ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Návštěva Terezína

přidáno: 11. 11. 2013 0:52, autor: Marián Klapka

V rámci výuky dějepisu jsme se společně s kvintou vypravili do Terezína. Účelem této exkurze bylo blíže poznat život vězňů tehdejšího ghetta a bývalé věznice Malá pevnost.
V chladný první listopadový den vyrazil o půl osmé autobus plný studentů dychtících po nových informacích spolu s profesorkami p. Daníčkovou a Horákovou směr Terezín. Cesta proběhla bez nejmenších komplikací a v deset hodin jsme stáli nastoupeni před terezínským muzeem. Na začátku naší exkurze byla krátká prezentace a film na téma Život v Terezíně. Během přednášky mezi námi kolovaly ukázky z protižidovské knihy ,,Der Giftpilz“( v českém překladu ,,Jedovatá houba“), citace norimberských zákonů a pravidla pro Židy žijící v ghettu. Po prezentaci jsme se rozdělili na dvě skupiny – kvarta a kvinta. S námi kvartány pokračovala paní profesorka Horáková a jedna ze zdejších průvodkyň.
V muzeu jsme se pak přemístili k modelu města Terezín, kde následovalo bližší seznámení s rozmístěním a účelem budov. Poté jsme si postupně prohlédli náměstí, židovskou svatyni a další památky spojené s dějinami Židů.
Po venkovní prohlídce jsme v budově Magdeburských kasáren zhlédli divadelní scénu a repliky tehdejších ubytoven. Po krátkém rozchodu jsme navštívili křesťanskou a židovskou obřadní síň a krematorium.
Posledním bodem prohlídky byla bývalá věznice gestapa - Malá pevnost. Náš průvodce byl jedním z těch, kteří vás při výkladu „neunudí k smrti“, navíc byla naše prohlídka okořeněna cestou podzemními chodbami Malé pevnosti. Myslím, že můžeme mluvit za všechny studenty naší třídy, když řekneme, že exkurze na nás hluboce zapůsobila. Pár citlivějších uronilo slzu, některým tragický výraz vydržel až do té doby, než jsme se všichni uvelebili v sedačkách autobusu. Zážitky z Terezína v nás zanechaly hluboký dojem.

Kateřina Svobodová, Jana Kotherová – kvarta.

Comments