Exkurze Gotická architektura v Čechách

přidáno: 29. 5. 2014 10:09, autor: Kateřina Krausová
Ve středu 28.5 ráno vyrazil autobus plný studentů tercie na dalekou cestu. První zastávkou byl Sázavský klášter, jeden z nejstarších českých benediktinských klášterů, založený knížetem Oldřichem na popud Sv. Prokopa. Zde jsme absolvovali program Příběh kláštera a nasáli klidnou a meditativní energii starých gotických pilířů a fresek. Někteří z nás po té nasáli též džus a zmrzlinu v nedaleké nově otevřené cukrárně.
 Sluníčko, které vysvitlo už v Sázavě nás věrně doprovázelo i na mohutný středověký hrad Český Šternberk. Hrad stojí na skále nad řekou Sázavou a při výstupu po nezvykle vysokých schodech jsme trochu politovali bývalé zámecké pány. Ti současní Šternberkové, kteří hrad vlastní, už mají krásně upravenou silnici až do horních komnat, kde bydlí. Na hradě nás čekalo velice příjemné překvapení. Po předchozí dohodě pro nás průvodkyně Kateřina Řeháková připravila interaktivní program v exteriéru. Při procházce po vrstevnicích kolem hradu jsme se dozvěděli spoustu informací a na vršku věže hladomorny byli rozděleni do skupin po čtyřech. Každá skupina pak získala desky s kvízovými otázkami, křížovkou a mapou, podle které pak každá čtveřice samostatně putovala krajinou. Kdo zvládl nalezené indicie dobře zapsat do křížovky, získal informaci, že poklad je schován- ba přímo zakopán pod hromadou kamení u Jižní brány. A zde opravdu každý z nás něco našel- první skupina dokonce drahé přívěsky na klíče.

Tento pilotní program vytvořený pro nás, jsme podle paní průvodkyně úspěšně otestovali a na Českém Šternberku ho prý teď začnou nabízet i ostatním školám.
Naše poslední zastávka byla v Nymburce, kde jsme si prohlédli unikátní gotické opevnění města, chrám Sv. Jiljí a měli krátký rozchod. Myslím, že náš výlet byl přínosný a každému se líbil.
Comments