ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Je normální nekouřit?

přidáno: 11. 2. 2013 3:01, autor: Josef Křeček
Milí studenti, asi již víte, že dne 27.3.2013 proběhne na naší škole opět po delší době projektový den. Tento projektový den bude zaměřen na problematiku zdraví a zdravého životního stylu. Jednou z aktivit projektového dne bude i diskusní fórum nazvané "Je normální nekouřit?".
 

Podle výzkumu Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy kouří v současnosti polovina všech mladých lidí v ČR ve věku 18 – 22 let. Průměrný věk, kdy se s kouřením začíná, je 14 let. Podle dalšího zjištění chce 66 procent kuřáků ve věku 18 – 22 let s tímto zlozvykem přestat. Motivem jsou zdraví a finance. Jako u každé závislosti zde však platí, že přestat je obtížné.

Kouření tabáku je společně s alkoholismem nejrozšířenější drogovou závislostí na světě. Závislost na nikotinu (rostlinném alkaloidu obsaženém v tabáku) přitom vzniká velmi rychle. Negativní účinky kouření na zdraví člověka jsou všeobecně známy:  v tabákovém kouři bylo zjištěno přes 60 látek s karcinogenními účinky. Ty jsou obsaženy přímo v tabáku nebo vznikají během hoření. Samotný tabákový kouř je zařazen do třídy I.A karcinogenů nejvyššího stupně nebezpečnosti.  Kouření ohrožuje ještě nenarozený plod, podílí se na vzniku rakoviny plic, ale i nádorů v ústní dutině, nádorů slinivky břišní, děložního čípku, ledvin, močového měchýře, střev a konečníku. Kouření urychluje rozvoj aterosklerózy (kornatění tepen), má vliv na stárnutí kůže, způsobuje dřívější rozvoj šedého zákalu a stařecké hluchoty, poruchy potence a plodnosti u mužů, menstruační potíže popř. neplodnost u žen a další závažné zdravotní komplikace. Nelze vynechat ani vliv pasivního kouření, tj. nedobrovolného kouření spojeného s pobytem v uzavřeném, ale i otevřeném prostotu s kuřákem. Na pasivní kouření umírá ročně v ČR přes 3000 lidí. Každý rok na celém světě zničí kouření život více lidem, než HIV, tuberkulóza a malárie dohromady (zdroj: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zdravotn%C3%AD_rizika_kou%C5%99en%C3%AD_tab%C3%A1ku ).

Není divu, že se většina států snaží problém kouření  řešit. Česká republika byla až donedávna v tomto směru poměrně pasívní, v současnosti se však situace mění. Podle vedoucího zmíněného projektu FSV UK Miroslava Slíže by k omezení kouření mladých lidí až o 30 % přispěl úplný zákaz kouření v restauracích. Stejný názor zastává i ministerstvo zdravotnictví, které v tomto směru připravuje zákon. Zastánci úplného zákazu kouření v restauracích argumentují tím, že právě restaurace a bary bývají těmi místy, kde mladí lidé s kouřením nejčastěji začínají. Proto úplný zákaz kouření v restauracích platí již nyní v 17 evropských státech (prvním vůbec takovým státem na světě se stalo Irsko v roce 2004), v řadě dalších zemí tento zákaz platí s výjimkami, přesně stanovenými zákonem. Prosazení podobného zákona však téměř vždy naráží na odpor tabákové i restauratérské lobby.

Předkládám vám anketu, jejíž výsledky se stanou podkladem pro diskusní fórum, konané v rámci projektového dne 27.3.2013. Anketu prosím vyplňte pravdivě a upřímně. Anketa je vyhodnocena systémem Google docs, který zachovává respondenty v anonymitě a poskytuje pouze počty daných odpovědí na položené otázky, nemusíte se tedy obávat toho, že bych jmenovitě odhaloval, kdo jak odpovídal (i kdyby to systém umožňoval, nezajímalo by mě to). Budu rád, když se do ankety zapojí všechny věkové skupiny našich studentů od primánů až po maturanty včetně studentek SOŠ pedagogické a když počet respondentů bude co nejvyšší (pak budou závěry průzkumu věrohodné, při malém počtu nebo nerovnoměrném zastoupení různých věkových skupin mohou být výsledky zkreslené). Anketu odešlete kliknutím na tlačítko "Odeslat", odeslání pak proběhne automaticky.

A teď to nejdůležitější: formulář s anketou najdete už nyní na své školní e-mailové adrese. Jeho vyplnění vám zabere možná méně než pět minut. A věřte, že to bude pět minut investovaných do dobré věci.

                                                                                                                                              Josef Křeček

 

Comments