Úvod‎ > ‎Články‎ > ‎

Nezapomeňte na praktickou úlohu Přírodovědné ligy!

přidáno: 3. 11. 2019 10:16, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 3. 11. 2019 10:18 ]
Až do 18. 12. 2019 probíhá praktická úloha Přírodovědné ligy, v níž můžete svůj ligový zisk navýšit až o 50 bodů. Připomeňme si zadání:

Dlouhodobá praktická úloha Přírodovědné ligy 2019/2020: Šidí nás výrobci potravin? (autor: Josef Křeček)

Zamysleli jste se někdy nad tím, zda hmotnost potravinářského výrobku – oplatek, sušenek apod. deklarovaná na obalu odpovídá skutečné hmotnosti? Nebo si výrobce do této hmotnosti rafinovaně započítal i hmotnost obalu? Pojďme se přesvědčit.

Zapůjčte si u autora úlohy laboratorní kapesní váhy (pozor, nejvýše na 5 pracovních dnů, soutěžících může být hodně a navíc jsou váhy třeba nejen pro Přírodovědnou ligu) a zvažte několik výrobků zabalených, pak zvažte obal, odečtěte od hmotnosti celkové a získáte čistou hmotnost výrobku. Pak vypočtěte, o kolik procent (s přesností na desetiny procenta) je čistá hmotnost nižší nebo vyšší než hmotnost zapsaná na obalu. Výsledek by mohl vypadat třeba tak, jak vidíte na našem fiktivním příkladu:

Výrobek

Hmotnost podle údaje na obalu

Hmotnost celková s obalem

Hmotnost obalu

Čistá hmotnost výrobku

Rozdíl

Sušenky MORIBUNDUS

 50 g

51, 0 g

1,4 g

49,6 g

-0,8 %

Stříbrné oplatky

120 g

120,9 g

0,7 g

120,2 g

+0,2 %

 

Znaménko „-“ v posledním sloupci znamená, že nás výrobce ošidil, znaménko „+“ zase značí, že se ošidil sám. Pokud se čistá hmotnost shoduje s údajem na obalu, pak samozřejmě rozdíl činí 0,0 %. Přesnost měření vah je, jak ostatně sami vidíte na našem příkladu, 0,1 g.

Měření proveďte na libovolném počtu výrobků, nejlépe na deseti, protože za každé správně zpracované měření získáte nejvýše 5 bodů, maximálně však 50 bodů. Můžete však provést i test více než deseti výrobků pro případ, že byste některé měření měli spočítáno chybně.

Vzhledem k omezenému počtu dostupných laboratorních vah se v této úloze jako v jediném kole mohou soutěžící sdružovat, nejvýše však do dvojic. Početnější skupiny nejsou přípustné. Samozřejmě soutěžící, který chce dosáhnout co nejlepšího individuálního výkonu a nechce pomáhat ve dvojici žádnému ze svých soupeřů v Přírodovědné lize, může soutěžit sám. V případě vytvoření dvojice získají stejné body oba soutěžící ve dvojici, body se nepůlí. Dvojice může být tvořena i soutěžícími z různých tříd. Dvojice odevzdává společné řešení, není nutno, aby ho každý zpracovával sám za sebe (není to tedy jako v běžných laboratorních pracích).

Své řešení úlohy posílejte na adresu josef.krecek@gymnp.cz nebo odevzdávejte autorovi úlohy přímo do kabinetu č. 16 nejpozději do 18. 12. 2019. Tato úloha není spojena s žádnou rychlostní prémií.

Vzhledem ke kontrole velkého počtu údajů může být vyhodnocení úlohy známo až po zimní přestávce Přírodovědné ligy na začátku února 2020.

Hodně zábavy při měření vám přeje

                                                                                                                            Josef Křeček

Start dlouhodobé úlohy: 1. 10. 2019

Konec: 18. 12. 2019

Maximální možný počet získaných bodů: 50
Comments