ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

KK. vystavuje v Kutné Hoře Turínská plátna

přidáno: 14. 4. 2010 5:23, autor: Marián Klapka   [ aktualizováno 16. 4. 2010 10:52 ]

Blanka Biherelová / Kateřina Krausová / Olga Železná (Neprůbojní):
VERA IKON. Pravý obraz, práce inspirované Turínským plátnem

 

V galerii Sklep ZUŠ v Kutné Hoře je do konce dubna k vidění netradiční výstava děl tří výtvarnic - učitelek VV.  Vše vzniklo náhodou- připečenými žloutkovými věnečky, kdy na pečícím papíru zůstaly stopy. Nádherné obrazy věnečků. Objevená výtvarná technika nás inspirovala. Nejprve ke grafice. Já (KK.), jsem začala stříhat šablony z molitanu a testovat 5 měsíců různé druhy těsta. Nakonec se jako nejlepší ukázalo těsto odpalované. Grafiky vypadají trochu depresivně, ale tyhle pečené práce tak působí všechny. Dílka jsem na chalupě ukázala kamarádkám a řekla jim, že to, co se spálí, je vlastně kasein- mléko v těstě. Že ho obsahuje i tělesný pot a možná proto mohlo kdysi vzniknout i Turínské plátno (otisk těla Krista). Jeho kopii - opravdovou vzácnost, jsme viděly s  rok předtím v Broumovském klášteře. A tehdy Olgu Železnou napadlo na otisky těl a předmětů použít obyčejný jogurt. Po uschnutí jogurtových otisků je třeba plátno různě překládat a péci v peci. Je to dost nebezpečné- stále to kouří, občas hoří. Člověk potřebuje rukavice, ale stejně se spálí. Sklady vypálené na látce, byly pak Turínskému plátnu opravdu podobné, ale zdály se  ještě moc syrové. Proto jsme plátna zakopávaly do jámy na zahradě na různě dlouhou dobu. Pokud byste to zkoušeli, optimální je doba 14 dní, po třech týdnech se totiž už rozpadají. 

 

Kunshistorička Jitka Francová o plátnech na vernisáži řekla: 

 

Pravým obrazem se tu stávají prosté tělesné záznamy, které optickou realitu deformují a zprostředkovávají jen v náznaku, přesto jak kdyby se v otiscích fyzického zdokumentovalo i to nehmatatelné a neviditelné. Ve výsledku vnímám v této originálně vypečené technice spíše než křesťanské téma Turínského plátna a veraikonu princip magie doteku jako možnosti přenosu jedinečné energie bytosti anebo předmětu. A záznam tohoto doteku jako snahu tu esenci zakonzervovat a zvěčnit. Podle všeho tři Neprůbojné skutečně naplňují svůj Manifest a "ve své esenciální jasnozřivosti spojují metafyzické i fyzikální ve svébytnou alchymii všedního i kosmického". 

Zní to složitě, ale z několika fotografií z instalace si můžete udělat vlastní názor. Výstava se 1.5.2010 stěhuje do Jičína na Valdickou bránu a tak můžete některá díla vidět i v originále. 

                                                                                       


Comments