ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

DENÍČEK COMENIUS - TURECKO

přidáno: 12. 6. 2012 14:03, autor: Marta Ehmigová
PÁTEK - 11. května

Dne 11. května 2012 jsme se vydaly na cestu do Turecka. Naše výprava byla složená ze čtyř odvážných studentek, Diany Mikouskové, Pavly Matúšové, Kateřiny Dobré a Sáry Jirkové, a dvou učitelek, Marty Mařasové (vedoucí projektu Comenius) a Vlasty Drábkové. Na letiště jsme cestovaly dvěma auty. Naše letadlo odlétalo v 12:05 a bezpečně s námi přistálo v Istanbulu. Na tureckém letišti jsme se sešly s výpravou Slovinska a Španělska. V 20:40 jsme nastoupily do letadla do Diyarbakiru. Tam jsme se setkaly s tureckou koordinátorkou celého projektu Hülyou Ersoy. Ráno ve tři hodiny jsme dorazily do Siirtu, kde si nás vyzvedly hostitelské rodiny.

Něco o našem partnerském městě: Siirt má 100 000 obyvatel a nachází se na jihovýchodě Turecka nedaleko syrských hranic.

Diana Mikousková, Sára Jirková - kvarta

SOBOTA - 12. května

V sobotu 12. 5. všichni účastníci projektu měli volno a my jsme mohli trávit den podle svého. Někteří se byli podívat po Siirtu v doprovodu tureckých studentů. Večer jsme se šli podívat na fotbalový zápas mezi týmem Galatasaray a Fenerbahce.  Po zápase jsme byli svědky oslavy vítězství prvního týmu, což byl nezapomenutelný zážitek.

Diana Mikousková, Sára Jirková - kvarta
 

NEDĚLE - 13. května

Neděle 13. 5. začala snídaní v Hasankeyfu. Pokračovali jsme prohlídkou historického města Hasankeyf. Ještě v ten den jsme navštívili Midyat a Mardin. Na pozdní oběd jsme šli do zajímavého Beyazsu. Byl to pro nás zážitek jak z pohledu kulinářského (grilovaná ryba s rajčatovým salátem – vynikající a chuťově neobvyklé), tak pro netradiční uspořádání „posezení“: vychutnávali jsme si neobvyklou kombinaci koření a u toho sledovali tekoucí vodu kolem nás. Po vynikajícím obědě jsme se vrátili zpátky do Siirtu, kde jsme strávili příjemné odpoledne.

Diana Mikousková, Sára Jirková - kvarta

PONDĚLÍ - 14. května

Po náročném víkendu jsme v pondělí ráno zavítali do školy, kde nás čekal nabitý program. Turecko si pro nás připravilo menší představení o turecké kultuře. Děvčata oblečená v klasickém zdejším kroji nejen zazpívala, ale také zatancovala turecké tance, které jsme se s nimi později učili. Po krásné ukázce turecké kultury jsme se vrátili do třídy a rozdělili se do pěti skupin. Zadali nám úkol, abychom vyrobili knihu ze všech setkání projektu BUILDING FUTURE THROUGH CULTURE. Po obědě jsme měli v plánu podívat se na sultánovu hrobku, ale nemohli jsme se dostat do aut, protože děti ze základní školy nás obklopily a nechtěly nás pustit. Poté mlátily do okýnek a my jsme se bály, že se nejspíš nevymotáme. Připadaly jsme si jako celebrity. Nakonec jsme se k hrobce dostali.  Následovala prohlídka mešity Islam Fakirullah Hazretleri. Návštěva siirtských památek byla zakončena prohlídkou muzea. Po celou dobu nás provázelo pěkné počasí, den se vyvedl na výbornou.

Pavla Matúšová – 2.G

ÚTERÝ - 15. května

V úterý ráno jsme se sešli ve škole. Čekalo nás hlavní téma tureckého setkání a zároveň poslední téma končícího projektu – tradiční oblečení.  Dopoledne jsme představili předem připravené prezentace o tradičním oblečení v naší zemi a dokonce zhlédli praktické ukázky současných krojů Katalánska, Slovinska a kurdské části Turecka. Po prezentacích jsme si v umělecké škole vyzkoušeli Ebru umění. Po obědě ve školní jídelně jsme šli na prohlídku Siirtu  a pak měli volné odpoledne.

Kateřina Dobrá - sexta

STŘEDA  - 16. května

Středa byl poslední den, který jsme strávili v Siirtu. Ve škole jsme dokončili knihu, na které jsme pracovali od pondělí. Každá kniha byla originální.

Turečtí učitelé pro nás měli připravenou příjemnou zábavu, a to různé soutěže. Například loupání brambor, skákání v pytli, přetahování apod. Taky se tancovaly turecké tance.

Chvíli po zábavném programu jsme jeli na oběd do typické turecké restaurace. Když nám jídlo přinesli na stůl, měli jsme smíšené pocity. Ale po ochutnání jsme na nějaké pochoutky změnili názor. Většina z nich byla tak ostrá, že jsme je museli zapíjet vodou. 

Odpoledne jsme se sbalili a rozloučili s rodinami. Večer jsme dorazili do hotelu, kde byli ubytováni učitelé. Bylo to smutné rozloučení.

Pavla Matúšová – 2.G
ČTVRTEK - 17. května

 V 5:45 ve čtvrtek naše česká skupina přiletěla na letiště v Istanbulu, kde nás čekala Merve (studentka, která byla v Nové Pace minulý rok na druhém meetingu ) a její kamarádka. Prošly jsme si město, viděly spoustu mešit, dokonce i Hagii Sofii – největší mešitu v Istanbulu. Po celodenním chození v Istanbulu jsme se metrem dostaly na letiště a odletěly směr Praha.

Kateřina Dobrá – sexta
 
Projekt obdržel grantovou podporu v rámci Programu celoživotního učení.
Comments