ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Nová filmově-fyzikální soutěž - Hronův buňát

přidáno: 1. 9. 2010 1:26, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 1. 9. 2010 1:48 ]
Gymnázium J.K.Tyla v Hradci Králové vyhlásilo soutěž Hronův buňát. Název odkazuje na jméno Jakuba Hrona Metánovského, který v létech 1871 až 1901 působil právě na zmíněném hradeckém gymnáziu. Profesor Hron proslul jako vynálezce originálních fyzikálních přístrojů a snažil se zdokonalit český jazyk originálními novotvary (např. buňát = nepřekotitelný kalamář) - viz http://cestovani.idnes.cz/otec-jary-cimrmana-vymyslel-bunat-hovnik-i-hronoid-f8n-/igcechy.asp?c=A080910_110103_igcechy_tom
Soutěž je týmová a je určena nejen těm, kdo mají rádi fyziku, ale především nadšeným filmovým amatérům. Úkolem soutěžních týmů je natočit na videokameru jakýkoli (ne)tradiční fyzikální experiment a následně digitálně zpracovat. Při provedení experimentu by měly být využity netradiční pomůcky nebo postupy. Zejména by se mělo jednat o takové pomůcky a postupy, které lze jednoduše a názorně zrealizovat a zopakovat.
Podrobný popis projektu a pravidla soutěže najdete v přílohách tohoto článku a na nástěnce přírodovědných předmětů ve 2. patře.
A nyní pozor - důležité termíny - do 20.10.2010 je nutné na mailovou adresu kodejska@gjkt.cz poslat závaznou přihlášku do soutěže. Stačí obyčejná e-mailová zpráva, ve které škola uvede: název školy, název experimentu, jména účastníků realizačního týmu, jméno a kontakt na osobu zaštiťující vedení experimentu (zpravidla vyučující fyziky). Z technických důvodů bude do soutěže zařazeno pouze prvních 10 přihlášených škol - proto
pospěšte!)
Do 31.3.2011 je nutné poslat na výše uvedenou adresu hyperlinkový odkaz, ze kterého lze video bez problémů stáhnout. Optimální je využít přímo školní web. Servery typu YOUTUBE apod. nejsou pro tyto účely vhodné.
V dubnu 2011 budou soutěžní příspěvky vyhodnoceny a v červnu budou v Hradci Králové vítězům předány ceny.
 
Jednoduchý návod na zpracování videa - viz http://jech.webz.cz/navody/php
 
 
Tento článek naleznete i v sekci Fyzika/Oznámení.
ĉ
Josef Křeček,
1. 9. 2010 1:46
ĉ
Josef Křeček,
1. 9. 2010 1:47
Comments