ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Jsme mezi osmi nejlepšími školami ČR v TMF

přidáno: 7. 4. 2011 21:48, autor: Josef Křeček

Ve čtvrtek 7.4.2011 se náš tým ve složení Pavel Brodský, Martin Jákl (oba septima), Josef Musil , Pavel Kupka (oba 3.G) a Petr Geiger (2.G) zúčastnil regionálního kola Turnaje mladých fyziků (TMF) v Praze.  TMF je nejnáročnější celosvětová týmová soutěž v řešení fyzikálních problémů a letos probíhá její 24. ročník.  Soutěž probíhá v angličtině a vítěz českého národního kola postupuje do celosvětového finále, konaného letos v íránském Teheránu.  O to více vyniká úspěch našeho týmu, který se probojoval mezi 9 nejúspěšnějších družstev, která spolu soupeřila ve třech semifinálových soubojích , konaných paralelně v Praze, Opavě a Kadani.  Devět semifinálových týmů však zastupovalo prakticky jen 8 škol – v opavském regionálním kole totiž soutěžil tým, který byl utvořen výběrem studentů z různých středních  škol, účastnících se projektu Talnet, organizovaného MFF UK.

Našimi soupeři v pražském semifinále byly věhlasné týmy Gymnázia Christiana Dopplera (tato škola je zaměřena na výuku matematiky, fyziky a cizích jazyků a několikrát vyhrála světové finále TMF) a Gymnázia Rumburk, které se v posledních letech zúčastňuje TMF každoročně, doplňuje nové generace soutěžících a na projevu týmu je to znát (od TMF 2007, kde jsem rumburský tým viděl naposledy, obrovský pokrok!). Náš tým nastoupil po čtyřleté pauze od r. 2007 a z pamětníků tehdejšího 5. místa v celostátním pořadí již pochopitelně nebyl  v týmu nikdo.  Proto byly na místě obavy, že nás naši soupeři „převálcují o parník“. Ty se však nenaplnily. Naši reprezentanti bojovali jako lvi a např. jejich prezentace fyzikálního problému byla porotou hodnocena jen o jediný bod hůře, než vítězného týmu Gymnázia Christiana Dopplera. V roli oponentů a recenzentů náš tým ztrácel o něco více, je však třeba dodat, že hodnocení týmů v těchto rolích je značně subjektivní a týmy, které jsou již v TMF ukotveny více než my a zúčastňují se ho pravidelně, mohou mít přece jen navrch (jak to známe např. z krasobruslení). Nemalou roli hrají zkušenosti s turnajem, které byly u našich zástupců až dosud nulové. I tak byl náš odstup od soupeřů nevelký a 3. místo v regionálním kole, které vlastně znamená dělené 7.-9. místo v celostátním pořadí, patří do galerie našich úspěchů v nejrůznějších soutěžích na celostátní úrovni.

Navíc se rýsuje, že bychom do budoucna mohli jít „rumburskou“ cestou – někteří členové letošního týmu by si mohli soutěž ještě alespoň jednou zopakovat  a na „malém“ gymnáziu nám vyrůstá několik výrazných talentů  (viz nedávný úspěch ve Fyzikální olympiádě), které by mohly tým doplnit. Každoroční účast v TMF by pak jistě přinesla (i přes neustále rostoucí konkurenci v TMF) ještě větší úspěchy.

 

                                             Josef Křeček, vedoucí týmu Gymnázia a SOŠPg Nová Paka pro TMF 2011

Comments