Anglické divadlo Peter Black aneb O zkouškách primárně jíme, říká Hana Jagošová

přidáno: 28. 1. 2016 5:48, autor: Radka Ponikelská
Vypadalo to z počátku nevinně. Studenti převážně tiše seděli a, jak se naší generaci věčně vyčítá, zírali do telefonu. Jen neseděli v lavicích nebo doma, nýbrž v divadle. Zazněl třetí gong a modré světlo mobilů pomalu sláblo. Na jevišti se objevili herci a po chvíli i poslední světluška zhasla.

Svou návštěvou nás z daleka přijeli poctít herci ve složení: Hana Jagošová, Luko Karásek a Lukáš Černoch. Sice se každý narodil někde jinde, ale společná tvorba je drží pohromadě už přes rok a půl.
„Všichni jsme situováni v Brně, ale každý pochází odjinud. Já se narodil v Třinci, Hanka v Opavě a druhý Lukáš ve Vsetíně,“ podělil se s námi o informace Lukáš Karásek, představitel Petera Blacka.
A o čem divadelní představení, v němž se z drtivé většiny mluvilo anglicky, pojednávalo? Každý v životě občas mívá smůlu. Nešťastné období života začalo protagonistovi Peterovi „kopačkami“ od přítelkyně. Bez lásky, střechy nad hlavou a peněz se vrhá do pouličního života a do cesty mu vstoupí například vševědoucí věštkyně, dotěrný prodavač bicyklů, zoufalý prodavač čínského jídla, pouliční gangster a další.

„Dohromady s sebou máme asi deset kostýmů. Já jich moc nemám, ostatní mají zhruba tři, čtyři. Převlékání jsme netrénovali a někteří netrénují vůbec nic,“ pronesl sarkasticky Lukáš s pohledem na Luka, který mu oplatil úšklebkem.

Nakonec se nešťastník Peter zabydluje u dvou bezdomovců. Těm se během představení povedlo poslat lunchmeat na vesmírnou plavbu, popřát kamarádce k narozeninám, které vlastně neměla a spřátelit se s Peterem. I herci byli spokojení, především kvůli malému jevišti.
„Nám se tu hrálo dobře. Mnohem radši hrajeme na menších pódiích. Každopádně jsme byli nadšeni za publikum, bylo vážně skvělé.“
Z dojmů ostatních studentů bylo patrné, že byli za představení rádi a přijali ho kladně. Jak již bylo řečeno, každá změna ve výuce jazyka není k zahození. Zbývá proto jen nadaným hercům popřát mnoho úspěchů v dalších inscenacích.

 

text: Jana Kotherová, foto: Tereza Kráčmarová


Comments