Cíl exkurze Přírodovědné ligy v dubnu 2020: Česká televize

přidáno: 2. 9. 2019 22:36, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 3. 9. 2019 1:13 ]

Ve studentské anketě, ve které jste v loňském roce vybírali cíl exkurze Přírodovědné ligy, zcela jasně dominovaly dva návrhy: Svět techniky v Ostravě a Česká televize. Výsledek hlasování byl tak těsný, že jsem se rozhodl realizovat oba návrhy. A tak jsme letos v dubnu zamířili do Ostravy a přibližně za 7 měsíců nás čeká cesta na pražské Kavčí hory. Pojďme si cíl naší příští exkurze trochu představit.

O televizi se někdy říká, že to je médium minulosti a že v souvislosti s rozvojem internetu postupně zanikne. Ale neříkalo se totéž před přibližně dvaceti lety o tištěných médiích? A přece papírové noviny a časopisy vycházejí dál. Půjdeme-li dál do historie, pak právě v dobách bouřlivého nástupu televize před 60 – 70 lety byl podobně prorokován zánik rozhlasu. A dnešní skutečnost? Kolik rádií dnes můžeme v éteru naladit? Nástup jednoho média neznamená zánik jiného, spíše dochází k vzájemnému ovlivňování a propojování. Sledování televizních programů na monitoru počítače je dnes už naprostou samozřejmostí, stejně jako připojení televizního přijímače k internetu.

Počátky televizního vysílání v našich zemích spadají do roku 1953. První veřejné vysílání se uskutečnilo 1. května toho roku, za počátek pravidelného vysílání se považuje datum 25. 2. 1954. Až do roku 1970 vysílala tehdejší Československá televize (ČST) na jediném programu. To je v dnešní době, kdy pozemní cestou můžeme běžně naladit desítky a přes satelit či kabelové vysílání stovky kanálů (o TV přes internet nemluvě), úplně nepředstavitelné. Druhý program ČST začal vysílat v roce 1970. Téhož roku se uskutečnil první barevný přenos z mistrovství světa v klasickém lyžování ve Vysokých Tatrách. ČST byla až do roku 1989 státní institucí podléhající tvrdému státnímu dozoru a cenzuře, s výjimkou krátkého uvolnění v roce 1968. Soukromé televizní stanice pochopitelně na našem území v té době neexistovaly.

V souvislosti se zásadními společenskými změnami v roce 1989 se mění i pozice Československé a později České televize (ČT, od 1. 1. 1992). Přestává být podřízena státu a stává se televizí veřejnoprávní. To znamená, že je nezávislá na státním rozpočtu, je financována především z koncesionářských poplatků a v mnohem menší míře z reklamy. Tím je dána nezávislost na státu, což dává České televizi možnost vysílat nezávislé, objektivní a vyvážené zpravodajství  a odvážnou investigativní žurnalistiku. To samozřejmě některým politikům, podnikatelům a jiným veřejně známým osobnostem příliš „nevoní“ (v této souvislosti je užitečné sledovat, které „potrefené husy“ nejvíce „kejhají“). Současně není ČT zdaleka v takové míře jako komerční televize závislá na příjmech z reklamy, což jí umožňuje vysílat i náročnější a umělecky kvalitní programy (těžko si lze představit koncert klasické hudby nebo Shakespearovu hru na komerční televizi s přerušováním produkce reklamami) a také pořady pro různé menšinové publikum. ČT je také největším koproducentem českých filmů. Oscar za nejlepší neanglicky mluvený film (Kolja, 1996) i další dvě oscarové nominace (Musíme si pomáhat, 2000 a Želary, 2003), stejně jako přijetí filmu Nabarvené ptáče (2019) do hlavní soutěže asi nejprestižnějšího světového filmového festivalu  v Benátkách mluví v tomto směru za vše. Mimochodem, ČT je také koproducentem divácky nejúspěšnějšího českého filmu Pelíšky (1999).

Pokud jde o samotný rozvoj vysílání, od roku 1990 vysílala Československá televize na třech programech, v čemž po rozpadu Československa pokračovala i Česká televize až do roku 1994, kdy byla část frekvencí přepuštěna začínající soukromé TV Nova a ČT se tak vrací ke dvěma programům. Tento stav trvá až do nástupu digitálního vysílání, kdy je v roce 2005 spuštěn zpravodajský kanál ČT 24 a o rok později (v den zahájení zimních olympijských her v Turíně) sportovní ČT 4 (dnes ČT Sport). Se zahájením digitálního vysílání je spojen i přechod z formátu obrazu 4:3 na dnešní 16:9. V roce 2013 přibývá dětský program ČT D a na stejné frekvenci vysílající kulturní program ČT art. Program ČT lze sledovat samozřejmě i na internetu (tzv. iVysílání). Další rozvoj se dá jistě čekat s nástupem systému vysílání DVB – T2, na který ČT plně přejde v květnu 2020.

Sídlo České televize je v Praze 4 na Kavčích horách, tento objekt byl zprovozněn v roce 1979 a my ho navštívíme. Vysílá se i ze studií v Brně a Ostravě a zpravodajské redakce má ČT ve všech krajských městech.

Tolik historie. Žhavou současnost ČT vám přiblížila v jedinečné reportáži pro Deník GYMNP Míša Neumanová: https://denik-gymnp.cz/denik-gymnp-ve-zpravodajstvi-ceske-televize/

O samotné exkurzi do České televize v Praze si můžete vše potřebné přečíst na stránce https://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/prohlidkova-trasa/o-prohlidkove-trase/ . Samotná exkurze je zdarma a pro úspěšné účastníky Přírodovědné ligy bude díky dotaci SRG (ostatně jako každoročně) zdarma i doprava na tuto exkurzi. Tak si tuto jedinečnou příležitost nenechte ujít a pojďte do Přírodovědné ligy 2019/2020!

                                                                                                                                                            Josef KřečekSídlo České televize na Kavčích horách v Praze. Zdroj obrázku: Wikipedie

Comments