An der schönen, blauen Donau und mit dem Riesenrad

přidáno: 29. 10. 2012 4:25, autor: Marián Klapka

   Stejně jako loni touto dobou jsme se my germanisté z profese i ti ze zájmu či nutnosti vydali na dvoudenní poznávací zájezd do sousedního Rakouska, abychom si ověřili míru schopnosti dorozumět se němčinou v praxi a zhlédli na vlastní oči památky a jiné zajímavosti, o nichž se učíme.

     Naším cílem se tentokrát stala Vídeň, centrum bývalé Habsburské monarchie. Narážka na minulost je zde zcela záměrná, neboť slávou císařského mocnářství Vídeň stále ještě dýchá i žije. Připomínky zašlých časů naší oblíbené Marie Terezie, císaře Františka Josefa I., řečeného „starej Procházka“ i jeho sličné, byť nešťastné choti – císařovny Sissi, jsme potkávali téměř na každém kroku, zejména pak při prohlídce zámku Schönbrunn. Mimo interiér tohoto letního sídla Habsburků jsme se pokochali i jeho nádherným parkem, jehož turisticky nejpřitažlivější částí je nejstarší zoologická zahrada světa. Zde  i

kulturně a historicky již přesycení účastníci zájezdu pookřáli např. při pohledu na vzácné pandy velké a jiné u nás jen vzácně chované druhy zvířat.

Následoval bleskový výjezd na 167  m vysokou rozhlednu Donauturm, na niž nás během 46 vteřin dopravil rychlovýtah. I z ptačí perspektivy bylo zřejmé, že město důmyslně protkané dunajskými kanály a plné zeleně je pro svůj půvab opěvováno zcela oprávněně.

     Na druhý den jsme vyrazili do víru centra velkoměsta se záměrem spatřit Hofburg (Císařský hrad), slavnou katedrálu Stephansdom a relativně mladou, ale o to pozoruhodnější stavbu poněkud excentrického   architekta F. Hundertwassera – pověstný Hundertwasserhaus. Mnozí i přes jistou finanční náročnost obchodů v okolí historického jádra zvládli dokonce dobře a výhodně nakoupit. Inu – kampak na nás Čechy!

      Onou pověstnou třešničkou na dortu byla pro většinu našich žáků odpolední návštěva v zábavním parku Prater, jehož dominanta, Riesenrad (Obří kolo), na nás vyzývavě vykukovalo už během prohlídky města.  Pokud ještě někomu zbyly touhy po nevšedních zážitcích (a samozřejmě potřebné finance), zde došly svého definitivního naplnění. Velkolepé atrakce nadchly mladé i ty odrostlejší.           Ještě šálek výtečné vídeňské kávy, díky za překrásné slunné a teplé počasí a Auf Wiedersehen!

Příští rok, přibližně ve stejnou dobu, fahrt mit!  Stálo to za to.

                                                                

                                                                                                                       PaedDr. Jitka Kerhartová

Comments