ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Nový dobrovolnický projekt na naší škole

přidáno: 3. 1. 2013 10:56, autor: Šárka Horáková   [ aktualizováno 3. 1. 2013 11:03 ]

Milí studenti,    

s novým rokem bych vám chtěla představit nový projekt. Ve spolupráci s Městskou knihovnou a Domovem seniorů v Nové Pace vám nabízím spoluúčast na práci celorepublikového projektu Národní kronika sdružení Sensen .

Sensen (Senzační senioři) vznikl v Nadaci Charty 77 jako odpověď na demografický vývoj v naší zemi. Přibývá seniorů, ale také pochybných a nadřazených hlasů nad nimi. Přitom je známo z domova i z blízkého okolí, jací umějí být dnešní šedesáti- , sedmdesáti- , i osmdesátníci. Zdaleka nejsou jen nemocní, nerudní, nesnášenliví. Naopak, mnoho z nich je obdivuhodně vitálních, aktivních a schopných rozdávat moudrost i práci pro ostatní Sensen není sociální službou, vytváří neformální spojení starších lidí, kteří nechtějí jen odpočívat a přijímat cizí pomoc. Hledá všechny seniory, kteří se ještě rádi dívají kolem sebe,  není  jim lhostejný vývoj společnosti, města, obce. Hledá seniory, kteří chtějí  a umějí cosi dát – zkušenost, kvalifikovaný názor, paměť na doby dnes už jakoby zasuté v historii. Nabízíme spojenectví, máme první programy, (Národní kronika, Druhý život dětské knihy…).
Ví se, že trápením mnoha starších občanů je samota. Proti ní se chce sdružení s vaší pomoci postavit, pomáhat těm, kteří zcela zbytečně a marně čekají, až je někdo bude potřebovat, až jim někdo dopřeje sluchu. Za pár let budou senioři nejpočetnější skupinou obyvatelstva v naší zemi.  Budou potřebovat nejen lékařskou a sociální péči, ale hlavně sebevědomí. Právě o to se s vámi chceme starat.

Národní kronika je společným projektem Sensen a Národního muzea. Má ambici stát se největším archivem malých i větších událostí, které mají možná jen osobní nebo místní význam, ale přece jenom ukazují dobu a souvislosti svého vzniku. Dále chce uchovat a zpřístupnit vzpomínky pamětníků pro poučení a pobavení současníků. Vznikne tak významný doplněk "velkých" dějin, který v budoucnu nejenom historikům umožní do hloubky zachytit současnou dobu a bude sloužit jako mezigenerační zprostředkovatel informací o době nedávno minulé.
V životě člověka jsou události, které stojí zato zaznamenat pro budoucnost. Může jít o narození dítěte, sňatek, promoci, dokončení nového domu, zajímavou cestu, podnikatelský úspěch, dožití významného věku, vyléčení nemoci, ale i úmrtí nebo nešťastnou událost. Může jít i o památná místa, historii skoro zapomenutou, skvělé osobnosti, slavnostní události, proměny obcí a krajiny, stavby.

Patronem projektu je spisovatel, dramatik a scénárista Zdeněk Mahler:
"Obracím se na vás, a pak na lidi, s kterými budete hovořit, abyste je přiměli obnovovat paměť národa. Návaznost informací, ale vlastně i sympatií mezi generacemi je narušena. My víme, co je to mládí, ale oni ještě nevědí, co je to stáří. A zatím nejsou příliš ochotni nám naslouchat. Jednou to stáří také prožijí, a i kdyby to, co my jim odkážeme, bylo jen to, aby neopakovali, to co jsme dělali my špatně, tak už to je cenné. Z tohoto důvodu bych se moc přimlouval, aby tyto dnes vznikající paměti národa, obrazy naší doby, byly velice bohaté."
Michal Lukeš, generální ředitel Národního muzea:
"Většina lidí zná Národní muzeum hlavně přes výstavy, ale v pozadí je ještě větší úkol: dokumentovat a uchovávat. Národní muzeum má ve svých sbírkách přes dvacet milionů předmětů a jedním z hlavních úkolů je zanechat budoucím generacím co možná nejkomplexnější obraz naší doby. Přitom největším problémem není ani tak najít unikátní předmět, jako zachytit ducha doby, drobné události. Proto jsme z projektu Národní kronika tak nadšeni. Není malých příběhů, není malých životů. Všechny tvoří ohromný komplex, který bude o naší době vypovídat. Myslím si, že tento projekt je výborně promyšlený. Doufám, že se v Národní kronice začne shromažďovat velké množství příspěvků, písemné vzpomínky, fotografie, postupně i videa, a to vše bude uloženo pod značkou Národního muzea a my se o to budeme skutečně pečlivě starat."

Pokud jste dočetli až sem a myšlenka pomoci vám není vzdálená, zapojte se také. V čem by tedy vaše práce spočívala?

V novopackém Domově seniorů žije mnoho lidí, kteří mají příběhy, které by jistě Národní kroniku obohatily. Jsou to však lidé, kterým počítač a práce spojená s ním je jistojistě vzdálená. A zde byste měli možnost pro realizaci vy. Seniory v Domově byste navštívili, poslouchali jejich vyprávění, zaznamenali je a odeslali. Mohlo by jít o jednorázové či opakované návštěvy.

Kdo by měl o tuto formu spolupráce na dějinách i lidských osudech zájem, vyhledejte Šárku Horákovou (školní knihovna). Domluvíme podrobnosti dalších postupů. A jestli vás problematika zajímá pouze teoreticky, máte doma aktivní babičky a dědy, podívejte se na www.sensen.cz.

Těším se na spolupráci s vámi.

                                                                                                                                                       Š. Horáková

Comments