ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Čtvrté kolo Přírodovědné ligy finišuje, na obzoru Silvestrovská prémie. Využívejte rychlostní prémii v jednotlivých kolech!

přidáno: 15. 12. 2013 11:35, autor: Josef Křeček
Ve středu 18.12.2013 skončí 4. kolo Přírodovědné ligy a následující den, tedy ve čtvrtek, odstartuje tradiční domácí úkol na vánoční prázdniny - tzv. Silvestrovská prémie. Ta potrvá až do 9.1.2014. Pak bude mít Přírodovědná liga stejně jako v loňském roce lednovou přestávku a páté kolo přijde ke slovu den před pololetními a "jarními" prázdninami - 30. ledna nového roku.

A ještě jedna poznámka. Každé kolo (Silvestrovská prémie bude v tomto směru výjimkou) je spojeno s tzv. rychlostní prémií. Čím dříve soutěžící řešení soutěžního úkolu dodá, tím vyšší může být jeho bodové hodnocení. Takto lze získat za jeden soutěžní ročník až kolem 100 bodů navíc, což představuje prakticky maximální bodový zisk z jednoho kola . Budu upřímný a přiznám, že rychlostní prémii jsem před lety zavedl ve snaze, aby se všechna řešení nenahrnula na autora úlohy najednou až v poslední den kola (neb člověk jest tvor přirozeně líný - pardon - tzv. prokrastinující a co může udělat dnes, odloží na zítra) a aby autor  mohl už v průběhu kola sčítat průběžné výsledky a v poslední den je doplnit jen o ty soutěžící, kteří si dali nejvíce na čas.

Zdá se však, že někteří soutěžící o dodatečný zisk z rychlostní prémie příliš nestojí. Tento článek vzniká tři dny před koncem 4. kola. Soutěžících v letošní lize je již 48, v této chvíli máme však odevzdáno jen 20 řešení. Zdá se tedy, že hlavní nápor přijde - rychlostní prémie rychlostní neprémie - opravdu zase až na poslední chvíli. Nu, proti gustu žádný dišputát, napsala by Božena Němcová. Nečekejte však v takovém případě, že by byly celkové výsledky sečteny ještě před vánočními prázdninami. A soutěžící, kterým bude po posledním kole v celkovém pořadí nakonec chybět třeba 10 nebo 20 bodů ke kýžené metě, mohou jen zpytovat svědomí a ptát se sami sebe, proč více nevyužívali rychlostní prémii.

Tak se nad tím, milí soutěžící, zkuste trochu zamyslet. Hezký předvánoční týden (nejen) s Přírodovědnou ligou vám přeje koordinátor soutěže


                                                                                                             Josef Křeček
Comments