ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Jaké je to u soudu

přidáno: 6. 1. 2016 22:38, autor: Stanislav Bendl   [ aktualizováno 7. 1. 2016 0:15 ]
První školní den v tomto novém roce vyrazily třídy septima a 3. G na soudní jednání do Hradce Králové. Nebyli jsme však naštěstí souzeni my, nýbrž  muž bulharské národnosti. Před samotným vstupem do interiéru budovy krajského soudu jsme jednotlivě prošli bezpečnostním rámem. 
Na začátku soudního jednání přečetl státní zástupce obžalobu. V tomto případě se pachatel dopustil převozu drog z Polska do České republiky. Konkrétně se jednalo o 70 tisíc tablet léku Cirrus, ze kterých šlo vyrobit více než šest kilogramů pervitinu v hodnotě téměř sedmi milionů korun.Na zásilku čekal v Praze vietnamský výrobce pervitinu, zásilka ale nedorazila, Bulhar Atanas Vanchev Atanasov byl zadržen na českém území celní stráží pár metrů za státní hranicí Běloves.
Následoval výslech obžalovaného. Menší komplikací bylo, že Atanasov neuměl česky, proto musel být přivolán překladatel. 
Motivací tohoto trestného činu a zapojení do gangu byly peníze, konkrétně 500 euro. Po výslechu se přednesly důkazy, které usvědčovaly pachatele. Na základě výslechu a důkazů soudní zástupce navrhl trest. Sazba byla od deseti do patnácti let, neboť šlo o mezinárodní zločinecký gang. Zhruba na patnáct minut jsme opustili soudní síň, aby se soud usnesl na rozsudku. 
Když jsme se vrátili zpět, povstali jsme a vyslechli jsme rozhodnutí soudu. Pan soudce chrlil různé paragrafy a čísla. Kurýr vyfasoval za převoz psychotropních látek místo 500 eur pět let vězení. Rozsudek byl pod sazbou, jelikož soud přihlédl k polehčujícím okolnostem  (přiznání, vzorné chování, beztrestnost v ČR, odhalení dalších pachatelů...). Poslední položkou bylo poučení o odvolání, toho ale nebylo využito.
Celý soudní proces trval cca 2 hodiny. Po něm jsme měli krátkou, pro mnohé z nás přínosnou, besedu se soudcem panem Vackem. Padly různé otázky např. jestli pana soudce jeho povolání baví, kolik případů vyřeší ročně, jakou má pracovní dobu, jaký je jeho názor na trest smrti...
Děkujeme pánům profesorům, že nám zařídili tuto super exkurzi.
                                                                                                                             Anna Roudná, 3.G

Comments