#HourOfCode 2020

přidáno: 21. 6. 2021 0:35, autor: Michal Malý
Mistrovství Evropy ve fotbale vinou koronavirové pandemie je o rok posunuté, a tak byť máme rok 2021, hraje se pod původním rokem. Podobně jsme i letos řešili naši podporu projektu #HourOfCode. Této aktivitě se v hodinách IVT věnujeme každoročně během prosince, kdy probíhá celosvětová kampaň. V tomto zvláštním školním roce jsme nechali tuto podporu až na konec školního roku s předpokladem, že již poběží klasická výuka. Čekání se nakonec vyplatilo a my jsme mohli společně s žáky z tříd III., VII. a 3. G. se projektu zúčastnit a podpořit tak výjimečnou událost ve světě IT.

"#HourOfCode" neboli "Hodina kódu", jak je tento projekt pojmenovaný, se snaží přiblížit laické veřejnosti ve formě různých aktivit to, že programování nemusí být tak nepříjemné a složité, jak si většina lidí myslí, že začít programovat lze v prakticky v jakémkoliv věku a nebudete k tomu potřebovat žádné teoretické základy.

Žáci III., VII. a 3. G si během projektu vyzkoušeli různé aktivity, kde mohli např. ovládat robota ze Star Wars (ať to už bylo za pomocí tzv. blokových příkazů nebo za pomocí Java skriptu), létajícího ruďáka u Hungry Birds, či hru Flappy nebo procházet mapu CodeCombat, kde zručnější a zapálenější mohli vyzkoušet programovací jazyk Phyton, ad. V poslední lekci některých aktivit si mohli vytvořit vlastní hru a tu pak nasdílet s někým jiným, který si jí mohl zahrát. Někteří využili možnost si po skončení příslušné aktivity vytisknout certifikát úspěšného splnění.

Dle pohledu na žáky lze usoudit, že "#HourOfCode" přinesl svá očekávání a oslovil je, ukázal, že při programování se není čeho bát a že programovat může opravdu každý. Každý z těchto žáků po tomto projektu už nemůže říct: "nikdy jsem neprogramoval!"

Fotogalerii z hodin můžete nalézt zde

Za PK IVT Mgr. Michal Malý


Video na YouTube


Comments