ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Co se všechno dá stihnout na jedné škole za čtyři měsíce

přidáno: 4. 4. 2016 3:50, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 4. 4. 2016 4:05 ]
Redakce novopackého měsíčníku Achát se rozhodla dále netisknout pravidelné měsíční přehledy událostí na naší škole. Důvodem je podle redakce zahlcení obsahu časopisu obdobnými přehledy z více škol. Redakce proto bude nadále upřednostňovat reportáže z jednotlivých akcí. 

Protože víme, že dosavadní přehledy měly své věrné čtenáře, můžeme je ujistit, že o ně nepřijdou. Budete je moci nadále číst na těchto webových stránkách www.gymnp.cz., a to ve formě, na kterou jste byli zvyklí ze stránek Achátu. Ve zkratkovité podobě pak najdete souhrn událostí v rubrice Přehled všech akcí (viz lišta na hlavní stránce školy vpravo - http://www.gymnp.cz/aktualne/clanky/harmonogramskroku201415).   

Achát naposledy otiskl v lednu 2016 přehled událostí za listopad 2015. Tentokrát si tedy zcela výjimečně můžete přečíst souhrn všech dalších měsíců od prosince 2015 až po březen 2016:

PROSINEC 2015

·         Poslední měsíc roku 2015 začal velkým úspěchem v soutěži Olympiáda lidských práv. V celostátním kole soutěže, konaném v pátek 4. 12. ve Velkém sále magistrátu hl. m. Prahy, obsadil Jakub Šámal ze septimy 5. místo a Ondřej Kluz z téže třídy 11. místo z celkového počtu 2660 soutěžících!!!!

·         V další celostátní soutěži jsme získali dokonce první místo! Andrea Haková ze třídy 2. A vyhrála celostátní výtvarnou soutěž Komix aneb Čím budu. Soutěž pořádala Českomoravská konfederace odborových svazů v Praze a v kategorii 13 – 18 let se jí zúčastnilo téměř 100 výtvarných prací.

·         Obrovským úspěchem pro naši školu skončila i soutěž Časopis roku. Náš časopis BOOM byl vyhodnocen jako 9. nejlepší školní časopis v ČR. Vyhlášení proběhlo 1. 12. v Brně. Součástí akce byly i workshopy pro redaktory.

·         Úspěšní byli i šachisté na okresním kole Přeboru základních a středních škol v Hořicích. V kategorii 2. stupně ZŠ i v kategorii středních škol obsadily naše týmy shodně 3. místo.

·         V prvním prosincovém týdnu proběhl  poznávací zájezd skupiny našich studentů do Berlína.  Tento zájezd byl podpořen z prostředků EU v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Zanedlouho poté pak zamířili členové školního Filmového klubu do Londýna. Tento projekt byl podpořen Královéhradeckým krajem a Městským úřadem v Nové Pace.

·         8. prosince proběhl za nemalé pozornosti veřejnosti tradiční Den otevřených dveří. Jeho součástí byl kulturní program v aule s vystoupením obou školních pěveckých sborů a úvodním slovem ředitele školy Mgr. Pavla Matějovského. Návštěvníky čekala prohlídka budovy školy s průvodci z řad studentů s možností navštívit libovolnou vyučovací hodinu, některou ze zajímavých výstavek nebo si prohlédnout vánoční výzdobu školy. Zájemci a zájemkyně o studium na SOŠ pedagogické si mohli vyzkoušet praktické přijímací zkoušky nanečisto. Zájemci o studium na osmiletém gymnáziu měli možnost zhlédnout přípravnou propagační hodinu v primě.

·         Již dříve jsme vás informovali o navázání spolupráce mezi naší školou a Fakultou strojní Technické univerzity Liberec (TUL). Dne 9. 12. navštívili někteří studenti maturitních
a předmaturitních ročníků Den otevřených dveří na strojní fakultě včetně atraktivní prohlídky laboratoří (nanovlákna, robotika…) a následně 18. 12. pak akci nazvanou Rok světla, pořádanou rovněž TUL.

·         Soutěž Přírodovědná liga pokračovala 4. kolem a počet soutěžících dosáhl už úctyhodného čísla 46!

·         Školní kolo Olympiády v německém jazyce vyhrály ve svých kategoriích Sára Handschugová (tercie) a Klára Kotyková (kvinta).

·         Proběhlo také školní kolo Olympiády v českém jazyce v kategorii II., z něhož do okresního kola, které proběhne v únoru v Jičíně, postoupili Simona Fajferová (oktáva) , Pavlína Barková (4.G) a Jan Bartoň (sexta).

·         Škola se zapojila také do soutěže BenQ Školní ajťák 2015. Mezi  7483 soutěžícími z celé ČR obsadil velmi solidní 204. místo Jan Štěpánek ze třídy 2.G.

·         Členky Filmového klubu Diana Mikousková a Lucie Máhrlová natočily na žádost MÚ v Nové Pace  úvodní krátké filmy o bazénu v Nové Pace před jeho otevřením. Filmy jsou ke zhlédnutí na facebooku novopackého bazénu.

·         Tradičním vyvrcholením kulturního života školy byla ve středu 16. 12. Vánoční akademie, jejíž program obohatily nejen oba školní sbory, ale také jednotlivci i celé třídní kolektivy ze SOŠ pedagogické i z nižšího i vyššího stupně gymnázia. Akademii předcházely úspěšné vánoční trhy v budově školy, které byly letos poprvé v režii samotných žáků.  Ještě předtím, ve středu 2. 12., proběhla ve školní aule Mikulášská besídka pro děti z mateřských škol, o den později proběhlo na témže místě vyhlášení Sportovce roku Novopacka.LEDEN 2016 

·         Jako obvykle odstartoval nový rok lyžařskými kurzy, v tomto měsíci se jich zúčastnily třída 1.A a kvinta, v obou případech na Benecku.

·         Hned první školní den po vánočních prázdninách, v pondělí 4. 1., se studenti tříd 3.G a septimy zúčastnili pozoruhodné exkurze. Byli přítomni jednání Krajského soudu v Hradci Králové. Studenti 3.G se dále v lednu zúčastnili i besedy na jičínské pobočce Úřadu práce. Třída 3. A si pak v Praze prohlédla slavnou Muchovu Slovanskou epopej.

·         4. 1. skončila Silvestrovská prémie Přírodovědné ligy a v soutěži nastala zimní přestávka až
do začátku února. Mezi 46 soutěžícími průběžně vede v absolutním pořadí Karolína Nosková z kvinty a v kategorii Junior Jan Cogan ze sekundy. Letošní ročník je však z dosavadních dvanácti jednoznačně nejvyrovnanější a tipovat nyní celkového vítěze by se asi nikdo neodvážil.

·         12. 1. se většina tříd zúčastnila besedy na téma Evropské hodnoty. Beseda proběhla v aule školy a našimi hosty byli Petr Kolář, bývalý velvyslanec ČR v USA a v Rusku, jeho syn Adam Kolář a David Klimeš, redaktor Hospodářských novin a vysokoškolský pedagog. Zprostředkovatelem akce byl absolvent naší školy, nyní politolog, spolupracovník Knihovny Václava Havla a think tanku Evropské hodnoty Filip Simon.

·         15. 1. dostali studenti příležitost ověřit si své znalosti angličtiny. V MKS se zúčastnili divadelního představení v angličtině Petr Black.  Jednalo se o představení Divadelního centra ve Zlíně.

·         18. 1. se v Jičíně konalo okresní kolo Dějepisné olympiády. Obě naše zástupkyně si vedly zdatně a vybojovaly umístění v horní polovině pořadí. Růžena Pospíšilová z tercie obsadila vynikající 4. místo a Karolína Ponikelská z téže třídy skončila na 11. místě.

·         21. 1. proběhl další z přípravných kurzů pro žáky 5. tříd, tedy adepty studia v budoucí primě.

·         Leden byl i měsícem dvou ze tří našich maturitních plesů. Jako první se uskutečnil ples třídy 4.G v Masarykově divadle v Jičíně (8. 1.), následoval ples třídy 4. A v P- Centru Militký (22. 1.).

·         25. 1. pořádala škola seminář k tradiční soutěži Pedagogická poema. Téhož dne se pěvecký sbor Amabile zúčastnil svého soustředění.

·         Žáci kvarty i někteří další zájemci přispěli svými dílky do celostátní výtvarné soutěže, pořádané výtvarnicí Janou Cardovou. „Vlajkovou kresbou“ celé soutěže se stal obrázek naší studentky Elišky Bochové ze třídy 1.A, který si vybrala sama organizátorka.

·         Ve škole byla v tomto měsíci instalována putovní výstava Berlínská zeď. Výstavu se podařilo zajistit ve spolupráci s občanským sdružením PANT a ostravským gymnáziem EDUCAnet. Na dvanácti panelech přiblížila výstava vývoj osudů Berlínské zdi od její výstavby, od níž letos uplyne 55 let, až po její zánik 9. listopadu 1989.

·         Závěr měsíce patřil znovu angličtině: ve dnech 26. – 27. 1. proběhlo školní kolo konverzační soutěže v angličtině pro nižší ročníky víceletého gymnázia a 27. 1. již tradiční soutěž Angličtinář roku. V konverzační soutěži ve svých kategoriích zvítězili Matěj Tegel (sekunda), Alex Šolc (kvarta) a Jakub Šámal (septima). Vítězové postoupili do okresního kola.

·         A úplný závěr měsíce samozřejmě obstaralo „slavnostní vyhlášení výsledků a rozdílení cen“ za poslední půlrok, tedy předávání pololetních vysvědčení. V pátek 29. 1. pak nastaly zasloužené pololetní prázdniny.ÚNOR 2016

 • Velkou výzvu přijal v tomto měsíci sbor Amabile. Přijal nabídku producenta a scénáristy Daniela  Miňovského nazpívat ústřední píseň do nové české filmové pohádky Řachanda. Nahrávání proběhlo v úterý 2. 2. ve věhlasném studiu SONO recording v Unhošti, kde v tentýž den nahrávaly například skupiny Kabát a Divokej Bill.  Premiéra filmu byla ve čtvrtek 25.2.
 • Sbor Amabile se také zúčastnil hudebního festivalu středních a vyšších odborných škol pedagogických v Krnově. Z tohoto festivalu si přivezl hodnocení ve stříbrném pásmu a cenu za nejlepší provedení lidové písně. Individuální diplom získala studentka Barbora Veselková a také vyučující hudební výchovy Mgr. Alena Matějovská.

 • Ještě dál – až na pedagogickou školu do slovenských Levic – se na recitační soutěž vypravily studentky SOŠ pedagogické. V mezinárodní konkurenci vybojovaly naše  studentky 3. místo ve sborové recitaci a individuálně získala Andrea Haková zvláštní cenu poroty.

 • Hned druhý únorový den se znovu rozběhla oblíbená Přírodovědná liga, a to 5. kolem s biologickou tématikou. V poslední únorový den se toto kolo uzavřelo. V době, kdy čtete tento článek, je uzavřeno i šesté kolo – poslední kolo základní části před finále, které proběhne 12. dubna. Výsledky nebyly do uzávěrky tohoto článku známy.

 • V úterý 2. 2. se také konalo okresní kolo Anglické konverzační soutěže. V nejmladší kategorii (prima – sekunda) obsadil Matěj Tegel ze sekundy 3. místo, ve starší kategorii (tercie – kvarta) získal Alex Šolc z kvarty dokonce 2. místo a postoupil do krajského kola. O den později v kategorii středních škol získali naši borci dokonce první dvě místa: zvítězil Jan Kysela ze sexty a druhý skončil Jakub Šámal ze septimy.

 • Ve čtvrtek 4. 2. se žáci většiny tříd gymnázia zúčastnili besedy s novopackým cyklistou, alpinistou a šéfredaktorem časopisu Lidé a hory Danielem Polmanem o projektu Praha – Sněžka…okolo Česka. V rámci tohoto projektu urazil v červnu 2015 Daniel Polman přes 1400 km s celkovým převýšením přes 24 000 m a během 98 hodin zdolal na kole či pěšky vrcholy nejvyšších hor všech 14 krajů ČR.

 •  „Plesová sezóna“ naší školy skončila v pátek 5. 2. maturitním plesem třídy oktávyv P-Centru Militký v Nové Pace.

 • 12. 2. proběhl první z přípravných kurzů k přijímacím zkouškám na SOŠ pedagogickou. Další kurzy proběhly 26. 2., 11. 3. a poslední proběhne dne 1. 4. 2016.

 • V okresním kole Olympiády v českém jazyce obsadila v I. kategorii Růžena Pospíšilová z tercie 9. místo. Ve II. kategorii skončili naši zástupci ještě výše, avšak těsně za příčkami zajišťujícími postup do krajského kola: Simona Fajferová z oktávy na 4. místě (půl bodu od postupové třetí příčky), Pavlína Barková ze 4. G na 5. místě a Jan Bartoň ze sexty na místě šestém.

 • Okresní kolo Olympiády v německém jazyce naše škola pořádala, a to dne 10. 2. Ve II. kategorii obsadila Sára Handschugová z tercie 3. místo, stejného umístění dosáhla ve III. kategorii Klára Kotyková z kvinty.

 •  Ve školním kole Biologické olympiády, konaném v pondělí 8. 2.,  zvítězili ve svých kategoriích Martin Satranský ze sekundy, Radim Cimbál z tercie, Pavlína Marková z kvinty a Petr Mokrý ze septimy.

 • Ve čtvrtek 18. 2.  si v krajském kole soutěže Bobřík informatiky zdatně vedl Michal Kopecký ze třídy 3. G, když obsadil celkové 13. místo a umístil se tak v horní polovině výsledkové listiny.

 • Nepřehlédnutelných výsledků dosáhly tři vynikající recitátorky ze SOŠ pedagogické v krajském kole soutěže Wolkerův Prostějov, které se konalo 19. 2. v divadle Jesličky v Hradci Králové. V I. kategorii (do 17 let) soutěžila Marie Šindlerová ze třídy 1. A, ve II. kategorii se pak představily Kateřina Linková a Radka Grohová, obě ze 3. A.  A právě Radce Grohové se podařilo získat čestné uznání, což byl v obrovské konkurenci (kvalitativně i kvantitativně) velký úspěch.

 •  Úspěchem skončilo i okresní kolo Zeměpisné olympiády, které proběhlo v úterý 23. 2. na Lepařově gymnáziu v Jičíně. Druhé místo v kategorii D a postup do krajského kola vybojoval v konkurenci 15 soutěžících Jan Plecháč ze sexty, hned za ním na 3. místě skončil Vojtěch Zívr ze 4. G.  V kategorii B získal 2. místo Matěj Tegel ze sekundy a rovněž postoupil do krajského kola. Na velmi pěkném 5. místě skončila v kategorii A Andrea Černá z primy.

 •  Ve dnech 21. 2. – 26. 2. se třída 1. G zúčastnila lyžařského kurzu v Janských Lázních, v pátek 26. 2. absolvovala třída sekunda preventivní program Zdravé sebevědomí.
BŘEZEN 2016

·         Začněme úspěchem na celostátní úrovni: studentky třídy 2. A obsadily vynikající 2. místo v celostátní výtvarné soutěži, pořádané SPGŠ v Boskovicích. Naše studentky zabodovaly souborem veselých fotografií, které se svými spolužačkami vytvořily Barbora Veselková a Tereza Bujárková.

·         Základní část dlouhodobé soutěže Přírodovědná liga skončila 6. kolem. Do finále, které proběhne 12. dubna, postoupilo 15 nejúspěšnějších z celkového počtu 47 soutěžících. Z prvního místa nastoupí do finále v absolutním pořadí Karolína Nosková z kvinty, v kategorii Junior pro mladší soutěžící pak Jan Cogan ze sekundy.

·         Ve středu 2. 3. proběhlo za účasti 28 žáků školní kolo soutěže Poznávání živočichů.  Do okresního kola postoupili z nejmladší kategorie (prima – sekunda) Tomáš Dyntr a František Vaněk, oba z primy, a spolu s nimi Jan Vondráček ze sekundy. V kategorii tercie – kvarta si vybojovali postup tři zástupci mladší z těchto tříd, tedy tercie: Radim Cimbál, Jan Burkert a Albert Hylmar.  Není bez zajímavosti, že čtyři ze šesti jmenovaných postupujících jsou i pravidelnými účastníky Přírodovědné ligy.

·         V pátek 4. 3. pořádala škola okresní kolo Chemické olympiády.

·         Ve dnech 6. – 11. 3. se žáci třídy sekundy zúčastnili lyžařského kurzu ve Vysokém nad Jizerou.

·         V úterý 15. 3. obsadil Matěj Tegel ze sekundy vynikající 5. místo v krajském kole Zeměpisné olympiády kategorie B, které se konalo v Hradci Králové. Zdatně si v této soutěži vedl i Jan Plecháč ze sexty, který ve své kategorii skončil na 6. místě.

·         Třída prima si píše s dětmi z Nepálu. 25 primánů je v kontaktu s dětmi z Buddha Academy, což je škola zřizovaná dobrovolnickou organizací Himalayan Helping Hands. Škola sídlí v oblasti Kavre na periférii hlavního města Káthmandú. V lednu našeho roku si naši a nepálští školáci již podruhé vyměnili dopisy, v nichž si sdělují informace o svých zájmech, zálibách, rodině, přátelích i plánech do budoucna.

·         Vyučující výtvarné výchovy PaedDr. Kateřina Krausová se zapojila do mezinárodního projektu Words and Pictures.  Každý z výtvarníků v tomto projektu popsal své dílo v angličtině a jeho zahraniční partner na základě jeho slovního popisu vytvořil remake (kopii) tohoto díla. Čínští výtvarníci  tak podle návodu Kateřiny Krausové vytvořili obraz sv. Šebestiána, který vznikl podle sochy Morového sloupu na náměstí v Nové Pace. Kateřina Krausová pak pracovala podle návodu z Číny na váze, inspirované Duchampovým obrazem Akt sestupující se schodů. Výsledky projektu byly prezentovány v březnu na Týdnu výtvarné kultury v Brně.

·         Pokračoval dějepisný projekt, v němž studenti kvinty mapují život nejstaršího občana Nové Paky pana Rudolfa Kupky. Jde o součást projektu Příběhy 20. století, pořádaného neziskovou organizací Post Bellum ve spolupráci s dalšími partnery, mj. s Českým rozhlasem, kde jsou jednotlivé příběhy vysílány na stanici ČRo 1 – Radiožurnál. Podrobnější informace lze nalézt na http://www.pribehy20stoleti.cz/pribehy/2015164_mouka-rohlik-sul-aneb-pana-kupky-um/ .

·         Ve čtvrtek 17. 3. proběhlo na ZŠ Husitská okresní kolo soutěže Poznávání živočichů. V kategorii tercie – kvarta si nejlépe z našich zástupců vedl Radim Cimbál z tercie (5. místo), v kategorii prima – sekunda pak Tomáš Dyntr z primy (9. místo).

·         V pátek 18. 3. proběhla tradiční soutěž Matematický klokan. V kategorii Benjamín zvítězil Jan Kiec (prima), v kategorii Kadet Richard Králiček (kvarta), v kategorii Junior Libor Kundrát (2.G) a v kategorii Student Vojtěch Zívr (4.G).

·         V okresním kole Dějepisné olympiády obsadily Růžena Pospíšilová a Karolína Ponikelská z tercie 4. a 11. místo. V krajském kole pak následně vybojovala Růžena Pospíšilová vynikající 8. místo.

·         Nemoc bohužel znemožnila účast v okresním kole Fyzikální olympiády kategorie F Albertu Hylmarovi z tercie. Albert dosáhl ve školním kole vynikajících 57 bodů ze 70 možných a v okresním kole by měl pravděpodobně šanci i zvítězit. Tak snad za rok!

·         V rámci Světového dne vody, který připadá na 22. 3., uskutečnily třídy tercie a 1.G exkurzi do Čistírny odpadních vod (ČOV) ve Staré Pace.

·         V úterý 29. 3. proběhlo školní kolo matematické soutěž Pythagoriáda, kterého se zúčastnili žáci primy. Zvítězil Jakub Svoboda, druhé místo obsadil Jan Kiec, třetí Andrea Černá a úspěšnou řešitelkou byla i Hana Křížová na čtvrtém místě.

·         Česká školní inspekce v tomto měsíci velmi pozitivně hodnotila přípravu našich studentek SOŠ pedagogické k jejich budoucímu povolání. Předmětem inspekce byla pedagogické praxe studentek v mateřských školách.


Comments