ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Draugysté, amistad, přátelství, friendship

přidáno: 2. 10. 2011 13:32, autor: Marta Ehmigová   [ aktualizováno 3. 10. 2011 4:42 ]
V rámci projektu Partnerství škol Comenius - Building future through culture, který je realizován za finanční podpory Evropské unie, navštívilo v tomto týdnu šest studentů Anglického klubu a pět učitelů z Novopackého gymnázia Litvu.

Do malé základní školy v městečku Degučiai se sjeli účastníci projektu z ČR, Španělska, Slovinska a Turecka. Ke vzájemnému bouřlivému vítání došlo už v sobotu na letišti ve Vilniusu. Vždyť od dubnového setkání u nás v Nové Pace uběhlo pouze půl roku.

Hlavním mottem setkání v Litvě bylo poznávání tradičních řemesel jednotlivých zúčastněných zemí. Měli jsme štěstí. Ještě ve Vilniusu jsme stihli navštívit velký trh s produkty místních lidových řemesel. Obdivovali jsme houbičky a kulaté stromečky ze sladkého těsta, tkané, pletené a plstěné šaty, plédy a ponožky, dokonale zpracované dřevěné kuchyňské potřeby a další. To, že je v Litvě lidová kultura součástí života tamních lidí dodnes, jsme se přesvědčili také z několika vystoupení folklórních souborů. Připravili je pro nás organizátoři setkání- učitelé z Degučiai. Učitelé a děti z této malé školy to nemají lehké. Vybavení budovy je více než skromné, na nic nejsou už roky peníze. Škola ale vypadá přívětivě. Učitelé, pan ředitel i samotní žáci se nám po celou dobu pobytu věnovali s takovou péčí a láskou, že jsme odjížděli se slzami v očích.

A ještě několik postřehů:

-          P.prof. Marta Mařasová měla program české výpravy dokonale promyšlený a připravený. Jako koordinátorka projektu uchvátila přítomné svým klidem, grácií, precizností a ochotou.

-          P.prof. Budínská byla jazykovým maskotem naší výpravy. Plynule přecházela z angličtiny do ruštiny a češtiny a kdekoliv- kdykoliv napomáhala nejen českým účastníkům projektu překonávat jazykové bariéry a komunikovat mezi sebou.

-          Naši studenti se bez problémů domluvili anglicky. Pro svoji skromnost a slušnost byli TOP- miláčky u rodin, které studenty v Litvě ubytovávaly.

-          Litva má nádhernou čistou přírodu s řekami, lagunami a bílými pískovými dunami na mořském pobřeží Kurské kosy. Lidé se zde stále usmívají, jsou srdeční, vstřícní a hrdí na svoji vlast a kulturu.

-          Česká výstava lidových řemesel, kterou jsme s sebou do Litvy přivezli, byla ucelená a výtvarně působivá. Velice zaujala tematickým zaměřením na tradiční české Vánoce a Velikonoce.

-          Vše se nádherně vydařilo i proto, že naše zástupkyně P.prof. Majka Trávníková umí v každé situaci tzv. „myslet až za roh“.(A pozor, umí i anglicky i když to tají). P.prof. Jana Žižková dokáže jednou rukou fotit a v druhé držet kameru a natáčet což také způsobilo, že jsme si z Litvy přivezli několik stovek krásných fotografií a videí.  Kulturně jsem to ještě jistila já. Umím zpívat silným hlasem, tančit obkročák, polku, ševce a další neznámé tance, o kterých jsem do té doby neměla ani tušení.

-          Jako melodie pro hymnu celého projektu byla vybrána česká píseň pana skladatele Přemysla Kočího- Zázračná muzika. S anglickými slokami z tvůrčích dílen všech účastníků zněla opravdu zázračně.

-          Ochutnali jsme úžasné místní pochoutky. Vše, co zde jíte, bývá polité hustou smetanou. Místní specialitou jsou pokrmy z bramborového těsta, tzv. Cepelíny. Jsou to knedlíky plněné mletým masem, bohatě přelité smetanou a teplými škvarky.

-          Přesto, že program setkání byl náročný (často jsme z hotelu vyjížděli v 8 hod. ráno a vraceli se v devět večer), všichni bychom si to nejraději všechno zopakovali.

-          Až doma svým rodinám rozdáme jantarové přívěsky a rozdělíme se s nimi o výbornou místní čokoládu, budeme na Litvu vzpomínat jen v dobrém.

 

PaedDr. Kateřina Krausová

 

Fotografie z jednotlivých dnů najdete zde a videa naší partnerské slovinské školy zde. 
 
Comments