ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Geologická exkurze - kvarta

přidáno: 19. 10. 2017 12:22, autor: Kristýna Rychlovská   [ aktualizováno 19. 10. 2017 12:27 ]

Tento týden vyrazila třída kvarta na exkurzi po geologických lokalitách v okolí Nové a Staré Paky. Exkurzi jsme zahájili prohlídkou v Klenotnici s odborným výkladem pana RNDr. Václava Mencla, Ph.D. Díky tomu jsme poznali velké množství zkamenělých rostlin, na jejichž nálezy je Novopacko bohaté, a také mnoho drahých kamenů - různě zbarvených achátů a dalších, které se v okolí našly. Pod mikroskopy jsme si prohlédli, jak vypadá nejen mikroskopická stavba minerálů, ale i šupiny rybí fosílie a koprolit - zkamenělý výkal.

Poté jsme vyrazili směrem do lomu Hvězda za Starou Pakou. V tomto lomu se těžil štěrk, ale v místních melafyrech (fialovočervených horninách, ze kterých máte možná i Vy cestu) se dá nalézt i velké množství zajímavých útvarů. Žáci hledali pecky – různé formy křemene, kalcitu a dalších minerálů. Na povrchu pecka nevypadá nijak atraktivně, ale uvnitř pecky ukrývají mnohdy krásné velké krystaly. Nalezli jsme také doklady dávné místní sopečné činnosti – např. sopečnou pumu, která vznikla tak, že nedaleká sopka odhazovala polotekuté chladnoucí horniny, ještě ve vzduchu se tato velká kapka zformovala do protáhlého tvaru, díky čemuž ji poznáme i po stovkách milionů let. Další důkaz sopečné činnosti poskytly tzv. akreční lapilly, menší kulovité útvary, které vznikaly v době aktivní sopečné činnosti např. obalováním dešťových kapek vulkanickým popelem z vulkanického mračna.

Naše cesta pokračovala do Nové Paky, kde jsme na místním poli, jehož půda pochází z permu, zkoumali karneoly, odrůdy chalcedonu. Ani karneol nevypadá jako drahý kámen, vrstva na povrchu připomíná sloní kůži, uvnitř se ale nachází šedě nebo oranžově zbarvený, leckdy žíhaný minerál.

Děkujeme panu Menclovi za doprovod a odborný výklad!

Kristýna Rychlovská

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Comments