ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

ADVENT V BERLÍNĚ

přidáno: 16. 12. 2015 3:35, autor: Marián Klapka


    V rámci operačního program EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost se našemu gymnáziu a pedagogické škole podařilo získat dotaci  na projekt Zajištění krátkodobého jazykově- vzdělávacího pobytu pro žáky v zahraničí. Pro výuku německého jazyka tak byl

z prostředků EU dvaceti našim studentům zajištěn šestidenní vzdělávací pobyt v Berlíně, jehož časová realizace připadla do období adventu. I když nám, učitelkám, nepřipadal zprvu termín i s možnými meteorologickými nepříjemnostmi pro tuto dobu obvyklými příliš příznivý, akce se zdařila ve všech ohledech.

    Cesta proběhla hladce, počasí se po většinu dnů prezentovalo spíše jako jarní, studentům byla v hostitelských rodinách věnována péče nejen hmotná, nýbrž i v oblasti rozvoje komunikativních dovedností, Berlín jsme díky skvělým průvodcovským službám spolupracovníka CK Hoška–tour pana P. Grusse poznali velmi zevrubně, bratwursty chutnaly téměř jako za našich studentských časů, glühwein vábně voněl a z jazykové školy, kterou naše dítka navštěvovala, se našim studentům dostalo chvály a ocenění .

    A tak jsme i my, němčinářky (jinak z procesu samotné výuky vyloučené), dostaly již před Vánoci pěkný dárek …


PaedDr. Jitka Kerhartová


Bylo pondělí 30. listopadu 2015 a jemně poprchávalo. Hodiny ukazovaly teprve šest hodin ráno a u budovy gymnázia se začali scházet studenti, kteří se rozhodli zúčastnit šestidenního zájezdu do Berlína. Společně s našimi profesorkami  PaedDr. Jitkou Kerhartovou a Ing. Jindřiškou Dubnovou jsme nastoupili do mikrobusu, zamávali rodičům a cesta mohla začít. Sedačky byly pohodlné, vozidlo se jemně kolébalo, a tak zanedlouho většina osazenstva usnula. Kolem třinácté hodiny už jsme měli možnost spatřit jedno z nějvětších měst Evropy, které se chlubí množstvím krásných památek a budov. Berlín. Všude jsme cítili vánoční atmosféru a němčina na nás dýchala na každém kroku. Nic nám nebránilo vyjít do ulic a užít si náš první den v Německu. Zamířili jsme na centrální náměstí Berlína, Alexanderplatz. Společně s naším průvodcem Petrem Grussem jsme si prošli vánoční trhy a zavítali také na televizní věž, odkud se nám naskytl krásný výhled na celé velkoměsto. Den nám rychle utekl a nastal čas poznat svou hostitelskou rodinu. Rozdělování provázela mírná nervozita, ale nakonec vše dobře dopadlo. Myslím, že čas strávený s našimi německými hostiteli nás velmi obohatil a měli jsme tak jedinečnou možnost poznat cizí kulturu a procvičit naše jazykové dovednosti. Nevyhnuli jsme se samozřejmě několika omylům a úsměvným situacím, na které ale budeme rádi vzpomínat.


Následující tři dny jsme každé dopoledne trávili v jazykové škole. Byli jsme rozděleni do dvou skupin zhruba po deseti žácích. Výuka němčiny byla velice intenzivní a myslím, že jsme se naučili mnoho nového. Zlepšili jsme si také naše poslechové dovednosti, jelikož našimi učiteli byli rodilí mluvčí. Zbytek času jsme věnovali poznávání dalších památek Berlína. Viděli jsme mimo jiné Vítězný sloup, Reichstag, Nikolaiviertel, Checkpoint Charlie nebo Braniborskou bránu. Nesměla chybět ani Berlínská zeď, nejznámější symbol studené války. Na své si přišli i milovníci nákupů, kteří měli možnost navštívit známý obchodní řetězec Primark; ten je kromě nízkých cen známý i dlouhými frontami a davy lidí. To nás ale neodradilo a užili jsme si nakupování se vším všudy. Někteří zavítali i do KaDeWe, jednoho z největších obchodních domů v Evropě. Tam ale narazili na daleko vyšší ceny.


Šest dní uteklo jako voda a nám nezbývalo než se rozloučit s rodinami a zamířit zpátky domů do Čech. Cestou jsme ještě zastavili v Postupimi, kde jsme si prohlédli zámek zvaný “malé Versailles” a nepostradatelné vánoční trhy. Celý zájezd hodnotím jako velmi povedený a rozhodně bych se chtěla do Berlína ještě někdy vrátit.Klára Kotyková, kvinta


Comments