.

Děkujeme za pochopení
vedení školy

Volby do školské rady

přidáno: 21. 5. 2018 4:32, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 21. 5. 2018 5:11 ]

Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická, Nová Paka, Kumburská 740

VOLBY DO ŠKOLSKÉ RADY 

Datum konání:  21. 6. 2018 

V souladu s volebním řádem vyhlašuji volby do školské rady Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické, Nová Paka, Kumburská 740. Z důvodu závěru tříletého volebního období člena školské rady zvoleného za zákonné zástupce a zletilé žáky vyhlašuji doplňovací volby do školské rady Gymnázia a SOŠPg.

Volby do školské rady se pro zákonné zástupce a zletilé žáky uskuteční dne 21. 6. 2018 od 7,30 do 16,00 hodin v budově gymnázia,    1. patro, odevzdáním volebního lístku. Lístek musí být opatřen razítkem školy. Volební lístky budou k dispozici na sekretariátě školy týden před volbami nebo na místě v den konání voleb.

Zatím s kandidaturou souhlasili dva zákonní zástupci žáků naší školy, paní Mgr. Karla Fišarová a pan Ing. Daniel Polman, Dis. Další kandidáty mohou zákonní zástupci a zletilí žáci navrhovat do 15. 6. 2018 do 15,00 hodin v kanceláři gymnázia. Kandidáti musí s nominací souhlasit. Kandidátovi musí být v den voleb 18 let a musí být žákem školy nebo zákonným zástupcem nezletilého žáka.

 

V Nové Pace dne 21. 5. 2018                                                           Mgr. Pavel Matějovský, ředitel školy

Zapojte se do Recyklohraní!

přidáno: 20. 5. 2018 10:27, autor: Kristýna Rychlovská


Máte doma staré baterie, vypotřebované tonery, nebo nepotřebná/nefunkční elektrozařízení, např. myš, konvici, mobil? Pak je můžete přinést do školy a uložit do elektroodpadu, a škola zajistí jejich odvoz. Kontejnery k uložení najdete na chodbách školy (hledejte červené popelnice a krabici na baterie, např. před učebnou 38). Zařízení budou následně ekologicky zlikvidována. Pokud se chcete na cokoliv zeptat, zastavte se v kanceláři školy u paní sekretářky. 

Poslední kolo Hrátek s češtinou mění název

přidáno: 15. 5. 2018 9:23, autor: Vlasta Drábková

Abychom dostáli slibu, který soutěž dává svým názvem, rozhodli jsme se, že poslední část ze seriálu nultého ročníku Hrátek s češtinou bude opravdu hravá. Ba co víc, budete přímo blbnout. Tímto závěrečným dílem - především jeho odlehčenou formou - bychom chtěli:
a) poděkovat všem, kteří si alespoň jednou Hrátky vyzkoušeli.
b) pozvat nováčky a nalákat je skutečně atraktivním obsahem!
Jste-li zvědaví (nejen na úpravu názvu), stačí rozkliknout zadání a uvidíte, co jste možná nečekali...
Pravidelným řešitelům se omlouváme za zpoždění s publikováním tohoto čísla. Věříme, že jeho obsah bude náhradou za čekání. Svá řešení předávejte či posílejte svým češtinářům nebo přímo autorce tohoto čísla Vlastě Drábkové. Uzavírka přijímání vašich prací byla stanovena na úterý 29. května 2018 včetně.    

Matematická soutěž Pangea uzavřena

přidáno: 14. 5. 2018 5:01, autor: Tomáš Dočekal

Jak jsme avizovali v předchozím článku, konalo se v pátek 11. 5. 2018 v Praze celostátní finále matematické soutěže Pangea. V něm bojovali i dva žáci naší školy a nyní se tedy podívejme, jak dopadli v porovnání s nejlepšími z celé republiky.

Kryštof Vitvar z primy měl ve své kategorii dalších 58 soupeřů a s úspěšností 78,1 % obsadil 17. místo!

Jakub Svoboda z tercie bojoval s dalšími 56 účastníky a se skórem 71,4 % obsadil 15. místo ve své kategorii!

Oběma chlapcům gratulujeme.

                                                                                                                                                                                Za PK matematiky 
                                            Mgr. Tomáš Dočekal

        

Hlasujte o cíli Exkurze Přírodovědné ligy 2019!

přidáno: 13. 5. 2018 12:32, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 13. 5. 2018 23:31 ]

Ve večerních hodinách 13. 5. 2018 byla spuštěna elektronická anketa o cíli Exkurze Přírodovědné ligy 2019. Vybírat můžete z osmi návrhů, které podali soutěžící letošního ročníku a členové realizačního týmu PL. Anketu najdete ve své školní mailové schránce (pokud nastane nějaký problém s jejím zobrazením, neváhejte mě kontaktovat). Návrhy jsou seřazeny v pořadí, v jakém byly podány. 
První kolo hlasování končí v pondělí 28. 5. 2018 ve 24.00 hod. Nejúspěšnější dva návrhy postoupí do druhého kola, které bude spuštěno 29. 5. 2018.

POZOR! Z jedné mailové adresy může být odeslán jediný hlas. A hlavně: HLASUJTE POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE SE SKUTEČNĚ AKTIVNĚ HODLÁTE ZÚČASTNIT PŘÍRODOVĚDNÉ LIGY 2018/2019!!!!

Popis jednotlivých návrhů:

1. Rafinerie Unipetrol v Kralupech nad Vltavou (autobusová exkurze v délce trvání 60 minut) http://www.unipetrol.cz/cs/ONas/Den-otevrenych-dveri-2014/Stranky/Registrace-pro-verejnost.aspx 

2.  Přehrada Desná https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99ehrada_Desn%C3%A1

3.  Keltský archeoskanzen Nasavrky http://www.skanzennasavrky.cz/ 

4. Velký a Malý svět techniky  v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě http://stcostrava.cz/expozice-sveta-techniky

5. Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně https://www.dlouhe-strane.cz/strane/exkurze/exkurze-pro-zajezdy-skoly-cestovni-kancelare

6. Meteorologická observatoř Milešovka http://www.ufa.cas.cz/o-nas/obecne-informace.html

7. Česká televize http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/prohlidkova-trasa/o-prohlidkove-trase/  

8. Výzkumné centrum ELI Dolní Břežany. Upozornění:  tato exkurze nakonec nemusí být vzhledem k termínové kolizi s jinými akcemi realizována a může být nahrazena exkurzí jinou. Důvod: exkurze do výzkumného centra je možná v jediný den v roce, vyhlášený jako Den otevřených dveří. Pro rok 2019 zatím není termín znám.

https://www.eli-beams.eu/cs/media/akce/den-otevrenych-dveri-center-eli-beamlines-hilase/

                                                                                                                                                                                     Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligyInvestigativní žurnalistka Jana Klímová na našem gymnáziu

přidáno: 7. 5. 2018 2:00, autor: Marián Klapka   [ aktualizováno 7. 5. 2018 23:10 ]

Jana Klímová, nositelka novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2017, navštívila v rámci své přednášky na téma
Novináři a veřejnoprávní média. Jsou v ohrožení?“ také naše gymnázium. Během dvouhodinové společné debaty se naši žáci dozvěděli mnoho zajímavého z oblasti mediálního zpravodajství a práce investigativních novinářů nejen u nás, ale i v zahraničí. Jana Klímová pracuje v současné době v Českém rozhlasu, kde je členkou investigativního týmu Radiožurnálu. Pro všechny bylo velmi zajímavé toto osobní setkání s tak významnou novinářkou.
NAŠI NĚMČINÁŘI V ÚSTŘEDNÍM KOLE

přidáno: 2. 5. 2018 3:53, autor: Martina Daníčková

Jak jsme již dříve informovali, postoupili dva naši studenti – jmenovitě Klára Kotyková a Nicolas Lubiński – do ústředního kola německé olympiády v Praze. Finále obou kategorií, které Klára i Nicolas reprezentovali, proběhlo ve druhé polovině dubna. Ačkoli se naši studenti v celorepublikovém finále neumístili na předních místech, změřili své síly s dalšími němčináři a vrátili se obohaceni o nové zkušenosti. O své dojmy ze soutěže se s námi podělila v níže uvedeném textu právě Klára Kotyková.

Oběma účastníkům ještě jednou gratulujeme k velkému úspěchu!

 

 

 

 

“Po  výhře v krajském kole Olympiády v německém jazyce jsem postoupila do kola celostátního, které se konalo od 15. do 18. dubna v Praze. Ústřední kolo trvalo čtyři dny, a tak jsem si kromě soutěže užila i bohatý doprovodný program. Naším zázemím se stal krásný hotel Mosaic House jen kousek od centra. Po celou dobu s námi byli dva němečtí studenti, kteří nám vysvětlovali vše potřebné. Hned první den jsme zamířili do Goethe Institutu, kde jsme se navzájem představili a zahráli si několik zajímavých her. Večer nám naši asistenti společně s Thomasem Freundorferem z Goethe Institutu vysvětlili, jak bude probíhat samotná soutěž.

 

Další den jsme se již vrhli do soutěžení. Nejprve nás čekal poslech, po kterém následovala ústní část. Naším úkolem bylo si v malých skupinkách během hodiny připravit prezentaci na dané téma, které jsme potom představili porotě. Po skončení soutěže jsme se opět věnovali team-buildingovým aktivitám. Den jsme zakončili zhlédnutím filmu o německém velvyslanectví, kde se následující den konalo slavnostní vyhlášení.

 

Vyhlášení moderovala Marta Jandová, která dlouhou dobu bydlela v Německu a potěšila nás tak svou krásnou němčinou. Součástí akce byla i projekce krátkého filmu, který byl v průběhu soutěže natočen. Všichni účastníci dostali diplom a dárkovou tašku a vítězové přebrali cenu od německého velvyslance Christopha Isranga a postoupili do mezinárodního finále. Po obědě na velvyslanectví jsme si prošli Prahu v rámci projektu Pragulic, který přibližuje veřejnosti život lidí bez domova. Tečkou za nabitým dnem byl jazzový koncert v našem hotelu. Poslední den byl již určen k odjezdu.

 

Přestože jsem se neumístila na předních příčkách, byly pro mě tyto čtyři dny neskutečným zážitkem. Poznala jsem plno dalších lidí, které baví němčina stejně jako mě, a získala jsem tak další motivaci ke studiu, protože stále je co zlepšovat”.

Klára Kotyková

Stručné ohlédnutí za dubnem 2018

přidáno: 1. 5. 2018 4:15, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 1. 5. 2018 4:19 ]

Ve středu 4. dubna proběhl již 23. ročník oblíbené pěvecké soutěže Novopacký slavíček.  Také letos byla účast hojná, zúčastnilo se přes 300 soutěžících z pěti krajů České republiky. V porotě letošního ročníku zasedlo  několik významných osobností, za všechny jmenujme alespoň sólistu opery Národního divadla Aleše Hendrycha. Program obohatila i celá řada doplňkových aktivit od kreslení v podmořském světě přes loutkové představení až po malování na obličej.  Také letošní ročník Novopackého slavíčka se nadmíru vydařil a stal se milým setkáním mladých lidí s láskou k hudbě.

Oba naše pěvecké sbory zazářily 9. dubna na krajském kole přehlídky Opava Cantat v sále Filharmonie Hradec Králové. Sbor gymnázia se umístil v krásném stříbrném pásmu. Dívčí pěvecký sbor Amabile si vyzpíval zlaté pásmo a navíc jako jediný možnost reprezentovat Královéhradecký kraj na celostátní přehlídce v Opavě. 

Na Novopackého slavíčka i na zmíněný úspěch našich sborů zdařile navázal Jarní koncert pěveckých sborů, který proběhl v aule školy ve čtvrtek 26. dubna.

Dva naši zástupci, Klára Kotyková ze septimy a Nicolas Lubinski z tercie, se zúčastnili celostátního kola Olympiády německého jazyka v Praze. Mezi třemi nejlepšími soutěžícími se sice neumístili, ale už samotné vítězství v krajském kole a postup do kola celostátního je skvělou reprezentací naší školy i našeho města.

V matematické soutěži Pangea dosáhl vynikajícího úspěchu Kryštof Vitvar z primy, který dosáhl druhého nejlepšího výsledku v kraji a patnáctého v celé ČR z 6286 soutěžících! Výborného výsledku dosáhl i Jakub Svoboda z tercie, který ve své kategorii byl rovněž druhý v kraji a třicátý v celé ČR ze 7871 účastníků.

Jan Kiec z tercie exceloval v okresním kole Fyzikální olympiády kategorie F, konaném na naší škole, když vybojoval 1. místo. V této kategorii je okresní kolo kolem nejvyšším. Při porovnání s výsledky ostatních okresů dosáhl Honza čtvrtý nejvyšší počet bodů v Královéhradeckém kraji!

Celkem 29 žáků nejnižších ročníků, tedy primy až tercie, soutěžilo ve školním kole 41. ročníku matematické soutěže Pythagoriáda.  V primě se stal vítězem Kryštof Vitvar, v sekundě Matěj Choutka a v tercii již výše zmíněný Jan Kiec.  Celkem 14 soutěžících postoupilo od okresního kola.

V okresním kole Matematické olympiády zvítězil v kategorii Z7 Matěj Choutka ze sekundy, v kategorii Z8 jsme pak obsadili kompletní „stupně vítězů“ v pořadí Jakub Svoboda, Jan Kiec, Andrea Černá (všichni z tercie).

A ještě jednou matematika: v soutěži Matematický klokan obsadila Magdaléna Kotrbová ze sekundy druhé místo v okrese Jičín i v celém Královéhradeckém kraji v kategorii Benjamín. Kryštof Vitvar z primy byl v okrese čtvrtý. V kategorii Kadet skončila Eliška Kotrbová z kvarty pátá v okrese, o jednu příčku výše se umístil v kategorii Junior David Krch z kvinty. V nejvyšší kategorii Student pak Vojtěch Kaván z oktávy obsadil 1. místo v okrese a 9. místo v kraji a Sára Hermochová ze 4. G 3. místo v okrese.

O závěru 14. ročníku populární Přírodovědné ligy jste si mohli přečíst již v minulém přehledu, dodejme ještě, že výsledky byly slavnostně vyhlášeny v pátek 6. dubna. Ve středu 18. dubna se pak úspěšní účastníci zúčastnili exkurze do hornického skanzenu Mayrau ve Vinařicích u Kladna a do Koněpruských jeskyní u Berouna.

V úterý 10. dubna proběhla v aule školy zdařilá a inspirativní dvouhodinová beseda studentů maturitních ročníků  s europoslancem a místopředsedou Evropského parlamentu Pavlem Teličkou. Pan Telička seznámil maturanty se zákulisím evropské integrace i české politiky.

Třída septima absolvovala 9. dubna exkurzi do Prahy. Ta měla několik částí – návštěvu Senátu ČR s prohlídkou historické budovy a besedou se senátorem Miroslavem Antlem,  návštěvu Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy, spojenou s besedou s prof. Pavlem Mohrem, místopředsedou České psychiatrické společnosti, a konečně návštěvu divadelního představení v Divadle U Hasičů (legendární semaforské představení S Pydlou v zádech s Josefem Dvořákem v hlavní roli).

Třídy 2. G a sexta zase navštívily pražskou ZOO a Ekocentrum a Záchrannou stanici v Huslíku u Poděbrad. Exkurze do ZOO proběhla každopádně mnohem zdařileji a důstojněji, než jak ji popisuje stejnojmenná povídka Šimka a Grossmanna….:)

Duben byl samozřejmě také měsícem přijímacích zkoušek na všechny tři naše studijní obory a naši maturanti vstoupili 11. dubna do své zkoušky dospělosti písemnou prací z češtiny.

A netřeba snad už dodávat, že podrobnosti k událostem si můžete přečíst na www.gymnp.cz, facebooku školy  (https://www.facebook.com/gymnp/ ) a na Instagramu pod uživatelským jménem gymnazium_sospg.     


                                                                                                                                                                                                                                  RNDr. Josef Křeček

Účastníci letošní exkurze Přírodovědné ligy obdivovali také krásy Koněpruských jeskyní

1-10 of 1718