Do roka a do dne ...... návštěva z Turčianských Teplic

přidáno: 21. 6. 2019 3:04, autor: Pavel Matějovský
Krásné červnové dny, plné hektického získávání posledních známek i těšení se na léto. Loni přesně touto dobou jste si mohli přečíst článek o pobytu Amabilek ve slovenských Turčianských Teplicích.

A letos jsme pěvecký sbor „peďaček“ ze Slovenska přivítali u nás, v Nové Pace. Sbor dorazil po sedmihodinové cestě autobusem v sobotu 15. června za doprovodu vedení školy i představitelů města. Všechny čekal nabitý, ale zajímavý program. Těšili jsme se velmi na setkání a na to, že budeme moci slovenským přátelům alespoň trochu oplatit jejich úžasnou  pohostinnost

A co jsme absolvovali? V neděli to byla návštěva expozic v Klenotnici drahých kamenů a Suchardově domě. Hlavně Klenotnice, náš světový unikát, se setkala u našich hostů s velkým úspěchem…vždyť velké zkamenělé stromy, to se jen tak nevidí. Odpoledne se neslo v duchu historie – čekal nás hrad Pecka se zasvěceným a velmi profesionálním výkladem naší vychovatelky M. Dytrychové.

Nedělní večer dal prostor úžasnému slovenskému temperamentu. Při společném posezení v aule školy děvčata z Teplic rozezpívala a roztancovala české studentky, ale i pedagogy.

Dost ale bylo zábavy. Pondělí se neslo rytmu pilné práce, čekalo nás rozezpívání a hlavně výchovný koncert pro žáky gymnázia i pedagogické školy. Slovenská děvčata se nám svěřila, že mají trochu trému, ale naprosto bezpředmětně. Koncert dopadl na jedničku s hvězdičkou.

Odpoledne byli pedagogové ze Slovenska přijati starostou města Josefem Coganem. A poté následoval úžasný výlet do pohádkových Prachovských skal, tentokrát s erudovaným výkladem ředitele naší školy P. Matějovského.

Úterní dopoledne bylo věnováno dílnám, které si studentky naší školy pro slovenské kolegyně připravily. První se nesla v duchu tance a zpěvu. Druhá byla zaměřena na ukázky práce s interaktivní technikou a edukačními výchovnými pomůckami v mateřské škole.

Slovenští pedagogové si udělali čas i na výměnu profesních zkušeností, což bylo pro všechny členy našeho učitelského sboru přínosné. A mnozí si oprášili slovenštinu a připomněli si, jak je to krásná řeč.

Čas strávený společnou prací i zábavou utekl rychleji než voda a úterní odpoledne už patřilo rozloučení a hlavně návratu slovenských přátel domů.

Jak bylo během společně strávených chvil několikrát vyřčeno, všichni věříme, že toto milé setkání nebude poslední a že naše československé přátelství bude jen vzkvétat a pokračovat i dále.


                                                                                                                                                                      Mgr. Jana Knapová


Comments