ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Napiš obraz- projekt výtvarníků z ČR a studentů Design Institute v Hong Kongu

přidáno: 15. 3. 2016 5:57, autor: Kateřina Krausová   [ aktualizováno 15. 3. 2016 12:45 ]
V těchto dnech probíhá v Brně Týden výtvarné kultury.
 Letošní inspirací výtvarných děl je slovo.
Projektu Words and Pictures se zúčastnili studenti PdF MU, výtvarníci z ČR a studenti HKDI. Z Krávéhradeckého kraje se do projektu zapojily dvě výtvarnice- Kateřina Krausová (učitelka VV na Gymnáziu a SOŠPg v Nové Pace) a Blanka Bihelerová (učitelka výtvarného oboru ZUŠ Hořice).

Jak projekt probíhal?

 Každý z výtvarníků popsal své dílo v angličtině a jeho zahraniční partner vytvořil remake (kopii)tohoto díla jen na základě slovního popisu. Aniž by dílo předtím viděl. Zpočátku to vypadalo jako geniální myšlenka, ale ukázalo se, že pokud bylo cílem celého projektu zjistit, zda je angličtina srozumitelným a komunikace schopným jazykem mezi neanglicky mluvícími národy (Češi a Číňané) tak se zjistilo, že jen v omezené míře. Už samotná komunikace mezi universitami způsobila, že Čechů, kteří se projektu zúčastnili bylo zpočátku 15 (dokončilo 9) a Číňanů 58. Jaké bylo naše překvapení, když jsme poslali do Hong Kongu popis jednoho našeho obrazu a během deseti dnů nám postupně přišla čtyři zadání a my počítali samozřejmě také s jedním. To byli překvapeni i samotní organizátoři akce.
Já jsem si vybrala a popsala svůj obraz Sv. Šebestiána, který jsem vytvořila podle sochy Morového sloupu na náměstí v Nové Pace. Obraz je malovaný na puntíkovaném igelitovém ubruse, který se možná dováží z Číny. Pokud se podíváte na remake mých obrazu od kolegů z Číny, ubrus nenaleznete, ale jejich interpretace díla i video, kde o své práci mluví, jsou zajímavé.

 Dle návodu z Číny jsem se pokusila vytvořit objekt- vázu, inspirovanou Duchampovým obrazem s názvem        - Akt sestupující ze schodů. Vše se lepilo z přesně nařezaných malých kousků izolace pod lino, vysokých 0,5 cm. Sáhla jsem si na dno, ale tady angličtina nebo spíše výtvarná představivost fungovala. Moje váza se s popsaným originálem shoduje na 99%.

Vytvořila jsem remake všech zadání tak, aby to studentům, kteří texty poslali, nebylo líto.

V přiloženém odkazu se můžete podívat na galerii z projektu a porovnat jednotlivá zadání s hotovými obrazy, sochami a instalacemi. Za vidění stojí i milá videa jak Čechů, tak studentů z Hong Kongu.

http://www.tvk-brno.cz/wordsandpictures/
Comments