ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Filmový klub Gymnázia a SOŠPg z Nové Paky v Londýně na Imperial College

přidáno: 27. 12. 2015 10:00, autor: Kateřina Krausová   [ aktualizováno 27. 12. 2015 20:33 ]

 Projekt byl finančně podpořen Královéhradeckým krajem a Městským úřadem v Nové Pace

V naší škole má úspěšné natáčení studentských krátkých filmů již desetiletou tradici. Získání cen v Krajské soutěži pořádané Impulsem v HK, Náchodské Prima sezóně i získání Českého lvíčka podnítilo vznik Filmového klubu, kde se mladí nadšenci věnují filmové tvorbě již třetím rokem.

A právě u mladých filmařů vznikl nápad natočit experimentální film, kde prostřednictvím desetivteřinových sekvencí,  porovnají studentský život a vše co k němu patří s životem v Anglii, kde do té doby nikdo z nich nebyl.  Na nás učitelkách bylo zajistit kontakty, materiální podmínky a organizaci cesty. Na studentech pak, natočit různorodé filmové sekvence ze školy a z Nové Paky, připravit scénář do Anglie, vše natočit, následně upravit a sestříhat tak, aby vznikla působivá sonda do života mladých lidí z různého prostředí.

Nalézt kontakty na kterékoliv střední nebo vysoké škole v Anglii je běh na dlouhou trať. Po půlroční komunikaci a horečném plánováním projektu se školou v Birminghamu to nedopadlo a my stáli zase na startovní čáře. Podruhé jsme byli úspěšnější.  Navázali jsme spolupráci s Eton College a získali kontakty v prestižní Imperial College v Londýně. Natáčení v Nové Pace mohlo začít.

Hlavní zásluhu na tom, že se celá akce uskutečnila, má v první řadě Městský úřad v Nové Pace a Krajský úřad v Hradci Králové a Městský úřad v Nové Pace.  Právě tyto organizace totiž na natáčení a výjezd Filmového klubu do Londýna velkoryse studentům přispěly. Bez nich by se mladí filmaři, z nichž například takřka všichni letěli letadlem poprvé v životě, do Londýna a na Imperial College nepodívali.

A jak se studuje na Imperial College? Se studenty nás kontaktoval a jednotlivými fakultami nás provázel  Michal Máslík, student čtvrtého ročníku elektronického inženýrství a již druhým rokem nejlepší student ročníku. Sama škola má 20.000 studentů, a když procházíte vnitřkem fakult, hučí to tam jako v úle. A nejen ve dne. Studenti školu běžně opouštějí ve tři hodiny ráno, kde se ve studovnách nebo v knihovně, která je otevřená 24 hodin denně, učí. A zkoušky jsou přísné. Přijímají zde pouze studenty, kteří u maturity získají samé jedničky a kteří akceptují to, že v případě horší známky z jednoho předmětu opakují celý ročník. Samotné studium je drahé, ale uchazeči mohou získat půjčku přímo v Anglii a splácet ji až dvacet let. Systém studia podporuje trvalé získávání vědomostí. Studenti dvě třetiny školního roku studují a tři měsíce si opakují. Osm až dvanáct zkoušek se skládá během pěti pracovních dní tak, aby se student nemohl na zkoušku učivo naučit těsně před zkouškou a pak vše zapomenout. Znalosti musí mít trvalé. Také nás překvapilo, že 90% studentů v Imperial College jsou cizinci (asi 30% jsou studenti z Číny). Školu jsme navštívili právě v den, kdy probíhal ve školní kantýně vánoční oběd. Slavnostně vyzdobené stoly s vánočními růžemi a hořícími svíčkami vypadaly při počtu asi 600 najednou obědvajících studentů neuvěřitelně.

Za tři dny, které jsme v Londýně strávili, jsme získali kvalitní materiál k filmům a kromě toho naši studenti i nové zkušenosti a kontakty. Ty jsou pro ně v tomto věku, pro plánování dalšího profesního i osobního života, často rozhodující. Těšíme se, že v příštím školním roce bude naše filmová spolupráce pokračovat a to se školou v anglickém Etonu.

K tomuto článku postupně přidáme studentské filmy, na kterých skupiny účastníků projektu právě pracují.
Filmy
Lucie Barborková- https://youtu.be/kp7_TqK3iXw
Diana Mikousková- https://youtu.be/GBXc2Y5bOMAHledáme nové nadšence- žáky obou škol, kteří se nebojí fotit, natáčet a stříhat filmy i v grafických programech, které jsou k dispozici ve škole, s vybavením, které nám nakoupili hodní rodiče ze SRG a SR SOŠPg.


Comments