ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Den s Přírodovědnou ligou 2011

přidáno: 4. 5. 2011 1:35, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 4. 5. 2011 3:24 ]

Absolutní vítěz 7. ročníku PL Pavel Brodský přebírá cenu
 
Ve čtvrtek 28.4.2011 byly vyhlášeny výsledky již sedmého ročníku komplexní přírodovědné soutěže Přírodovědná liga, zahrnující úlohy z fyziky, chemie, biologie a fyzického zeměpisu. Sedmý soutěžní ročník probíhal na škole od září 2010 do dubna 2011 a zahrnoval osm soutěžních kol a závěrečné finále – Přírodovědnou ligu mistrů.

Po sečtení bodů se absolutním vítězem letošní Přírodovědné ligy stal její již zkušený soutěžící Pavel Brodský, v tomto školním roce student septimy. Jeho spolužák ze třídy Martin Jákl obsadil třetí místo a současně  se stal Skokanem roku (největší zlepšení proti loňskému ročníku). Oba jmenovaní byli v tomto školním roce členy týmu, který úspěšně reprezentoval školu v Turnaji mladých fyziků, když se v této nejnáročnější mezinárodní fyzikální soutěži dostal mezi devět nejlepších týmů v ČR. Mezi oba septimány se na druhé místo absolutního pořadí vklínilo „dravé mládí“ – konkrétně Vojtěch Tázlar z kvarty (mj. vítěz okresního kola a druhý z krajského kola Fyzikální olympiády), který se tak současně stal i vítězem kategorie Junior, určené pro nižší ročníky osmiletého gymnázia. Na druhém místě v této kategorii skončil jeho bratr Stanislav, který je v tomto školním roce teprve v sekundě a je velkým příslibem pro budoucnost. Třetí skončila Tereza Janatová z kvarty. Titul Objev roku pro nejlepšího nováčka Přírodovědné ligy získala Pavlína Vágenknechtová z kvinty, která obsadila celkové 8. místo.

Letošní Přírodovědné ligy se zúčastnilo 30 soutěžících, o tři méně než loni. Kvantita však byla nahrazena kvalitou. Počet úspěšných řešitelů celého ročníku Přírodovědné ligy totiž vzrostl z 11 na 16 a vůbec poprvé v sedmileté existenci soutěže se nadpoloviční většina jejích účastníků stala úspěšnými řešiteli.

Letošní ročník Přírodovědné ligy byl již tradičně zakončen exkurzí, která bezprostředně navázala na slavnostní vyhlášení vítězů.

Prvním cílem exkurze byla vodní elektrárna a přehrada Les Království u Dvora Králové n.L. Exkurze do elektrárny zahrnovala prohlídku strojovny se dvěma vodními turbínami a generátory a dále velína. V rámci prohlídky přehrady navštívili účastníci exkurze i prostory, do nichž se běžný návštěvník přehrady nedostane – štolu uvnitř přehradní hráze. Vzhledem k hladkému průběhu exkurze zbyl ještě čas na asi třičtvrtěhodinovou vycházku kolem přehradní nádrže, čímž se účastníci Přírodovědné ligy konečně octli v přírodě.

Po přesunu autobusem pokračovala exkurze návštěvou hvězdárny v Úpici. Prohlídka hvězdárny začala prezentací činnosti tohoto pracoviště v přednáškovém sále, pokračovala prohlídkou astronomických dalekohledů a meteorologické stanice. Na závěr jsme zhlédli ještě dva videoprogramy na témata Objekty ve Sluneční soustavě (planetky, komety) a Čtvrté skupenství hmoty – plazma.

Celá exkurze vhodně doplnila učivo přírodovědných předmětů a stala se důstojnou tečkou za letošní Přírodovědnou ligou.

Poděkování patří všem, kteří soutěž podporují – Královéhradeckému kraji, Sdružení rodičů  gymnázia v Nové Pace i firmě Miluše Nýdrlová, Papír – knihy, Nová Paka. Bez jejich podpory by se soutěž, která se pomalu, ale jistě stává podhoubím pro talenty, reprezentující novopacké gymnázium v nejrůznějších soutěžích, nemohla uskutečnit.  A není třeba dodávat, že v září letošního roku startuje již osmý ročník Přírodovědné ligy.

Fotogalerie ze slavnostního předávání cen:
 

                                                                                                                 Josef Křeček

Comments