Čeština je i můj jazyk

přidáno: 12. 4. 2015 3:03, autor: Stanislav Bendl
Další zajímavá literární soutěž!!!

META, o.p.s. ve spolupráci s nakladatelstvím Baobab vyhlašují již 3. ročník tvůrčí a literární soutěže pro žáky základních a středních škol v celé České republice bez ohledu na jejich mateřský jazyk.
 
 
Cílem soutěže je inspirovat žáky, aby popřemýšleli o tom, co všechno musí nerodilí mluvčí překonávat při svém nástupu do nové školy v cizí zemi. Dalším podnětem k zamyšlení je role češtiny jako jazyka, kterým spolu lidé komunikují a dorozumívají se, a který jim umožňuje vzájemné porozumění a vybudování přátelství.
 
Ztraceno v překladuPromiňte, nerozumím nebo Planeta škola jsou sice názvy našich soutěžních kategorií, ale také by se tak daly popsat i momenty a pocity, které žáci sami zažívají. A to jak ti, kteří česky mluví od narození, tak ti, kteří se češtinu teprve učí.
 
Dejme jim příležitost o svém prožívání napsat esej, vytvořit komiks nebo natočit videoreportáž.
 
Soutěžní kategorie
Žáci a studenti (Češi i cizinci) mají možnost zapojit se do soutěže ve třech odlišných kategoriích. Dvě jsou literární a jsou určené pro jednotlivce, třetí soutěžní kategorie je multimediální a je určena pro skupiny 3-5 žáků a studentů.

1) Promiňte, nerozumím (pohádka/ komiks/ báseň). Literární kategorie pro jednotlivce určená žákům 3.- 6. tříd ZŠ.
 
2) Ztraceno v překladu (povídka/ esej/ báseň). Literární kategorie pro jednotlivce určená  žákům 7. tříd ZŠ – 4. ročníků SŠ.
 
3) Planeta Škola (video/ animace/ fotoreportáž). Multimediální kategorie pro tří až pětičlenné skupiny určená žákům 7. tříd – 4. ročníků SŠ, z nichž je alespoň jeden spolužák nebo spolužačka cizinec.
 
Registrace a zaslání příspěvku
Soutěžící se musí registrovat prostřednictvím online formuláře, který je volně dostupný na www.meta-ops.cz/cestina-je-i-muj-jazyk.
 
Po registraci soutěžící může svůj příspěvek poslat třemi způsoby:
1) Elektronicky na adresu soutez@meta-ops.cz
2) Poštou na adresu V Tůních 10, 120 00 Praha 2
3) Osobně na adresu V Tůních 10, 120 00 Praha 2
Uzávěrka soutěže je 30. 4. 2015.
 
Vyhodnocení, ceny a předání cen
Příspěvky bude hodnotit odborná porota složená z překladatelky a nakladatelky Terezy Horváthové, hudebnice a básnířky Feng- yűn Song a spisovatele Tomáše Zmeškala.
 
První tři nejlepší příspěvky ve všech kategoriích budou odměněny věcnými cenami. Výherci mohou získat tablet, čtečku nebo MP3 přehrávač. Skupiny dostanou poukaz na nákup elektroniky dle svého výběru. Všichni ocenění navíc obdrží knihy z nakladatelství Baobab.
 
Výsledky soutěže budou slavnostně vyhlášeny během mezinárodní konference METY, která se uskuteční v pražském  Goethe Institutu, dne 15. června 2015. Ceny zde budou výhercům slavnostně předány.
 
 
 
Veškeré informace o soutěžních kategoriích, rozsahu a zadání jednotlivých příspěvků, najdete na www.meta-ops.cz. Přiložený plakát  a podrobný popis soutěže je možné také dále sdílet. případná soutěžní díla zašlete i svým češtinářům.
V případě dotazů neváhejte kontaktovat soutez@meta-ops.cz nebo na tel.: 775 737 678.

Jménem META, o.p.s. – Společnosti pro příležitosti mladých migrantů 
srdečně zdraví
Markéta Votavová

META, o.p.s. - Společnost pro příležitosti mladých migrantů
V Tůních 10, 120 00 Praha 2
tel: 775 737 678
e-mail: votavova@meta-ops.cz

 


Comments