Úvod‎ > ‎Články‎ > ‎

Fyzikální ohlédnutí 2018/2019

přidáno: 16. 6. 2019 11:04, autor: Josef Křeček

 „Jednočlenná předmětová komise fyziky“, jinými slovy autor tohoto článku, bilancuje na konci školního roku 2018/2019.

Máme za sebou další úspěšný školní rok. Čtyři naši žáci (což je v kontextu jiných škol nadprůměr) se zdárně vypořádali s nástrahami školního kola Fyzikální olympiády. V kategorii E zabodoval v okresním kole Jan Kiec z kvarty, stal se úspěšným řešitelem, obsadil krásné 2. místo a postoupil do krajského kola. I v něm se stal úspěšným řešitelem a skončil na velmi solidní 10. příčce. V kategorii F je okresní kolo kolem nejvyšším a Matěj Choutka a Matěj Pavelec (oba tercie) v něm excelovali 2. a 3. místem, oba samozřejmě splnili kritéria úspěšného řešitele. Kategorie G čili Archimediáda je takovou „přípravkou“ Fyzikální olympiády, v našem okrese v ní probíhá jen školní kolo bez možnosti dalšího postupu. Přesto lze výsledek Kryštofa Vitvara ze sekundy (stoprocentní bodový zisk) považovat za fenomenální a za velký příslib do dalších soutěžních ročníků ve vyšších kategoriích.

Předmětová komise zastřešuje i další populární soutěže, především jednu „sprintérskou“  a jednu „vytrvalostní“ disciplínu. Tím sprintem je jednorázová soutěž Přírodovědný klokan, konaná již tradičně v říjnu. V uplynulém ročníku triumfovali na škole Mikuláš Rudolf Cogan z tercie v kategorii Kadet a Věra Macháčková ze sexty v kategorii Junior. Neztratili se ani ve srovnání s jinými školami, když v pořadí okresu Jičín obsadil Mikuláš 2. místo a Věrka 4. místo. Na úrovni kraje to pak bylo 14. – 20. resp. 21. – 26. místo v konkurenci 1326 resp. 615 soutěžících. Pozoruhodný je i zájem o Klokana, na naší škole se zúčastnilo 16 zájemců z kategorie Kadet a 38 z kategorie Junior. Škol s více než 50 účastníky této soutěže opravdu není mnoho.

Vytrvalostním soubojem je pak samozřejmě celoroční soutěž Přírodovědná liga. V jejím 15. ročníku počtvrté v řadě (což je nový rekord ligy) dominovala Klára Kotyková z oktávy, mezi účastníky kategorie Junior zvítězil Kryštof Vitvar ze sekundy, v celkovém pořadí na fantastickém 3. místě. Letošní ročník byl zakončen zajímavou exkurzí do Světa techniky v Ostravě – Dolních Vítkovicích. Od září startujeme 16. ročník, který vyvrcholí atraktivní exkurzí do České televize v Praze.

Čtyři noví absolventi naší školy složili nadmíru úspěšně maturitní zkoušku z fyziky s excelentním průměrem 1,25. Tato laťka se bude v příštích letech obtížně přeskakovat, nicméně i sestava fyzikálních maturantů pro rok 2020 vypadá slibně.

Historickou událost zažila odborná učebna fyziky č. 14. V tomto školním roce zde byla postupně instalována virtuální učebna Corinth, jedna ze dvou na škole. 3D modely a animace ze stále se rozšiřujících knihoven Corinth již byly ve výuce využity a brzy se stanou její běžnou součástí. V dohledné době bude v učebně instalován hardware, umožňující paralelní projekci z dataprojektoru na promítací stěnu a projekce souborů Corinthu na velkoplošné LCD obrazovce.

Výrazně byla rozšířena i sbírka fyziky, a to především díky dotaci Královéhradeckého kraje pro rozvoj polytechnického vzdělávání. Z tohoto programu čerpala předmětová komise fyziky částku celkem 56 034 Kč, za níž byly pořízeny např. měřicí senzory sady Vernier, digitální osciloskop Voltcraft a další pomůcky.

V příštím roce se početní stav naší předmětové komise zdvojnásobí. Výuku fyziky v 1. ročníku SOŠ pedagogické, tedy v budoucí třídě 1. A, od září přebírá Mgr. Jana Žižková. Těšme se na další úspěšný rok!

 

                                                                                                                                                                                             RNDr. Josef Křeček

Comments