ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

JÁ JSEM KRABAT - div. hra v MKS, středa 11.11.2015

přidáno: 5. 11. 2015 8:43, autor: Stanislav Bendl

Tvorba souboru Geisslers Hofcomoedianten  navazuje vědomě na tradici původního barokního divadla na Kuksu (více na http://www.geisslers.cz/ )

Čarodějnou legendu z Lužickosrbska nastudoval pod názvem Já jsem Krabat  režisér Jakub Maksymov. 

Účinkují v ní Bartoloměj Veselý, Václav Chalupa a Claudia Eftimiadisová. "Tohoto námětu se uchopila řada autorů. Já jsem se inspiroval přirovnáním Krabata k jakémusi Antifaustovi, který se ve své profesi dostane daleko, ale srovná si priority ve svém životě a rozhodne se pro lidštější cestu, nenechá se černou magií zmechanizovat," řekl o projektu režisér Maksymov.

Inscenace si nebezpečně pohrává s černou magií, hýří analogovými projekcemi a variuje lužickosrbské písně. Projekčního plátna se využívá i ke stínohře. Kouzlení s vodou či dělání velblouda z komára pomocí jednoduchých triků, které však, zvětšením na projektoru, dosáhly rozměrů, které diváka uvádějí v úžas. Nápadité a osvěžující. Divák se rozhodně nenudí.

Autoři se inspirovali literárními předlohami, na scénáři se pracovalo i během zkoušek. Hudbu složil Zdeněk Dočekal, dramaturgem a režijním supervizorem byl Petr Hašek.

Předpremiéry projektu se uskutečnily 1. srpna v Mikulově a 29. srpna 2015 v Kuksu.

Jde o tajuplný příběh upředený z legend o čarodějovu učni Krabatovi. Mladý sirotek, jehož rodiče zahynuli během třicetileté války, se toulá tak dlouho temným hvozdem, až se dostane do černého mlýna. Jaká to náhoda, jeden pomocník zde zrovna chybí. A dvanáctým do tuctu je právě Krabat, mlýn může zase mlít. Aby se v mlýně nenudil, učí jej Mistr i čarodějným kouskům. Krabatovi to ovšem není úplně po chuti, zvlášť poté, co se – klasicky – zamiluje...

A jak to dopadlo?

 No to již uvidíte na vlastní oči ve středu 11.11.2015 v MKS.


Comments