Celostátní literární soutěž Otevřená Evropa

přidáno: 2. 5. 2015 2:30, autor: Stanislav Bendl

Letošní rok byl v rámci EU vyhlášen Evropským rokem rozvoje. V této souvislosti bychom chtěli pobídnout mladé lidi, aby se zamysleli nad rozdílnými podmínkami života ve vyspělých státech Evropy a chudými, často válečnými konflikty a násilím zmítanými zeměmi světa. Aby přemýšleli, nakolik je Evropa ochotná pomáhat lidem v těchto zemích nejen přijímáním migrantů, ale i rozvojovou pomocí nebo dobrovolnickými projekty. Proto nabízíme studentům příležitost zapojit se do celostátní literární soutěže Otevřená Evropa.

Soutěž pořádá vydavatelství regionálních Deníků VLTAVA-LABE-PRESS ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v České republice. Příspěvky studentů budou hodnotit odborné poroty. Z okresních kol postoupí nejlepší autoři do krajů a závěrem do kola celostátního.

Vítězové obdrží kvalitní smartphone  značky Apple iPhone nebo Samsung.

Do organizování literární soutěže zapojí vydavatelství VLP, které má lokální redakce ve všech okresech v republice, více než 100 svých redaktorů a manažerů s cílem vytvořit účastníkům soutěže odborné zázemí pro průběžné konzultace. Učitelům, kteří budou žákům pomáhat při zpracování témat, poskytne jako podklad „novinářskou kuchařku“. Komunikace se studenty bude probíhat i na facebooku. Přihlášené práce bude vydavatelství publikovat na webu denik.cz  a v novinách. Nejlepší příspěvky zveřejnění na svém webu také EU.

Studenti si mohou zvolit libovolný literární žánr, od reportáže, úvahy či rozhovoru až po vyprávění, příběh nebo anketu. A to na některý z následujících námětů: 

1.      EU kolem nás: V okruhu 10 km od svého bydliště hledáme „značku“ EU. Čím pomohla mému městu, mému okolí, změnilo se něco díky podpoře EU, co by bez ní zřejmě nevzniklo?

2.     Svět v EU: Z válkou zmítaných zemí a ze států, které svým občanům neskýtají perspektivy k důstojnému životu, se do Evropy snaží dostat stále víc lidí. Jsou i v ČR. Známe je? (Najděte ve svém okolí rodiny migrantů nebo organizace, které jim pomáhají, a vyprávějte jejich příběhy).

3.     EU ve světě: Evropa se snaží čelit migrační vlně tím, že poskytuje chudým regionům rozvojovou pomoc. K tomu potřebuje kromě financí především dobrovolníky. Chtěli byste se jimi stát i vy? Znáte někoho, kdo jako dobrovolník už působil nebo působí? A kde konkrétně byste pomáhali nejraději?

4.     EU v budoucnosti: Jak bude vypadat česká a evropská společnost za 35 let, až vám bude 50+? Jak si představujete společnou evropskou budoucnost?

Forma textů:  max. 2 strany A4 ve formátu Word (doc. nebo docx) a běžném typu písma.

Do soutěže se můžete přihlásit prostřednictvím formuláře umístěného na denik.cz

Pro více informací k soutěži a případnou odbornou pomoc se neváhejte obrátit na  redakci regionálního Deníku – Jičínský deník. Další možností je obrátit se na svého učitele češtiny či ZSV - v těchto předmětech též můžete očekávat i ev. ocenění pozitivní klasifikací svého textu.

Comments