ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Kolik radosti udělá jedna písnička

přidáno: 13. 4. 2011 5:15, autor: Stanislav Bendl   [ aktualizováno 13. 4. 2011 22:50 ]
aneb Novopacký slavíček XVI.

6. duben byl pro Gymnázium a Střední odbornou školu pedagogickou významný den.  Proběhl zde již šestnáctý ročník pěvecké soutěže Novopacký slavíček. Tato soutěž vznikla v roce 1996 z iniciativy manželů Aleny a Pavla Matějovských a rok co rok tak umožňuje dětem z mateřských, základních, základních uměleckých i středních škol uplatnit svůj pěvecký talent.

 Na slavnostním zahájení v aule školy již tradičně zazněla znělka „Novopacký slavíček“ v podání pěvecké sboru AMABILE, kterou soutěži před lety věnoval profesor Milan Uherek. Arií z opery Carmen všechny přítomné ohromil Aleš Hendrych - sólista opery Národního divadla. Po úvodním slovu ředitele školy Mgr. Pavla Matějovského a zdravici místostarosty Ing. Josefa Hendrycha se věci daly do pohybu a bezmála dvě stě padesát nadaných hlasivek  se postupně rozeznělo napříč školou. Tato účast byla oproti minulým ročníkům rekordní, ale obavy z náročné organizace se nenaplnily, jak potvrdila i koordinátorka soutěže Mgr. Alena Matějovská.

„Včera jsem měla velkou trému, ale všechno klape.“ sdělila Heuréce v průběhu dne konání. Na otázku týkající se poslání a budoucnosti soutěže odpověděla: „Původně jsem myslela, že tento ročník bude poslední, ale všichni další ročník chtějí. Smyslem akce je podporovat zpěv, předávat radost. Soutěžení je až druhořadé. Nikdo by se neměl bát k nám do Paky přijet a vystoupit, protože je vidět, kolik radosti udělá jedna písnička.“

 Soutěžilo se v deseti kategoriích od dětí v předškolním věku až po dospívající a dospělé, sólisté 
i pěvecká seskupení.  Všichni zúčastnění předvedli to nejlepší, souboj byl do poslední chvíle napínavý a porota určitě neměla lehké rozhodování. Proto byli do této funkce pozváni hlasoví odborníci jako například Mgr. Jaromír Schejbal – sbormistr a umělecký vedoucí sboru GYBON Hradec Králové, předseda Hudební mládeže HK nebo zmiňovaný Aleš Hendrych – sólista opery Národního divadla. (Výsledkovou listinu a fotogalerii soutěže můžete nalézt na stránkách www.gymnp.cz v sekci Novopacký slavíček). Novinkou letošního ročníku byly dvě výtvarné dílny a jedna hudební. Návštěvníci tak měli také možnost účasti lekce hry na africké bubny pod vedením pana Milana Včeláka z DDM.

Naše studentky důstojně zvládaly úlohy konferenciérek, hostesek a organizátorek. Uznání patří
i profesorům výtvarné výchovy, kteří připravili se studentkami umělecké dárky pro účastníky soutěže. Poděkování patří též Městský úřadu Nová Paka a Krajskému úřadu Královéhradeckého kraje. Obě instituce soutěž významně finančně podporují.

 Zveme všechny k účasti na slavnostním Koncertu slavíčků, jenž se koná 14. dubna od 17 hod. v aule školy.

 Nezbývá než dodat: SuperStar a Talentmania to můžou zabalit. Novopacký slavíček žije!

 

Lukáš Fára, Jiří Kodym, studenti 3.GComments