Celostátní finále v SUDOKU

přidáno: 5. 6. 2019 2:12, autor: Tomáš Dočekal

V úterý 4. 6. 2019 navštívila trojice kvartánů (Lukáš Kraus, Jakub Svoboda a Tomáš Dyntr) s pedagogickým dozorem v podobě Mgr. Tomáše Dočekala druhé největší město v Česku. Účelem cesty do Brna bylo celostátní finále školních týmů v sudoku, kam se naše družstvo (pod názvem Elasťáci) kvalifikovalo z regionálního kola v Jičíně.

Akce započala brzkým odjezdem vlakem z Nové Paky (v 5.36) a přes Ostroměř, Hradec Králové, Pardubice a Českou Třebovou jsme se včas dopravili na brněnské dolní nádraží, kam v tomto roce kvůli výluce jezdí všechny dálkové mezinárodní vlaky.

Pěšky jsme se přesunuli přes obchodní galerii Vaňkovku na hlavní nádraží, kde jsme doplnili zásoby a obstarali si jízdenky na MHD. Tramvají čili šalinou linky č. 1 jsme se přemístili do místa konání akce, což bylo science center VIDA nedaleko brněnského výstaviště.

Samotná soutěž trvala s menšími přestávkami přes 3 hodiny, po pauze byly vyhlášeny výsledky. Naši borci skončili v kategorii ZŠ na krásném 12. místě ze 17 týmů. Což je poměrně velký úspěch, uvědomíme-li si, že luštění sudoku se ani jeden ze soutěžících nijak zvlášť nevěnuje.

Článek o finále na stránkách pořadatele je uveřejněn zde.

Zajímavostí je, že v šesti nejlepších týmech naší kategorie figuruje 17 dívek a jeden chlapec. Zdá se tedy, že luštění sudoku je především dívčí záležitost. Druhou zajímavostí je, že celkem se finále zúčastnilo 30 týmů (zbývajících 13 v kategorii SŠ) z celé republiky, z nichž 9 bylo z Brna a pět z Opavy a týmy z Čech tvořily necelých 37 % účastníků.

Cesta zpět se nám poněkud protáhla kvůli mimořádnosti v železničním provozu, jak o tom informuje tento článek. Je zde však chyba, událost se stala v úterý, ne v pondělí. Na obrázku v galerii ke článku je na fotografii 3/9 náš vlak, ve kterém jsme ve stanici Svitavy nedobrovolně strávili přesně dvě hodiny. Domů jsme tak dorazili mnohem později, než byl plán a navíc s využitím obětavého rodiče Lukáše, který nás dovezl v pozdně večerních hodinách ze staropackého nádraží domů do Nové Paky.


Mgr. Tomáš DočekalComments