ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Exkurze do Terezína

přidáno: 7. 10. 2015 0:47, autor: Martina Daníčková   [ Aktualizováno 8. 10. 2015 0:13 uživatelem Marián Klapka ]

Ve čtvrtek 1. října navštívily třídy kvinta, 1.A a 2.A pevnostní město Terezín společně s jejich dějepisářkami– paní učitelkou Daníčkovou a paní učitelkou Lelkovou. Všichni jsme o tomto historickém městečku už z hodin dějepisu něco věděli, ale přesto se třídy na exkurzi v průběhu programu dozvěděly spoustu nových a zajímavých informací.

Autobus vyrazil z Nové Paky v 7:30.. Do Terezína jsme tudíž dorazili přibližně o dvě hodiny později. Program  začal prezentací. Přestože většina lidí si Terezín spojuje hlavně s událostmi druhé světové války, dějiny tohoto města sahají mnohem dál. Terezín byl založen Josefem II. Jméno získal po Josefově matce – Marii Terezii. Terezín byl vybudován za účelem opevnění proti Prusku. Ve 20. století však jeho výhody postřehli nacisté a Terezín se tak stal největším koncentračním táborem na českém území a městem utrpení tisíce mužů, žen i dětí. Po prezentaci, která nás informovala o základních poznatcích, jež se této pevnosti týkají, následovala prohlídka celého města. Navštívili jsme krematorium, židovský hřbitov, památník Terezína, malou pevnost a to včetně věznice. V průběhu prohlídky města nám průvodci podávali informace o daných místech, ale i lidech, které hrůzy Terezína museli prožít na vlastní kůži. O zajímavých osobnostech, které prošli tímto koncentračním táborem, jsme se mohli dočíst řadu zajímavých informacích právě v památníku Terezína. Ve věznici jsme si oproti tomu mohli prohlédnout celu  asi nejznámějšího vězně Terezína - atentátníka Gavrilla Principa. Ve věznici naše prohlídka okolo 16. hodiny rovněž skončila.

Cestou domů jsme rozhodně měli o čem přemýšlet. Z Terezína jsme si odvezli mnoho poznatků a zážitků. Bezpochyby bychom každému, kdo toto pozoruhodné město ještě nenavštívil, doporučili ho poznat.

Tereza Alvaradová, Karolína Nosková - kvintaComments