ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Nejen o Korespondenčním semináři z programování aneb Proč je dobré dělat soutěže a olympiády (z pohledu studenta prvního ročníku "matfyzu")

přidáno: 13. 4. 2014 4:34, autor: Josef Křeček
Náš bývalý student, nyní student 1. ročníku MFF UK v Praze Petr Geiger, mě upozornil na další akci této fakulty pro středoškoláky - soustředění Korespondenčního semináře z programování - KSP (uzávěrka přihlášek na něj je již 19.4.2014).

Vše se dozvíte ze stránek ksp.mff.cuni.cz/sksp/2014J/ .

Potud teorie. Pokud však nad touto informací chcete jen mávnout rukou se slovy: "Zas další soutěž, co bych dělal něco navíc....", věnujte prosím dvě minuty svého volného času následujícímu citátu z e-mailu Petra Geigera:

Ať už víte, či nevíte, snažím se prvním rokem studovat matfyz, konkrétně jeho informatickou sekci. Studium je relativně náročné, ale nemuselo by tomu tak být. Spousta studentů to zvládá s úsměvem a levou zadní. Proč ? Dělali KSP, účastnili se soutěží, olympiád, soustředění atd. Takže až nyní jsem zjistil, k čemu ty všechny soutěže jsou. Člověk se dozví spoustu nových věcí, získá nový pohled na věci, o kterých si myslí, že ho zajímají (třeba změní názor) a je to především skvělá příprava na vysokou školu (a to určitě nejenom na matfyz). Takto to nejspíše zní poměrně suše, ale věřte, že rozdíl mezi těmi co řešili KSP ( a další), a těmi naivními, co si mysleli, že když šlo vše v pohodě do teď, tak že to půjde i nadále, je OBROVSKÝ. Neméně důležité je zjištění, že věci jsou o něčem jiném. Kupříkladu matematika, ale nejedná se jen o ni, až nyní například vím, o čem je opravdu programování, má předchozí představa byla opět značně naivní.

Doufám, že vám tento pohled studenta prvního ročníku bojícího s matfyzem, nějak třeba pomůže předložit studentům argumenty, proč se účastnit soutěží, které občas nabízíte. Protože i když jsem na informatické sekci, tak zde panuje tento názor o obtížnosti jednotlivých  oborů: učitelství < informatika < matematika < fyzika. Takže informace zmíněné v předchozím odstavci zcela jistě platí i pro ostatní obory, i když třeba v trochu jiné intenzitě. Jinak KSP je tedy něco jako MKS (matematický korespondenční seminář) od matematiků nebo FYKOS (Fyzikální korespondenční seminář) od fyziků.

Takže, až zase bude někdy studentům nabízet účast na soutěžích a podobně, určitě nezapomeňte na KSP pro informatiky. I když tradičně o přírodní vědy asi moc zájem nebude(bohužel). Ale byl bych rád kdyby to někomu pomohlo, protože já nyní docela lituji, že jsem KSP neřešil.(Tedy, že jsem vůbec nic neřešil... skoro)Potud citát. Tak nad tím trochu pouvažujte.....

                                                                                                                          Josef Křeček
Comments