#HourOfCode na naši škole

přidáno: 17. 2. 2016 13:31, autor: Michal Malý   [ aktualizováno 19. 2. 2016 10:49 ]
#HourOfCode
V 1. lednovém týdnu roku 2016 (respektive 6.–8. ledna) proběhl na naší škole zajímavý projekt #HourOfCode (Hodina kódu), kterého se zúčastnili žáci ze septimy, 3. G a zájemci z jiných tříd malého a velkého gymnázia.

Tuto zajímavou záležitost nám představil Michal Satranský z firmy Accenture Central Europe B. V., ve které vykonává funkci Business & Technology Delivery Manager. Jeho přátelské a energicky naplněné vystupování nenechalo žádného žáka v pomyšlení, že si jen tak dvě vyučovací hodiny prosedí a prolelkuje J.

Po úvodním představení nás poutavě provedl cestou svého studia až k 1. zaměstnání, kde se postupem času dostal do té pozice, ve které je nyní. Následně něco řekl o smyslu projektu a blízké budoucnosti IT oboru v oblasti programování a běžného života. Po těchto slovech již žáci usedli u počítače a „najeli“ si ve svém browseru na online aplikaci, která byla přímo vyrobena pro tento projekt. V rámci zahřívacího kola si žáci prošli 13 lekcemi hry Minecraft, kde museli rozpohybovat panáčka (ten popřípadě provedl nějakou činnost) za pomocí programovacích bloků (např. POSUNOUT VPŘED, OTOČIT VLEVO, …). Na konci každé lekce byl k dispozici náhled JavaScript kódu, jakožto představa, jak by tuto lekci programovali v daném programovacím jazyce. Pro ty nejrychlejší (cca 15 žáků) byla připravena věcná cena, kterou přivezl sám přednášející. Po tomto úvodním kurzu si již sami žáci zkoušeli další připravené hry – Star Wars: Building a Galaxy with Code, Make a Flappy Game, Play Lab, Code with Anna and Elsa, Write your first computer program, Artist. Například v rámci hry Flappy si mohli v závěrečné lekci vytvořit svojí hru a tu zaslat následně svému kamarádovi na mobilní telefon.

Myslím si, že tento projekt byl pozitivně přijat žáky a splnil svoji podstatu:

  • minimálně jednou programovali (to už jim nikdo nevezme)
  • na vyzkoušených lekcích zjistili, že není zas tak těžké programovat
  • na těchto připravených kurzech se ukázalo, že každý se může naučit jeho základy

Na konci každého kurzu si navíc mohli žáci uložit a následně vytisknout certifikát splněného kurzu.


Vřelé díky patří našemu přednášejícímu Michalu Satranskému. 


Hodina kódu je celosvětová akce, které se účastní desítky milionů žáků z více než 180 zemí světa. V  celém světě proběhlo 198 474 akcí projektu, u nás jich bylo již 201. Celkově se této akce zúčastnilo 215 326 695 lidí.

Fotogalerii k projektu najdete kliknutím na foto:

Za PK IVT Mgr. Michal Malý

Comments