ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Desátý ročník Přírodovědné ligy na startu

přidáno: 28. 8. 2013 0:02, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 28. 8. 2013 0:09 ]

Když jsem někdy na podzim roku 2003 dostal nápad uspořádat „zkušební“ ročník Přírodovědné ligy (PL), ani ve snu mě nenapadlo, že budu někdy v roce 2013 organizovat desátý ročník této soutěže. Původně mělo jít o projekt na 1-2 roky, který by povzbudil v té době poněkud upadající zájem o přírodovědné předměty na naší škole. Proč však končit se soutěží, které se každoročně zúčastní 30 – 40 žáků prakticky všech tříd gymnázia a zájem o ni dlouhodobě neklesá, ba právě naopak? A tak vás mohu pozvat k již desátému, tedy jubilejnímu ročníku Přírodovědné ligy.

Stejně jako v předchozích dvou ročnících se bude i letos soutěž skládat ze šesti soutěžních kol a závěrečného finále, pro něž se již vžil název Přírodovědná liga mistrů a do něhož jako obvykle postoupí 15 nejlepších úspěšných řešitelů. Stejně jako v předchozích letech budou pro všechny úspěšné řešitele připraveny diplomy a hodnotné ceny. Stejně tak i letos proběhne pro naše statečné bojovníky z „malého“ gymnázia (primy až kvarty) samostatná Kategorie Junior. A nemění se ani složení realizačního týmu soutěže, tedy těch, kteří pro vás budou připravovat soutěžní úlohy: RNDr. Josef Křeček (koordinátor PL), Mgr. Tomáš Dočekal, Lenka Doležalová, RNDr. Jana Vašková
a Mgr. Jana Žižková.

První kolo vypukne již ve čtvrtek 26.9.2013 a další harmonogram soutěže je následující:

Kolo

Termín

1.

26.9.-16.10.2013

2.

17.10.-6.11.2013

3.

7.11.-27.11.2013

4.

28.11.-18.12.2013

„Silvestrovská prémie“ aneb PL převážně nevážně

19.12.2013 – 9.1.2014

5.

30.1.-26.2.2014

6.

27.2.-19.3.2014

Finále proběhne v zatím blíže neurčeném termínu na konci března nebo počátku dubna roku 2014. V dubnu pak proběhne tradiční exkurze pro ty účastníky PL, kteří dosáhnou stanovené kritérium  (zisk alespoň 200 bodů v soutěžním ročníku). U příležitosti jubilea PL máte letos šanci vybrat cíl exkurze sami. Z prvního kola hlasování, které proběhlo v červnu, vzešly dva návrhy, mezi nimiž rozhodnete: Propast Macocha a Punkevní jeskyně v Moravském krasu nebo Techmania Science Center Plzeň. Hlasování bude spuštěno v průběhu měsíce září, bedlivě sledujte školní  stránky!

Na adrese https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/ máte možnost sledovat vše, co se kolem soutěže děje. Před startem nového ročníku si dobře přečtěte Pravidla PL – to se týká zejména soutěžících z nastupujících 1. ročníků, ale i pro ostřílené borce z minulých let platí, že opakování je matkou moudrosti. Pravidla základní části nedoznala proti minulým ročníkům zásadních změn, pouze do nich byly včleněny některé zásady, které platily již dříve jako dodatky k pravidlům. V pravidlech finále (Přírodovědné ligy mistrů - PLM) je jedna změna – zrušení tzv. rychlostní prémie ve finálovém testu, což je vedeno jednak snahou poněkud zvýšit váhu základní části PL oproti PLM, jednak snahou zvýšit kvalitu samotné PLM (někteří finalisté v minulých letech v honbě za získáním co nejvíce „rychlostních procent“ za předčasné odevzdávání testu odevzdávali často testy se zbytečnými, někdy až absurdními chybami vyplývajícími právě ze spěchu).

A to je zatím vše, těšte se na start 1. kola a na hlasování o cíli dubnové exkurze. Úspěšný rok (nejen) s Přírodovědnou ligou vám přeje

                                                                                                                    Josef Křeček

Comments