ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Bonusové kolo Přírodovědné ligy už jen do středy 13. 12.!

přidáno: 10. 12. 2017 22:08, autor: Josef Křeček

Milí soutěžící,

pět kol letošní Přírodovědné ligy máme za sebou a pomalu se rýsují vaše šance stát se úspěšným řešitelem, postoupit do finále nebo se alespoň nominovat na dubnovou exkurzi. Ke zvýšení vašeho bodového zisku může přispět i toto bonusové kolo.

Vaším úkolem je poznat deset významných osobností vědy z různých oborů a různých historických období. Uvádějte vždy křestní jméno a příjmení daného vědce. Za každou poznanou osobnost můžete získat až 5 bodů, nejvýše tedy 50 bodů. Toto bonusové kolo není spojeno s žádnou rychlostní prémií, na termínu odevzdání tedy nezáleží (pouze samozřejmě dodržujte „deadline“).

1.       Britský kvantový fyzik, který jako první formuloval relativistickou kvantově mechanickou rovnici popisující elektron. Tato rovnice ho dovedla k předpovědi existence pozitronu (antičástice elektronu). Nositel Nobelovy ceny za fyziku.

2.       Anglický lékař a vědec, považovaný za otce vědy o elektřině a magnetismu. Jako první publikoval už v 16. století knihu postihující fenomén elektřiny a magnetismu.

3.       Švédský fyzik a chemik, jeden ze zakladatelů fyzikální chemie, nositel Nobelovy ceny za chemii. Předpověděl vliv oxidu uhličitého na oteplování klimatu planety, které dnes označujeme jako globální oteplování.

4.       Německý lékař a chemik. Objevitel léku salvarsanu, nositel Nobelovy ceny. Salvarsan byl účinným lékem proti onemocnění syfilis až do objevu penicilinu Alexandrem Flemingem roku 1928.

5.       Rakušan, zakladatel etologie, tedy vědy o chování živočichů. V roce 1973 získal Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu.

6.       Ruský geograf, objevitel střední a východní Asie. Je po něm pojmenován druh koně, chovaný mj. v ZOO v Praze.

7.       Britský fyzik a chemik,  zabýval se elektrickými výboji ve zředěných plynech,  elektřinou a tlakem záření. Jmenuje se po něm mlýnek poháněný dopadajícím zářením.

8.       Americký matematik, fyzik a chemik.  Dotvořil teoretický základ po chemickou termodynamiku a jako matematik vynalezl vektorovou analýzu. Narodil se i zemřel  v americkém městě ve státě Connecticut, v němž se v současnosti hraje jeden ze známých tenisových turnajů okruhu WTA.

9.       Chorvatský seismolog a meteorolog, objevitel tzv. vrstvy diskontinuity na přechodu zemské kůry a svrchního pláště Země.  jeho jméno nese i jeden kráter na Měsíci.

10.   Český chemik, objevitel řady antivirotik užívaných i při léčbě AIDS.  Na vývoji těchto preparátů spolupracoval s Belgičanem Erikem de Clerqem. Narodil se ve stejném roce jako první prezident ČR.

Své odpovědi zasílejte nejpozději do 13. 12. 2017 na adresu josef.krecek@gymnp.cz nebo je odevzdávejte v papírové podobě autorovi úlohy do kabinetu č. 16.

Úspěšné bonusové kolo, krásné Vánoce a hodně zdraví a štěstí do nového roku vám přeje

                                                                                                                                       Josef Křeček

Start Bonusového kola: 30. 11. 2017, konec kola: 13. 12. 2017, maximální bodový zisk: 50 bodů.
Start 6. kola: 8. 2. 2018


Comments