ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Čtení pomáhá i v tomto školním roce

přidáno: 15. 10. 2012 2:10, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka

Milí studenti,

v lednu 2012 se naše škola připojila k projektu Čtení pomáhá, který byl celorepublikově spuštěn již v dubnu 2011. Řada z vás se do projektu aktivně zapojila, a pomohla tak mnoha potřebným. Děkuji vám za to a vaší pomoci se velmi vážím.

I v letošním školním roce se můžete do projektu zapojit a podpořit další nové charitativní aktivity.

Jak na to  

Zapojení se do projektu Čtení pomáhá je velmi jednoduché. Na webových stránkách www. ctenipomaha.cz si vyberete některý z doporučených titulů své věkové kategorie ( prima- kvarta = 2. stupeň ZŠ, střední škola). Po přečtení knihy odpovíte na webu správně na kontrolní otázky a získáte virtuálních 50 Kč. Ty pak můžete prostřednictvím internetu – doopravdy - věnovat na zvolenou charitu.

Vaši učitelé českého jazyka budou vybírat doporučenou četbu i podle doporučených seznamů a ohodnotí nejaktivnější čtenáře v klasifikaci.

Zároveň bych vás, kteří úspěšně přečtete knihu a finanční částkou podpoříte některý ze zmíněných dobročinných projektů, chtěla poprosit, najděte cestu do školní knihovny nebo pošlete zprávu na sarka.horakova@gymnp.cz a sdělte mi váš počin. Já budu vaše informace postupně sbírat, vyhodnocovat a na konci školního roku ve spolupráci s vyučujícími českého jazyka vyhlásíme nejúspěšnějšího čtenáře, kterého odměna také jistě nemine. 

Fakta o projektu Čtení pomáhá

 • Projekt Čtení pomáhá rozdělí každý rok 10 milionů korun na dobročinné účely. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodnou čtenáři.
 • Každý žák, který se zapojí do projektu, získá po přečtení některé ze seznamu vybraných knih kredit 50 korun, který bude moci věnovat na jeden z nominovaných dobročinných projektů.

Knihy

 • Knihy jsou rozděleny do kategorií podle věku čtenářů (1.–5. třída, 6.–9. třída, střední škola).
 • V každé kategorii bude k dispozici minimálně 20 knih k přečtení. Cílový stav je minimálně 100 knih v každé kategorii.
 • V nejmladší a střední kategorii vybrala první knihy veřejnost v anketě O nejlepší knihu pro děti a mládež. Do ankety nominuje knihy odborná porota v čele se Zdeňkem Svěrákem. Pro nejstarší kategorii vybrala knihy odborná porota přímo.

Hlasování o nejlepší knihu pro děti a mládež

 • Projekt Čtení pomáhá společně s Českou televizí, MF DNES, Lidovými novinami a iDnes.cz vyhlásil soutěž o nejlepší knihu pro děti a mládež.
 • Výchozí knihy pro hlasování vybrala odborná porota, jejímž předsedou je Zdeněk Svěrák a členy Marek Eben, Alena Ježková, Jiří Dědeček a zástupci partnerů projektu. Se svými nominacemi však mohli přijít i všichni hlasující.
 • Vítězem v kategorii 3.–5. třída je kniha Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové
 • Vítězem v kategorii 6.–9. třída je kniha Malý princ od Antoine de Saint-Exupéry
 • Nejvíce hlasů mimo nominované knihy v kategorii 3.–5. třída obdržela kniha Pippi Dlouhá punčocha od Astrid Lindgrenové
 • Nejvíce hlasů mimo nominované knihy v kategorii 6.–9. třída obdržela série knih Hraničářův učeň od Johna Flanagana

Charity

 • Charity, kterým budou moci čtenáři věnovat své kredity, bude projekt Čtení pomáhá vybírat ve spolupráci s Fórem dárců, renomovanými neziskovými organizacemi a partnery.
 • Předpokládá se, že ročně bude podpořeno více než 100 charitativních projektů celkovou sumou 10 milionů korun. V každém okamžiku bude v projektu k dispozici pro hlasování minimálně 10 charit. Tím bude zajištěno, že peníze se k potřebným dostanou dříve. Po úspěšném naplnění charity bude nabídka doplněna o další.

Partneři projektu

Česká televize, MF DNES, Lidové noviny, iDnes.cz, Lidovky.cz, Frekvence 1, Evropa 2 

                                                                              Na vaši spolupráci se těší Šárka Horáková

Comments