ÚVOD‎ > ‎

Články


#fakescape- boj proti dezinformacím

přidáno: , autor: Pavel Matějovský   [ Aktualizováno uživatelem Stanislav Bendl ]

Datum 12.11. 2018 by se jistě přiřadilo k dalším klasických listopadovým pondělkům, které nám svým nemilosrdně věrným a rychlým nástupem kradou v hlavě stále probíhající víkend.  Pokračovali bychom v  netečnosti k ověřování pravdivosti textu a i nadále vzhlíželi k frazému Littera scripta manet, nebýt unikátní možnosti!   Co byste řekli, kdyby vám někdo nabídl nahlédnout do roku 2028, zhostit se role novináře, bojujícího proti šíření falešných zpráv, a vžít se do situace před prezidentskými volbami? Nejmodernější technologie nám cestování časem neumožní, naše myšlenky a věčná fantazie však ano. Rozprostírá se před námi svět budoucnosti – budoucnosti, již si volíme i my sami - rok 2028 - prezidentské volby. Všude samá kampaň. Někdy je až uměním rozeznat dezinformaci od zprávy spolehlivé. Jak tedy postupovat?

Pomocnou ruku při honbě za seriózními informacemi a kvalitními zdroji podává projekt Fakescape. Osvojení základních pojmů a pravidel, znalost postupu při ověřování informací, nejen to nabízí studenti politologie a žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně. Vyučovací hodina pod taktovkou Terezy Kráčmarové, spoluautorky projektu, spočívala v seznámení se základní ideou-  obeznámení s rizikem mediálních nástrah, prohloubení příslušné gramotnosti, a probuzení kritického myšlení. Fake news si kladou za cíl ovlivnit veřejné mínění, diskreditovat politické odpůrce nebo vyvolat skandál - s fenoménem hoax se setkal už nejspíš každý. Většinou si skrze jeho transparentní charakter na první pohled povšimneme, že se nejedná o smysluplná data. Jak je to ale při méně rozeznatelných situacích?

Náročnou, leč hravou formou jsme coby žurnalisté, čelící útoku fake news , řešili 4 na sebe navazující  úkoly Píše se rok 2028. Ujímá se nás podlá osoba, jejíž tvůrčí schopnosti a nečestnost zavádí nás, žurnalisty, nesprávným směrem. O jednom z uchazečů, v úmyslu očernit jej, roznesl dotyčný trpkou zvěst (avšak smyšlenou) o tajném plánu - zrušení prázdnin. Ta by asi každého z mladých voličů, studentů rozhněvala. Již nyní se tedy stáváme svědky manipulace. Každá redakce se snaží odhalit mediální nástrahy ze stran jednotlivých kandidátů. Nepoctivé jednání a nesrovnalosti v textu však dokážeme včas odhalit a naše redakce, dychtící po lapení záporného aktéra, vhodným sestavením kódu získává indicie k jeho dopadení.

Nejlepšími řešiteli se stala redakce z 1.G

Značný úspěch zaznamenal tým novinářů z 1.G, jenž dokázal únikovou hru vyřešit v rekordním čase.  „Byli jsme rozděleni do čtyř skupin a začali hrát hru. Po dokončení jsme byli nejlepším týmem a pokořili jsme rekord v odhalení kódu, který nám pomohl zachránit prázdniny. Neznámý vandal nám je totiž chtěl zrušit, no to jsme přece nemohli nechat jen tak.“ dodává Štěpánka Hajzlerová, mluvčí vítězné redakce. Všem nadaným novinářům za skvělou práci s textem gratulujeme a děkujeme za vynikající reprezentaci naší školy. Fakescape si je vědom našich slabin. Věřím, že svou metodikou se rychle dostane do podvědomí široké veřejnosti.

A co Vy? Stále věříte všemu, co v médiích vidíte?

Spoustu trpělivosti při ověřování mého článku přeje

                                                                                               Michaela Neumanová, 2.G

Říjnové Hrátky s češtinou - výsledky

přidáno: 14. 11. 2018 12:51, autor: Vlasta Drábková

Měsíc oslav k výročí založení Československa se promítl i do říjnových hrátek. Všechny tři úlohy se o tuto významnou událost více či méně opíraly; pro představu přinášíme stručný popis prvního úkolu. Ten vznikl jako inspirace kritiky vyzdvihovanou publikací Pavla Kosatíka o TGM a grafickou úpravou knihy: Masaryk, Masařík, nebo Řezníček? Tak se přebal knihy ptá a vlastně také nabízí nový úhel pohledu na prvního čs. prezidenta. Podle tohoto vzoru si "hrátkaři" vzali na paškál svá příjmení, studovali, jak vznikla, co znamenají a také se poohlédli po jejich příbuzných formách.
Znáte-li Hrátky s češtinou detailně, pak víte, že každé kolo pracuje se stejnými formálními náležitostmi:
  • má tři úlohy;
  • každá úloha si klade za cíl rozvoj jiných dovedností (práce s jednotlivostmi, čtenářská gramotnost, tvořivost a tvorba textu);
  • v každém kole lze dosáhnout maximálního počtu 100 bodů.
Při pohledu na výsledkovou tabulku níže vás může zarazit, že vítězka tohoto kola přesáhla maximální počet bodů. Nebyla však jedinou, jíž k výbornému výsledku pomohly bonusové body v jedné z úloh, které se zhostila výrazně lépe, než přinesl standard ostatních zpracování. Blahopřejeme všem účastníkům k vynikajícím výsledkům - zadání pro tvorbu textu bylo skutečně náročné a mnozí se s vypravováním, v němž se jakkoliv promítne téma naší země či jejího vzniku, naprosto pochopitelně potýkali. I přesto jsou výše dosažených bodů všech soutěžících úctyhodné.


Jméno účastníka

BODY

POŘADÍ

Adéla Tauchmanová, tercie

101

1.

Eva Fišarová, tercie

98

2. - 3.

Patricie Čoričová, tercie

98

2. -  3.

Eliška Šturmová, tercie

96

4.

Filip Linhart, sekunda

94

5.

Natálie Věchtová, tercie

92

6.

Jindřich Horák, sekunda

91

7.

Jiřina Skákalíková, sekunda

90

8.

Anna Tůmová, sekunda

87

9.

Ema Grohová, sekunda

84

10.

anonym

57

11.

Jak kvartáni vypálili všem rybník ...

přidáno: 13. 11. 2018 7:47, autor: Tomáš Dočekal

V úterý 13. 11. 2018 se na naší škole konalo oblastní kolo soutěže pIšQworky 2018. Celkem se sjelo 13 týmů, z toho čtyři reprezentovaly naše barvy.

Soutěž organizovalo sdružení SCG a konala se v učebně č. 10. Během základních skupin se vyprofilovalo 8 nejlepších týmů, které proti sobě nastoupily ve čtvrtfinále. Všechny naše týmy se do něj probojovaly a náhoda tomu chtěla, že jejich soupeři byli vždy ze Zemědělské akademie v Hořicích (tedy de facto taky z gymnázia).

Do semifinále se však probojoval jen jeden náš tým, který posléze zvítězil i ve finále a získal tak první místo. Ze všech našich týmů to byl věkově nejmladší soubor, jeho sestava je tvořena výhradně kvartány. A ti se tak stali nejlepšími piškvorkáři v širokém okolí a postupují do kola krajského! Gratulujeme.

Konkrétně se jedná o Lukáše Krause, Jakuba Svobodu, Tomáše Dyntra, Denise Dytrycha a Andreu Černou.

Oficiální článek o oblastním kole si můžete přečíst zde. Jsou zde uvedeny i názvy nejlepších týmů, jejich sestavy a malá fotogalerie.

Mgr. Tomáš Dočekal
Flórbalový turnaj mladších žákyň

přidáno: 13. 11. 2018 6:14, autor: Kateřina Jagošová

Dne 9.11.2018 se uskutečnilo okresní kolo ve flórbalu. Sportovní klání probíhalo na ZŠ Husitská v Nové Pace. Zúčastnilo se 6 týmů a hrálo se systémem každý s každým. Naši školu reprezentovala děvčata z I. a II.: Janků V., Havelková Š., Říhová A., Dyntrová T., Procházková K., Součková S., Šulcová E., Vopršalová K., Jirásková T. a brankářky: Nezbedová L. a Kubánková L. Děvčata vybojovala krásné 3. místo. Všem děkujeme a přejeme hodně úspěchů v dalších sportovních soutěžích.
Výsledky viz příloha.

52. ročník Pedagogické poemy Čáslav

přidáno: 13. 11. 2018 0:11, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka   [ aktualizováno 15. 11. 2018 0:47 ]

J
ako každý rok, i letos se zúčastnili zástupci naší Střední odborné školy pedagogické národní přehlídky v přednesu, čtení a improvizovaném vypravování, Pedagogické poemy. Jedná se o přehlídku mluveného slova, na které se prezentují zástupci všech pedagogických škol České republiky. V letošním roce nás hostila Střední pedagogická škola v Čáslavi.

Studentky naší školy vzešlé ze školního kola reprezentovaly školu víc než vzorně. Nikola Poláčková (2. A) zastupovala školu v náročné disciplíně improvizované vypravování, kdy velmi sympaticky a přirozeně reagovala na podněty vzešlé z publika. Totéž se týkalo i začátečnice Báry Muchové (1. A), která svou příjemnou recitací textu  Žabátko zaujala předškolní publikum. Kategorie čtení byla odbornou porotou i pedagogy nejvíce diskutována, hovořilo se o proměně této kategirie.
V ní reprezentovala školu velmi přirozeně a kultivovaně ostřílená Eliška Bochová (4. A).

Všem třem studentkám  patří obrovský dík nejen za kvalitní výkon, ale i reprezentaci naší školy.

                               Šárka HorákováAmabilky na Opava Cantat 2018

přidáno: 12. 11. 2018 5:02, autor: Pavel Matějovský   [ aktualizováno 12. 11. 2018 12:29 ]

Pravidelná účast na hudebních festivalech a přehlídkách neodmyslitelně patří do historie našeho dívčího sboru Amabile. Nelze opomenout nedávný úspěch,  který skvostně demonstruje jeho prestiž. Amabilky totiž ani pro tentokrát nezaváhaly a začátkem dubna tohoto roku si zaslouženě vyzpívaly zlaté pásmo v postupovém kole na přehlídku Opava Cantat 2018. Stačilo, aby jejich hlasy rezonovaly v sále hradecké Filharmonie, a z hojně zastoupené kategorie středoškolských sborů si jako jediné zasloužily možnost reprezentovat Královehradecký kraj na celostátní přehlídce v Opavě. A nyní nastal čas sklidit sladké ovoce jako odměnu za celoroční práci.

Místo konání třídenního pobytu nám bylo prezentováno poněkud bojovým způsobem – probděné noci ve spacácích na podlaze gymnaziálních tříd s absencí elektrických zásuvek (kde jsme asi měli dobíjet mobily???). Lze se domnívat, že se představy slabších jedinců nesly na nešťastné vlně, ovšem není nic, s čím by si parta budoucích pedagogů neporadila! Naopak realita předčila očekávání a i na první zdání se diskomfort zjevil v mnoha sférách jako přínosný. Ve dnech 8. - 10.11.2018 jsme okusili krásy nového kraje a umocnili nadšení pro sborový zpěv. Děkujeme Mendelovu gymnáziu za neuvěřitelnou pohostinnost a péči v rámci jejich možností.

Úsměvné historky přecházející tomu nejdůležitějšímu – pěveckým vystoupením – možná zaslechnete na našich školních chodbách. Třeba na takový výchovný koncert ve slavkovském kostele, kterým jsme se představili místním žákům, dlouho nezapomeneme. Není pochyb, že jsme upoutali pozornost nejednoho školáka a zpříjemnili mu páteční dopoledne (za normálních okolností strávené ve spárech školní lavice), a to nejen naším zpěvem. Za přiblížení se publiku a navození celkové pohody vděčíme i sólistům, komornímu septetu a maturantkám.

Celostátní přehlídka středoškolských pěveckých sborů nabízí možnost vzájemného srovnání hned v několika obsazeních (sbory smíšené, dívčí a chlapecké). Jednotlivé sbory zazpívaly nejen před svými kolegy z jiných krajů, ale i před pětičlennou odbornou porotou. Ta nám na závěrečném galavečeru udělila zvláštní ocenění s velmi pozitivním komentářem „za zvukově vyrovnaný vícehlas a mimořádně povedenou interpretaci písně Justina Biebera Love Yourself“. Každý sbor  se snažil podat co nejlepší výkon a rivalita mezi účastníky určitě nepanovala. Není totiž nic podstatnějšího, než zpívat pro radost, vychutnat si atmosféru a přiučit se něco nového. O to více zahřeje u srdce, když i vaše práce může být inspirací a vhodným nasměrováním pro druhé. Vzhledem ke skvělé organizaci, neuvěřitelným pěveckým výkonům a společnosti nejlepších středoškolských sborů nelze dvoudenní přehlídku hodnotit jinak než na výbornou.

Sílu hudby lze jen těžko vyjádřit slovy. A co teprve síla hlasu tří set zpěváků pod jednou střechou. Jako nejemotivnější moment celého pobytu se bezkonkurenčně zapsal společný zpěv hudebního klenotu Ave Maria na zámku v Hradci nad Moravicí, jenž jsme secvičili se všemi účastníky při společných předcházejících workshopech.

Hudba neznamená pouhý zpěv. Neodmyslitelnou součástí našich vystoupení se stal klavírní doprovod výborné korepetitorky Moniky Chmelařové, která se skvěle ujme každé nelehké partitury. Děkujeme také naší sbormistryni Aleně Matějovské, bez níž by pouto ke zpěvu nebylo tak silné. Právě účast na těchto akcích je jasným důkazem, že pomyslnou taktovku svírá v rukou správný člověk.

                                                                                                                                                                               Lucie Herberová, 2.A


Turnaj v karetní hře Bang!

přidáno: 12. 11. 2018 4:01, autor: Jan Honců

Dne 16.11. se na naší škole uskuteční turnaj v karetní hře BANG! Klání se zúčastní celkem 25 žáků. Jmenovitě se jedná o:

Šárka Havelková (I.)
Veronika Janků (I.)
Jakub Kuřík (I.)
Matyáš Martinec (I.)
Lucie Nezbedová (I.)
Filip Linhart (II.)
Erik Pfeifer (II.)
Filip Fajfer (III.)
Matěj Choutka (III.)
František Nosek (III.)
Josef Pospíšil (III.)
Aneta Pfefrová (IV.)
Šarlota Herzánová (IV.)
Stanislav Novák (IV.)
Nicolas Lubinski (IV.)
Jakub Svoboda (IV.)
Matěj Tegel (V.)
Jan Cogan (V.)
Radim Cimbál (VI.)
David Krch (VI.)
Maxmilián Melichárek (VI.)
Marek Nádvorník (VIII.)
Karolína Nosková (VIII.)
Jakub Tegel (VIII.)
Jakub Vomáčko (4.G)

Začátek turnaje ve 13:30 v uč. 25. Přijďte včas!


Kvalitní výsledky našich soutěžících v Přírodovědném klokanovi

přidáno: 10. 11. 2018 8:43, autor: Josef Křeček

Z právě zveřejněné statistiky soutěže Přírodovědný klokan 2018 vyplývá, že  v pořadí okresu Jičín v kategorii Kadet vybojovali naši zástupci dvě "medailová" umístění v nebývale silné konkurenci 194 soutěžících.  Mikuláš Rudolf Cogan z tercie obsadil krásné 2. místo, pouhé dva body za vítězem, a Stanislav Novák z kvarty 3. místo. Velmi pěkně vypadá i statistika za celý Královéhradecký kraj, kde Mikuláš Rudolf Cogan obsadil 14. - 20. místo a Stanislav Novák 21. -  22. místo v konkurenci 1326 účastníků.

V kategorii Junior nám "medaile" unikly nejtěsnějším možným způsobem, Věra Macháčková ze sexty skončila v pořadí okresu Jičín na 4. místě, jediný bod za "bronzem" a hned za ní skončil na 5. místě při svém premiérovém startu v této kategorii Matěj Tegel z kvinty. Věra Macháčková se neztratila ani v krajském žebříčku, kde mezi 615 soutěžícími zaujala 21. - 26.  místo.

Našim úspěšným "klokanům" blahopřejeme!


Celkové pořadí Přírodovědné ligy 2018/2019 po 3. kole

přidáno: 10. 11. 2018 4:33, autor: Josef Křeček

Po 3. kole naší ligy máme 37 soutěžících z 11 tříd, z toho 24 účastníků kategorie Junior (prima až kvarta). Máme už také 25 jistých účastníků dubnové exkurze do Velkého a Malého světa techniky v Dolních Vítkovicích (v tabulkách pořadí jsou označeni kurzívou), z nich je 18 Juniorů. Až osm dalších soutěžících může na hranici 250 bodů dosáhnout už ve 4. kole. Nezapomeňte také, že na exkurzi může jet i autor vítězného nového loga Přírodovědné ligy (soutěž probíhá do 31. 12. 2018). Po 4. kole navíc můžeme mít teoreticky až 16 úspěšných řešitelů, tedy soutěžících, kteří pokoří hranici 400 bodů! A pomalu už také začíná boj o účast v patnáctičlenném finále – Přírodovědné lize mistrů. Bodové odstupy mezi soutěžícími jsou zatím minimální, takže je vše otevřeno pro prakticky všechny účastníky uvedené níže v tabulkách.

V případě bodové rovnosti je podle pravidel Přírodovědné ligy výše umístěn soutěžící z nižšího ročníku.

V závorce za jménem každého soutěžícího je uvedeno jeho pořadí po 2. kole (je tak možné snáze sledovat posuny v pořadí).

 

Pořadí

Jméno

Třída

Body

1.

Kryštof Vitvar (2.)

sekunda

341

2.

Klára Kotyková (3.)

oktáva

340

3.

Filip Fajfer (1.)

tercie

336

4.

Monika Kotyková (4.)

oktáva

328

5.

Markéta Jiřičková (5.)

kvarta

322

6.

Jakub Svoboda (7.)

kvarta

312

7.

Matěj Tegel (9.)

kvinta

309

8.

Eliška Poláková (12.)

sekunda

307

9.

František Vaněk (18.)

kvarta

     305

10.

Jakub Tegel (10.)

oktáva

303

11.

Petr Polák (15.)

prima

300

12.

Erik Pfeifer (13.)

sekunda

298

13.

Hana Vajglová (21.)

prima

295

14.

Matěj Fišera (26.)

prima

293

15.

Jan Burkert (14.)

sexta

292

16.

Jindřich Horák (11.)

sekunda

288

17.

Michaela Šimůnková (20.)

prima

285

18.

Matěj Choutka (25.)

tercie

279

19.

Tereza Kyselová (24.)

sekunda

273

20.

Jan Hoška (22.)

4.G

271

21.

Tereza Blímová (8.)

2.A

270

22.

Tereza Dyntrová (16.)

prima

267

23.

Tomáš Dyntr (19.)

kvarta

265

24.

Michaela Janoušková (23.)

prima

262

25.

Matěj Kracík (17.)

prima

256

26.

Radim Cimbál (29.)

sexta

247

27.

Veronika Janků (28.)

prima

240

28.

Šárka Havelková (27.)

prima

214

29.

Filip Linhart (6.)

sekunda

211

30.

Anna Říhová (31.)

prima

168

31.

Lucie Dendisová (33.)

2.G

165

32.

Matěj Pavelec (34.)

tercie

155

33.

Nicolas Lubinski (32.)

kvarta

143

34.

Martin Satranský (30.)

kvinta

108

35.

Michal Kvarda (37.)

1.G

79

36.

Vojtěch Jašek (35.)

1.G

74

37.

Jan Mitrus (36.)

3.G

72

 

Kategorie Junior (prima až kvarta):

Pořadí

Jméno

Třída

Body

1.

Kryštof Vitvar (2.)

sekunda

341

2.

Filip Fajfer (1.)

tercie

336

3.

Markéta Jiřičková (3.)

kvarta

322

4.

Jakub Svoboda (5.)

kvarta

312

5.

Eliška Poláková (7.)

sekunda

307

6.

František Vaněk (12.)

kvarta

     305

7.

Petr Polák (9.)

prima

300

8.

Erik Pfeifer (8.)

sekunda

298

9.

Hana Vajglová (15.)

prima

295

10.

Matěj Fišera (19.)

prima

293

11.

Jindřich Horák (6.)

sekunda

288

12.

Michaela Šimůnková (14.)

prima

285

13.

Matěj Choutka (18.)

tercie

279

14.

Tereza Kyselová (17.)

sekunda

273

15.

Tereza Dyntrová (10.)

prima

267

16.

Tomáš Dyntr (13.)

kvarta

265

17.

Michaela Janoušková (16.)

prima

262

18.

Matěj Kracík (11.)

prima

256

19.

Veronika Janků (21.)

prima

240

20.

Šárka Havelková (20.)

prima

214

21.

Filip Linhart (4.)

sekunda

211

22.

Anna Říhová (22.)

prima

168

23.

Matěj Pavelec (24.)

tercie

155

24.

Nicolas Lubinski (23.)

kvarta

143Zadání 4. kola Přírodovědné ligy 2018/2019 (autorka: Jana Vašková)

přidáno: 7. 11. 2018 11:25, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 7. 11. 2018 21:48 ]

Zadání najdete v příloze tohoto článku. Pokud by  se vám zadání úkolu č. 4 nezobrazovalo ve vašem prohlížeči správně, zkontrolujte jej prosím na nástěnce Přírodovědné ligy.


1-10 of 1813