ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Do Prahy je cesta dlouhá aneb spojené exkurze pražské

přidáno: 2. 12. 2013 13:39, autor: Tomáš Dočekal

Ve čtvrtek 28. listopadu vyrazily třídy tercie a 2. G na společnou exkurzi do Prahy s cílem navštívit Botanickou i Zoologickou zahradu našeho hlavního města. Vzhledem k množství účastníků (cca 50 studentů a čtyři pedagogové) byl zvolen pro cestu do cíle cesty vlak.

Počátek cesty se poněkud zkomplikoval, neboť Novou Paku pokryla ledovka, a tak dostat se na místo srazu – novopackou zastávku Nová Paka město – nebylo zrovna nejjednodušší. Přesto všichni tento úkol zvládli, a proto jsme přesně v 7.34 mohli nastupovat do spěšného vlaku směr Chlumec nad Cidlinou. Protože jsme naši výpravu včas ohlásili, měla naše skupina pro sebe celý modernizovaný vagón řady Bdtn756, který byl řazen na konci vlaku.

Samotná cesta probíhala bez problémů včetně přestupu v Chlumci nad Cidlinou do rychlíku směr Praha. Studenti si cestu velmi užívali, přičemž u některých bylo možno spočítat jejich dosavadní cesty vlakem na prstech jedné ruky. Krátce po tři čtvrti na deset jsme zastavili v Praze na hlavním nádraží a začala naše cesta Prahou. Nejprve metrem C na stanici Nádraží Holešovice a odtud autobusem (resp. dokonce metrobusem) linky 112 na zastávku ZOO. Kdo si myslí, že se do standardního nízkopodlažního autobusu délky 12 metrů nevejde 80 lidí, tak je na omylu. Tak jsme se s pocity litujícími sardinky namačkané v plechovkách dostali až téměř k cíli.


Jako první jsme navštívili Botanickou zahradu. Na první pohled se to zdá jako výplod chorého mozku, chodit do botanické zahrady koncem listopadu, ale ví-li člověk, že tam mají i skleník, a to velký, je vše jinak. Právě skleník s názvem Fata Morgana byl naším cílem. Zde se nás ujali místní odborně zdatní průvodci a celých 60 minut jejich výkladu bylo velmi zajímavých. Největší atrakcí se samozřejmě staly masožravé rostliny, a protože někteří na popud průvodce strkali části svých horních končetin do jejich lapačů, nebyli jsme si příliš jistí, zda se všichni vrátíme celí!

Poté nás již čekaly brány Zoologické zahrady Praha. Tu každý rok navštíví více než milion návštěvníků. Letos se tak mezi ně můžeme počítat i my. Zde studenti obdrželi pracovní listy a jejich hlavním úkolem bylo jejich vyplňování. Bohužel letošní povodně opět značně poškodily dolní část zahrady, takže řada expozic stále není přístupná. Výjimkou je pavilon goril, který byl v naprostém pořádku a je jednou z největších atrakcí současné ZOO.

 

Po návratu na hlavní nádraží bylo studentům umožněno nasávat. A to nikoli omamné nápoje, ale atmosféru předvánoční Prahy, na kterou pomalu padal soumrak. Poté, co jsme zaujali místa v rychlíku do Hradce Králové a tento se přesně na čas vydal na svou cestu, přišel čas bilancování. Studenti vyjadřovali svou spokojenost a nebránili by se podobné akci ani v budoucnu. Příjemnou tečkou na závěr bylo posílení osobního vlaku do Staré Paku o vůz Btax780, který bylo opět vyhrazen pouze pro naši skupinu. Po návratu do Nové Paky jsme mohli exkurzi řádně uzavřít.


Mgr. Tomáš Dočekal

Comments