ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Naši mladí novináři na JMP

přidáno: 18. 9. 2014 23:45, autor: Stanislav Bendl   [ aktualizováno 18. 9. 2014 23:49 ]

Skupina našich mladých, nadějných novinářů se zúčastnila v minulém týdnu festivalu Jičín město pohádky. Na dobu několika dnů se žáci kvarty (Alvaradová, Pulcová, Patková, Pour, Nádvorník), kvinty (Kotherová, Hučíková), 2. G (Kráčmarová) a 3.G (Zvelebilová, Tryznová, Sádková) stali redaktory a spolutvůrci Pohádkových novin. Při své práci získali řadu neocenitelných zkušeností a mohli si sami „přičichnout“ ke tvorbě novin. Vzhledem k tomu, že právě chystáme vznik školního časopisu, bude se jim tato empirie hodit.

Jako ukázku a dnes oblíbenou „ochutnávku“ přikládáme článek Elišky Zvelebilové o anketě s návštěvníky JMP.

Současně chceme všechny studenty i kolegy pozvat k účasti na dalším ročníku tradiční akce Studenti čtou a píší noviny (viz další článek na školním webu).

 

Anketa: Jak dobře znáte zákony pohádkového města Jičína?

 

Redakce Pohádkových novin se rozhodla prověřit znalosti a postřeh návštěvníků festivalu a potrápila je několika záludnými otázkami týkajícími se zákonů pohádkového města Jičína. Ankety se zúčastnilo několik desítek respondentů ve věku 9 - 70 let, a byť byla převážná většina přespolní, nenechal se nikdo zahanbit.

Cílem první otázky bylo zjistit, zda návštěvníci vědí o sedmeru zákonů, které visí na Valdické bráně. Drtivá většina odpověděla kladně, a tak se vzápětí nabízel druhý dotaz, které z nich si lidé pamatují a sami dodržují. Zde se již odpovědi různily.

Nejvíce dotazovaným utkvělo v paměti rozdávání úsměvů a dobrých skutků,ale nezapomnělo se ani na očistění bot 

a vyfukování cigaretového kouře do kanálu.

Jestli byl někdo z dotazovaných kuřák a zákon skutečně dodržoval, se nepodařilo zjistit,neboť všechna víka kanálů byla pevně na svém místě. V druhé části ankety jsme návštěvníkům festivalu ponechali více tvůrčí svobody a dali jejich fantazii možnost naplno se projevit při vymýšlení nových zákonů, které by měly při této akci taktéž platit. Od názoru, že aktuální počet sedmi zákonů naprosto stačí, přes střízlivá, avšak neméně důležitá pravidla o tom,
aby si po sobě každý z návštěvníků uklízel, jsme se dostali až k velice zajímavým nápadům.

Odměnu by si jistě zasloužil jak návrh pana Filipa, který by do aktuálního seznamu přidal bod o zákazu ošklivého počasí, tak i vylepšení kuřáckého zákona panem Romanem, při kterém  by se do kanálu uchýlil nejen cigaretový kouř, ale rovnou celý kuřák. Poslední otázka byla zacílena na učitele a jejich žáky. Starší děti tvrdily, že ani v pohádkovém týdnu se ve škole nešetří domácími úkoly, ale s menšími návštěvníky a dotázanými učitelkami se shodli na tom, 

že se v tomto týdnu ve školách pětky ani poznámky nerozdávají, tedy alespoň v těch jičínských. Ať už se ale návštěvníci festivalu pravidly řídili, či ne, bylo na jejich tvářích vidět, že si naplno užívají jedno z pěti pohádkových odpolední. 

Návštěvníky zpovídala a článek zpracovala Eliška Zvelebilová

Comments