ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Čtení pomáhá

přidáno: 5. 1. 2012 1:46, autor: Stanislav Bendl   [ Aktualizováno 5. 1. 2012 2:34 uživatelem Šárka Horáková ]

Milí studenti,

od ledna 2012 se naše škola připojí k projektu Čtení pomáhá, který byl celorepublikově spuštěn již v dubnu 2011. Od té doby se do něj zapojilo přes 70 tisíc mladých čtenářů. Jde o jednu z dalších zajímavých charitativních akcí na naší škole. Studentky gymnázia jsou zapojeny do celostátního dobrovolnického projektu PětP, studentky pedagogické školy do akce Dobrovolnictví.

Jak na to  

Zapojení se do projektu Čtení pomáhá je velmi jednoduché. Na webových stránkách www. ctenipomaha.cz si vyberete některý z doporučených titulů své věkové kategorie ( prima- kvarta = 2. stupeň ZŠ, střední škola). Po přečtení knihy odpovíte na webu správně na kontrolní otázky a získáte virtuálních 50 Kč. Ty pak můžete prostřednictvím internetu – doopravdy - věnovat na zvolenou charitu.

Vaši učitelé českého jazyka budou vybírat doporučenou četbu i podle doporučených seznamů a ohodnotí nejaktivnější čtenáře v klasifikaci.

Zároveň bych vás, kteří úspěšně přečtete knihu a finanční částkou podpoříte některý ze zmíněných dobročinných projektů, chtěla poprosit, najděte cestu do školní knihovny nebo pošlete zprávu na sarka.horakova@gymnp.cz a sdělte mi váš počin. Já budu vaše informace postupně sbírat, vyhodnocovat a na konci školního roku ve spolupráci s vyučujícími českého jazyka vyhlásíme nejúspěšnějšího čtenáře, kterého odměna také jistě nemine. 

Fakta o projektu Čtení pomáhá

 • Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou čtenáři.
 • Každý žák, který se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Knihy

 • Knihy jsou rozděleny do kategorií podle věku čtenářů (1.–5. třída, 6.–9. třída, střední škola).
 • V každé kategorii bude k dispozici minimálně 20 knih k přečtení. Cílový stav je minimálně 100 knih v každé kategorii
 • V nejmladší a střední kategorii vybrala první knihy veřejnost v anketě O nejlepší knihu pro děti a mládež. Do ankety nominuje knihy odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. Pro nejstarší kategorii vybrala knihy odborná porota přímo.

Hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež

 • Projekt Čtení pomáhá společně s Českou televizí, MF DNES, Lidovými novinami a iDnes.cz vyhlásil soutěž o nejlepší knihu pro děti a mládež.
 • Výchozí knihy pro hlasování vybrala odborná porota, jejímž předsedou je Zdeněk Svěrák a členy Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a zástupci partnerů projektu. Se svými nominacemi však mohli přijít i všichni hlasující.
 • Vítězem v kategorii 3.–5. třída je kniha Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové
 • Vítězem v kategorii 6.–9. třída je kniha Malý princ od Antoine de Saint-Exupéry
 • Nejvíce hlasů mimo nominované knihy v kategorii 3.–5. třída obdržela kniha Pippi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové
 • Nejvíce hlasů mimo nominované knihy v kategorii 6.–9. třída obdržela série knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana

Charity

 • Charity, kterým budou moci čtenáři věnovat své kredity, bude projekt Čtení pomáhá vybírat ve spolupráci s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery.
 • Předpokládá se, že ročně bude podpořeno více než 100 charitativních projektů celkovou sumou 10 milionů korun. V každém okamžiku bude v projektu k dispozici pro hlasování minimálně 10 charit. Tím bude zajištěno, že peníze se k potřebným dostanou dříve. Po úspěšném naplnění charity bude nabídka doplněna o další.

Partneři projektu

Česká televize, MF DNES, Lidové noviny, iDnes.cz, Lidovky.cz, Frekvence 1, Evropa 2 

                                                                              Na vaši spolupráci se těší Šárka Horáková

 

Comments