ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Na vlnách zdraví podruhé

přidáno: 3. 4. 2013 22:15, autor: Šárka Horáková   [ aktualizováno 7. 4. 2013 1:57 ]

Ve středu 3. dubna proběhl na naší škole tematický den s názvem Na vlnách zdraví. Všichni studenti dostali v tento den možnost, aby si vyzkoušeli například organizaci jednotlivých aktivit nebo se přiučili něčemu novému. Důsledkem je, že si všichni tento den budou pamatovat, protože podobné projektové dny se ve škole pořádaly již před několika lety, a řada studentů je možná ani nezažila.

Nádech zdravého dne ve škole zavlál už v 8 hodin. Pro jednotlivé třídy byl připraven čtyřhodinový program. Je ovšem třeba podotknout, že v každé hodině čekala studenty pokaždé jiná aktivita či seminář. Hned na začátek dostalo několik tříd možnost procvičit si jak mozkové závity, tak protáhnout celé tělo. Čtvrtý ročník totiž připravil v literárním semináři hned několik aktivit spojených s českým jazykem. Jednalo se o tvoření veršů, sloganů nebo například kvízů o zdraví. Následně došlo i ke zmiňovanému protažení, protože se všichni rozhýbali, aby neseděli pouze ve školních lavicích, nebo také tvořili různá písmena pomocí svého těla. K pohybovým aktivitám došlo také v tělocvičně, kde se cvičil pilates.

To ale ovšem nebylo všechno. Zdraví je totiž velmi široký pojem, a proto dále čekalo všechny setkání s hasiči. Náplň této hodiny spočívala v tom, že si studenti mohli proh

lédnout například hasičský oblek nebo mohli zhlédnout prezentaci s fotkami z dopravních nehod. Dále se přemístili na parkoviště školy. A kdo chtěl, mohl si například sednout do hasičského auta.

Od hasičů to ale nebylo daleko k Policii České republiky. Beseda přinesla všem zajímavé poznatky, které jsou užitečné do života. Mnoho studentů se nebálo na spoustu věcí zeptat. Policisté jim všechny jejich dotazy vysvětlili na názorných příkladech. Například se dozvěděli, jak je to s trestní odpovědností. Nebo také, co se může dít v případě, když člověk někomu něco odcizí.

V učebně chemie se konal seminář Ochrana člověka za mimořádných situací. Tato hodina byla opět velice naučná. Studenti nižších ročníků zhlédli poučné video a poté je čekal poslech různých varovných signálů. A jelikož tato středa byla právě první v měsíci, v pravé poledne mohli všichni slyšet zkušební signál v reálu.

Řada studentů také uvítala diskusní fórum pana profesora Křečka Je normální nekouřit? Kdo si myslí, že ano, určitě se může považovat za opravdu normálního člověka. Už jenom to, že cigareta obsahuje přes 4000 škodlivých látek, zní naprosto katastroficky.

Tím ovšem program celého dne zdaleka nekončil. Připraven byl pro mnohé také seminář o bezpečném používání internetu, což má do dnešní moderní doby rozhodně značné přínosy. Poté následovala také beseda s traumatologem nebo seminář, ve kterém se hlavně maturanti dozvěděli různé techniky, jak si zapamatovat snadně učivo.

Také v přízemí internátu byla umístěna stanoviště sdružení Života bez bariér. Studenti si vyzkoušeli, jaké náročné životní situace zažívají například lidé bez zraku.

Pokud se někdo zajímá o složení pokrmů, mohl si v prvním patře přečíst různé podrobnosti. A kdo poté navštívil školní bufet či jídelnu, zakončil tento den zdravou stravou. 
Na závěr je třeba poděkovat všem externím lektorům, kteří našemu tematickému dnu věnovali svůj volný čas, a zároveň i našim profesorům a studentům, kteří se také vybraných odborných seminářů chopili. 

Téma zdraví přineslo všem bohaté zkušenosti a poučení. Můžeme tedy doufat, že se zase něco podobného podaří v dalších letech uspořádat.


 

Kateřina PavlicováFotogalerie z našeho dne

Comments