ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Mistři České republiky jsou z novopackého gymnázia!!!

přidáno: 4. 5. 2015 2:06, autor: Gymnázium a SOŠPg Nová Paka
Vynikajícího úspěchu dosáhli chlapci našeho gymnázia v Jindřichově Hradci, kde se ve dnech 29. a 30. dubna konalo republikové finále v basketbalu - Sportovní liga základních škol o Pohár ministra školství. V sestavě Vojtěch Pour, Marek Nádvorník, Jakub Tegel, Josef Švehla, Vojtěch Plecháč, Kryštof Podzimek, David Hylmar (všichni z kvarty) a Jaroslav Šabata (tercie) nepoznali hořkost porážky a po zásluze vybojovali 
pohár pro vítěze. Velká reportáž z dlouhé cesty za zlatem bude teprve následovat. 

Dnes jenom výsledky, fotky a postřehy z oficiálního webu této soutěže.

     Městská sportovní hala v Jindřichově Hradci byla při slavnostním zahájení zaplněná účastníky i fanoušky z řad místních školáků, ale navzdory bouřlivé atmosféře už bylo cítit napětí blížící se velké akce. Republikové finále Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství v basketbalu, které začalo 29. dubna, představilo vždy šest nejlepších týmů v kategoriích starších žáků i žákyň z celé České republiky.

     V soutěži děvčat nebylo o prvenství v obou skupinách pochyb. Jak hráčky ZŠ Stříbrnická, Ústí nad Labem, tak také ZŠ Dr. Horáka, Prostějov dominovaly a své soupeřky jasně zdolaly. Oba týmy zůstávají velkými favority i v semifinále a očekává se, že jejich vzájemný duel se stane ozdobou finálového vrcholu.

     To soutěž chlapců ve skupině I byla přece jen vyrovnanější. Ačkoliv ji ZŠ Pardubice, Spořilov absolvovala bez porážky, výsledek zápasu s druhým celkem v pořadí – ZŠ J. K. Tyla, Písek – byl poměrně těsný. Ve skupině II koncertovali střelecky hráči Gymnázia SOŠPg, Nová Paka, kteří zaznamenali v součtu obou střetnutí nejvíce bodů – 86!

     „V soutěži chlapců se do semifinále probojovaly opravdu čtyři nejlepší družstva. A přestože po úvodním dnu se prognózy přiklánějí spíše k vítězům skupin, řekl bych, že o postupujících do finále rozhodne momentální forma. U děvčat je situace poněkud odlišná – tam ostatním celkům výkonnostně odskočily výběry Prostějova a Ústí nad Labem. Úroveň utkání na turnaji je vysoká a v mnoha případech určitě srovnatelná s basketbalovou extraligou kategorie U 15,“ hodnotí průběh utkání v základních skupinách sportovní ředitel republikového finále David Musil.

Galerie výsledků

STARŠÍ ŽÁCI
Skupina I: ZŠ J. K. Tyla, Písek – ZŠ Pardubice, Spořilov 24:29, ZŠ Kuncova, Praha – ZŠ J. K. Tyla, Písek 36:41, ZŠ Kuncova, Praha – ZŠ Pardubice, Spořilov 27:38.

Pořadí: 1. ZŠ Pardubice, Spořilov, 2. ZŠ J. K. Tyla, Písek, 3. ZŠ Kuncova, Praha

Skupina II: ZŠ B. Němcové, Opava – Gymnázium V. N., Jindřichův Hradec 33:17, Gymnázium a SOŠPg, Nová Paka – ZŠ B. Němcové, Opava 33:24, Gymnázium SOŠPg, Nová Paka – Gymnázium V. N., Jindřichův Hradec 53:33.

Pořadí: 1. Gymnázium SOŠPg, Nová Paka, 2. ZŠ B. Němcové, Opava, 3. Gymnázium V. N., Jindřichův 

     Semifinálová utkání v obou kategoriích přinesla dvě překvapení. O první se postarala děvčata ze ZŠ F. L. Čelakovského, Strakonice, která zdolala v základní skupině neporažené družstvo ZŠ Dr. Horáka, Prostějov. Druhý nečekaný výsledek se zrodil v utkání chlapců 1. ZŠ Pardubice, Spořilov – ZŠ B. Němcové, Opava, v němž Slezané přestříleli poměrně přesvědčivě  papírového favorita. Dramatický boj o postup do finále podstoupil i výběr Gymnázia SOŠPg, Nová Paka, který předčil soupeře z Písku jen o čtyři body.

     V chlapeckém finále se sešli „staří známí“ ze základní skupiny: Nová Paka s Opavou. Stejně jako v prvním vzájemném střetnutí (33:24) i tentokrát mělo navrch Gymnázium SOŠPg Nová Paka. Po herní stránce to však byla opět vyrovnaná bitva, kterou rozhodlo až výborné střelecké představení Jakuba Tegela, jenž byl také vyhlášen nejlepším hráčem turnaje.

     „Chtěli jsme zopakovat výkon i výsledek ze skupiny. Snažili jsme se hrát pozorně především v obraně, což se nám dařilo. A když se k tomu přidal i výborný výkon Jakuba Tegela, soupeř neměl šanci. Nejtěžším zápasem pro nás bylo semifinále, kde jsme museli bojovat až do konce ze všech sil. Oslava úspěchu? Asi se cestou zastavíme v McDonald´s,“ nechal se slyšet Vojtěch Pour, kapitán celku Nové Paky.

     Pozorným divákem závěrečného zápasu byl rovněž bývalý vynikající český reprezentant a basketbalový patron Sportovní ligy ZŠ Jiří Zídek. „Finále mělo po všech stránkách důstojný průběh – konalo se v hale, kde se hrají utkání vrcholné domácí soutěže a před bouřlivou kulisou. Týmy projevily obrovskou vůli po vítězství. Nejde ani tak o kvalitu výkonů jednotlivých hráčů, ale o to, že každý se prezentoval stoprocentním nasazením. Když tohle úsilí člověk vidí, tak je rád, že se mohl takové akce 
zúčastnit a byl i jejím patronem,“ řekl s uznáním historicky první český basketbalista v americké NBA.

     „Jsem velice spokojený se sportovní i organizační kvalitou celého turnaje. Všichni účastníci předvedli vysoké nasazení a maximální bojovnost. Skvělá byla účast, protože do basketbalové části Sportovní ligy ZŠ se zapojilo deset a půl tisíce žáků. Doufám, že tento počet bude i nadále stoupat, protože basketbal je jedním z hlavních sportů na základních a středních školách,“ ocenil Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

Podívejte se na sestřih celého turnaje, na jehož konci vystoupily na ty nejvyšší stupně vítězů týmy Ústí nad Labem a Nové Paky.Comments