ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Finišujte do cíle 2. kola Přírodovědné ligy

přidáno: 31. 10. 2011 1:14, autor: Josef Křeček
Již jen do středy 2.11. můžete zasílat řešení 2. kola PL na adresu josef.krecek@gymnp.cz nebo ho odevzdávat do kabinetu č. 16. Ve čtvrtek 3.11. začne řádné 3. kolo. Doporučuji také vaší pozornosti článek o změnách v letošní Přírodovědné lize, který rovněž najdete na těchto stránkách.
 
A nyní ještě něco pro ty, kteří ještě hodlají do 2. kola vstoupit:
 

Zadání 2. kola Přírodovědné ligy 2011/12 – Cesta na jihovýchod

V tomto kole opustíme na naší cestě kolem světa Českou republiku a vyrazíme do světa. Abychom se však v tom světě neztratili, měli bychom o něm něco vědět. A tak si nejdříve započítejme:

Úkol č. 1: Představme si, že by se všichni lidé na Zemi shromáždili tak, že by na každého připadla plocha přesně 1 čtverečního metru. Území, na kterém by se takto veškerá populace druhu Homo sapiens sapiens shromáždila, by bylo velké asi jako: a) Praha, b) kraj Vysočina, c) Česká republika, d) Francie, e) Evropa, f) Jižní Amerika. Vyberte z těchto šesti odpovědí jedinou správnou.

A nyní se vypravíme z východních hranic České republiky nejprve k našim východním sousedům –
na Slovensko. Povrch Slovenské republiky je velmi členitý. Najdeme zde velehory i nížiny s nadmořskými výškami pod 100 metrů. A právě o tom je náš druhý úkol.

Úkol č. 2: Kolikrát by se do výškového rozdílu nejvyššího a nejnižšího bodu Slovenska vešla nadmořská výška železniční stanice Nová Paka?

Přes Maďarsko docestujeme do Slovinska, kde se letos na jezeře Bled konalo mistrovství světa ve veslování, mimochodem pro české veslaře nejúspěšnější v historii samostatné ČR. Pošleme tedy na hladinu Bledu veslaře a počítejme:

Úkol č. 3: Veslař A vyrazí na trať stálou rychlostí 4 m/s. Veslař B vyrazí z téhož místa o 1 minutu později rychlostí 18 km/h. (taková rychlost už opravdu znamená ve veslování světovou extratřídu). Trať má délku obvyklou pro veslařské závody mistrovství světa, Evropy nebo olympijských her. Který z veslařů bude v cíli dřív a o kolik sekund?

Pokračujeme dál, do českými turisty tolik oblíbeného Chorvatska a ptáme se:

Úkol č. 4: Uveďte rodové a druhové jméno živočicha, který byl poprvé ve vodách Jadranu popsán roku 1779, ještě před půlstoletím žil na osamělých mořských útesech a ostrůvcích, ale dnes je považován za regionálně vyhynulý druh. Přesto bylo v posledních letech zaznamenáno a zdokumentováno několik setkání s dospělým jedincem tohoto druhu. V posledních letech těchto setkání významně přibylo, takže se zdá, že se tento vzácný tvor na Jadran vrací.

A nyní se přesuneme do nedaleké Bosny a Hercegoviny. To je jeden z nejzajímavějších států světa z hlediska politické geografie. Na území státu proběhl v letech 1992 až 1995 nejhorší válečný konflikt v Evropě od druhé světové války, který byl zakončen podepsáním tzv. Daytonského míru. Od té doby se člení území Bosny a Hercegoviny na dvě stejně velké hlavní části tzv. entity – Federaci Bosny a Hercegoviny (obývají katoličtí Chorvati a muslimští Bosňáci) a Republikou srbskou (obývají pravoslavní Srbové). Území každé entity se pak ještě dále člení na kantony, resp. regiony. Malá část státu však tvoří třetí část území a spravují ji obě entity dohromady.

Úkol č. 5: Jak se jmenuje tato třetí část Bosny a Hercegoviny? Kde v rámci Bosny a Hercegoviny leží? Kolik obyvatel zde žilo v roce 1991? Kolik procent z nich bylo Chorvatů?

A jedeme dál. V deltě jedné z největších řek Evropy sídlí dodnes potomci Rusů, kteří odmítli carské náboženské reformy a zde se ukrývali. Tato delta je i rájem zvířat – ryb, ptáků, hlodavců…

Úkol č. 6 : Jak se jmenuje etnikum, žijící v této deltě a který druh ptáka, příbuzného posvátnému ptáku starých Egypťanů , zde můžeme spatřit?

Bulharsko je jednou ze zemí, v níž se každoročně 22. května slaví významný mezinárodní den, zaměřený na problematiku různorodosti forem života na této planetě. Bulharsko je spolu se Španělskem, Nizozemskem, Polskem, Rumunskem a Itálií jednou ze šesti zemí, kde v roce 2010 probíhala kampaň EU k tomuto dni.

Úkol č. 7: Uveďte přesný český název tohoto významného mezinárodního dne.

Jsme v Turecku, kde se v červenci 2011 konal 43. ročník Mezinárodní chemické olympiády. A tak si vyřešme jednu chemickou úlohu, samozřejmě nesrovnatelně jednodušší než byly ty, které řešili účastníci olympiády.

Úkol č. 8: Kolik gramů uhlíku obsahuje 1 kilogram řepného cukru?

Nejnavštěvovanějším místem v Turecku je pravděpodobně Bavlníkový hrad. Tato lokalita je tvořena vřídlovcem, který zde vytváří četná jezírka, naplněná léčivou vodou.

Úkol č. 9 : Jak se jmenuje tato oblast turecky a jaký je odborný název, chemický vzorec a chemický název vřídlovce ?

A na závěr se přesuneme na Blízký východ. Tato kolébka civilizací je jistě zajímavá i dnes. Jedním z nechvalně proslulých diktátorů této oblasti byl irácký vůdce Saddám Husajn, který zde vládl v letech 1979 – 2003 jako prezident Iráku. V průběhu invaze USA do Iráku v roce 2003 byl zbaven moci, utekl, skrýval se, ale nakonec byl chycen a později oběšen.

Úkol č. 10: Chycení Saddáma Husajna sledovalo i vedení USA. Byl-li Saddám Husajn dopaden v neděli 13. prosince 2003 v 5 hodin a 12 minut poblíž iráckého města Tikrít (daného pásmového času), jaký den, datum a čas měl prezident USA v tu dobu na hodinkách, zdržoval-li se v tu dobu v Oválné pracovně?

Úlohy tohoto kola pro vás připravili: Josef Křeček, Lenka Doležalová a Tomáš Dočekal

Řešení zasílejte do středy 2.11.2011 na adresu josef.krecek@gymnp.cz nebo odevzdávejte koordinátorovi PL RNDr. Josefu Křečkovi do kabinetu č. 16. Hodně štěstí! Příště se vydáme napříč Asií až do Japonska.

Start 2. kola: 6.10.2011

Konec kola: 2.11.2011, 23:59:59

Max. body za řešení úloh: 100

Rychlostní prémie max. 15 b.

Celkové body max. 115

Start 3. kola: 3.11.2011

Comments