Exkurze Přírodovědné ligy 2018

přidáno: 22. 4. 2018 9:59, autor: Josef Křeček
Jako každoročně byla  i v tomto roce naše soutěž Přírodovědná liga zakončena exkurzí pro ty soutěžící, kteří si svým bodovým ziskem v letošním ročníku právo účasti vybojovali. Naším cílem byl letos hornický skanzen Mayrau ve Vinařicích u Kladna a Koněpruské jeskyně u Berouna.

Hornický skanzen se nachází v objektu dolu, v němž se těžilo uhlí do roku 1997. Celá expozice  (doba prohlídky byla 2 hodiny) představuje objekt tak, jak ho opustili horníci v poslední pracovní den těžby. Viděli jsme tak nejen obě těžní věže se strojovnami a ukázkovou štolu, ale například i zázemí pro horníky - sprchy a "čistou" a "špinavou" šatnu. 

Koněpruské jeskyně na návrší Zlatý kůň v Českém krasu Králova Dvora poblíž Berouna představují nejdelší a zřejmě i nejkrásnější jeskynní systém v Čechách. Jejich prohlídka se stala symbolickou tečkou za letošní Přírodovědnou ligou.

A příští rok? Samozřejmě, že nás čeká 15. soutěžní ročník, který opět bude zakončen jistě zajímavou exkurzí. O jejím cíli budete moci rozhodnout sami v květnové elektronické anketě. Návrhy, které se zúčastní hlasování, můžete stále ještě posílat na adresu josef.krecek(zavinac)gymnp.cz až do 30. dubna.

A úplně na závěr se můžete podívat na několik snímků pořízených účastníkem exkurze Janem Hoškou, kterému tímto za jejich poskytnutí děkuji.


                                                                                                                                                                                       Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligy

Comments