ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Článek P. Barkové (4.G) v MF DNES!

přidáno: 13. 10. 2015 0:52, autor: Stanislav Bendl
Děkuji všem studentům naší školy, kteří se zapojili do 1.kola projektu Studenti čtou a píší noviny. Dnešní MFD otiskla článek Pavlíny Barkové ze 4.G, které tímto gratuluji. Doufám, že se podobně bude dařit i dalším z Vás, tentokrát na téma Cítíte se bezpečně. Úvahu P. Barkové otiskujeme zde a v nezkrácené podobě:

Uprchlická krize: hrozba, nebo výzva?

Jistě jste už také na téma „uprchlíci“ narazili. Všude se o nich mluví, takže je úplně nemožné, aby někdo nevěděl, o co se jedná. Všichni se uprchlíků hrozně bojí, přitom většina z nich nějakého uprchlíka viděla maximálně v televizi, když náhodou procházeli obývacím pokojem. Avšak i přesto, že zatím v České republice není mnoho uprchlíků, oproti ostatním zemím, značné kulturní rozdíly mezi námi a zmíněnými utečenci, by mohly způsobit značné problémy. Otázka zní, měli bychom se bát uprchlíků? Je proud uprchlíků, který k nám míří, hrozbou? Nebo je to výzva pro Českou republiku dokázat, že i my umíme být tolerantní,
a šance přesvědčit svět, že se řadíme k Západu, a nikoliv k Východu?

Zatímco Západ vítá uprchlíky s otevřenou náručí, Východ ukazuje uprchlíkům jen zhnusený škleb nenaznačující nic dobrého a přívětivého. A Česká republika snažící se už od dob pádu železné opony přesvědčit svět, že s Východem nemáme nic společného a bylo by vhodné nás zařadit spíše na Západ, si teď docela kope úrodnou půdu pod nohama. Mnoho Čechů se totiž na uprchlíky výhružně šklebí, než aby se jim snažili pomoci, a to se nedá považovat za názor západně smýšlejícího člověka. Člověk znalý dějin by přece měl vědět, že i my jsme v průběhu dějin byli nejednou v roli uprchlíků. Pro Čechy je tohle příležitost, ukázat, že umíme i pomoct, ne si jen nechat pomoct. Proč tak moc nechceme pomoct? Nebo se snad bojíme pomoct? Bojíme se, že když uprchlíkům pomůžeme, zvyknou si tady a budou se přiživovat na náš účet. Bojíme se, že se tu zabydlí a postupným zařazováním do společnosti a získávám možnosti ovlivnit stát, budou rozšiřovat v zemi islám. A ne jen ledajaký islám, ale ten nejortodoxnější. A proč tedy prchají, co nejdále od Islámského státu? Nenapovídá nám to spíše pravý opak, že s extrémisty nechtějí mít nic společného? To už mnoho lidí nedomýšlí.

Můj názor je, že budeme muset dokázat míru tolerance, aby byl společný život nás
a uprchlíků v jedné zemi možný. Obě strany, jak my, tak uprchlíci, budeme muset leccos obětovat a odměnou za to nám bude spokojený život. Pro Čechy to bude nemalá výzva, jelikož jako národ se chováme značně netolerantně až xenofobně.

 

Pavlína Barková, 4.G, Gymnázium a SOŠPg, Nová Paka 

Comments