BESEDA S VLADIMÍREM FRANZEM: „Vzdělání je prožité vědomí souvislostí.“

přidáno: 20. 2. 2019 0:52, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

Vladimír Franz byl na den sv. Valentýna hostem novopacké knihovny. Besedy se zúčastnil nejen maturitní ročník pedagogické školy, ale i několik žáků gymnázia.

Většina z nás zná Vladimíra Franze jako prezidentského kandidáta voleb v roce 2013. Tento charizmatický umělec je původně vystudovaný právník, oboru se ale nikdy nevěnoval, jak sám říká, volil si taková povolání, která nezatěžovala mozek hloupostmi.  V současné době je jeho škála profesí opravdu veliká. Patří k nejpřednějším českým skladatelům současnosti, za svou především scénickou hudbu získal mnoho ocenění, věnuje se také komponování televizní, filmové a rozhlasové hudbě. Dále je to vysokoškolský pedagog, výtvarník a příležitostný publicista nebo třeba básník či dramatik. Za svoji uměleckou činnost je pravidelně oceňován nejrůznějšími cenami, jakými jsou například Cena Alfréda Radoka, Cena Divadelních novin nebo cena OSA.

Celá beseda byla prosycena jeho osobitými názory jak z oblasti kultury, tak i vzdělání, politiky a mnohých dalších odvětví společnosti. Nutno podotknout, že v jeho barvitých metaforách se někdy ztratil i zkušený posluchač. I když to zřejmě neměl umělec v plánu, na dotaz přítomných se trochu málo rozpovídal i o svých politických zkušenostech. Úsměvný je můj vlastní postřeh: nemusí vás zvolit prezidentem, abyste letěli do Mexika na summit první třídou. Nicméně většina posluchačů měla opravdu o čem přemýšlet. Minimálně při zpáteční cestě do školy.

Závěrem děkujeme ředitelce Městské knihovny v Nové Pace Stanislavě Benešové za možnost se zúčastnit zajímavého setkání, kterým beseda s Vladimírem Francem dozajisté byla.

                                                                                                                                                     Eliška Bochová
Comments