ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Nechceme se sjet, chceme lepší svět

přidáno: 11. 12. 2011 2:34, autor: Marián Klapka

Pod tímto názvem se skrývá preventivní vrstevnický program, který proběhl ve čtvrtek 8.prosince 2011 pod střechou Novopackého Gymnázia a SOŠPg. Tohoto programu jsem se zúčastnila již po čtvrté, avšak poprvé jsem se dostala do pozice realizátora. Ačkoliv jsem se této důležité role obávala, nakonec jsem odcházela domů s dobrým pocitem.

Program probíhal ve školní knihovně, kam se na osmou hodinu ranní dostavilo 15 studentů naší školy, konkrétně studenti z tercie, kvarty, kvinty, 1.G a 1.A. Velkou radost mi udělala účast tří chlapců, neboť to obvykle nebývá zvykem. Nutno podotknout, že všichni studenti zde byli dobrovolně, což se podepsalo i na výsledné spolupráci.

A teď již k samotnému programu. Vše začalo představováním a úvodem, co to vlastně droga je, poté jsme se pustili do hry „Vymění si místa ti, kteří..“, čímž jsme se alespoň rozhýbali. A opět zpátky k drogám, při položení otázek, co droga dává a co naopak bere, již měli studenti možnost se zapojit a vyjádřit své názory. Během celého dne jsme se podívali na pět skupin drog, jejich způsob užití (pouze teoretický), projevy a rizika. Studenti se sami snažili na tyto informace přijít a každý měl šanci po probrání jedné skupiny drog, sdělit svůj příběh, který se té skupiny týkal, ať už to byla vlastní zkušenost nebo příběh o někom jiném. Teorie drog byla proložena malováním ostrovů, scénkami, způsoby odmítání drog a hrou, jenž určitě v studentech něco zanechala, neboť měli za úkol vybrat si z tabulky jednoho člověka, kterému darují lék proti AIDS, aniž by o něm věděli veškeré informace. Nakonec jsme si celý den shrnuli. Všichni jsme se shodili na tom, že nám tento program dal nejen nové informace, ale i nové přátele.

Zúčastnění studenti budou v následujících dnech předávat nové informace o drogách i svým spolužákům ze třídy. Věřím, že velkou část z nich pozitivně ovlivní.Martina Nováková, studentka septimy
Comments