ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ohlédnutí za 10. ročníkem Přírodovědné ligy

přidáno: 25. 4. 2014 1:08, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 25. 4. 2014 1:19 ]

Ve čtvrtek 24. dubna 2014 byly slavnostně vyhlášeny výsledky již 10. ročníku soutěže Přírodovědná liga. Tato celoroční soutěž ve fyzice, chemii, biologii a zeměpisu probíhá na naší škole každoročně již od roku 2004.

Letošní soutěž se skládala ze šesti soutěžních kol a závěrečného finále, tzv. Přírodovědné ligy mistrů.  Do finále postoupilo 15 nejlepších úspěšných řešitelů z celkového počtu 48 účastníků. Počet letošních účastníků představuje historický rekord soutěže. Znamená, že v Přírodovědné lize letos alespoň v jednom soutěžním kole soutěžil téměř každý šestý žák gymnázia, v některých třídách dokonce téměř každý čtvrtý. To je jistě pozoruhodné, uvědomíme-li si, že Přírodovědná liga není žádnou „jednorázovkou“ na jedno odpoledne, ale jde naopak o „běh na dlouhou trať“. Soutěž začíná v září a končí v dubnu a soutěžící ji věnují nemálo hodin ze svého volného času.

Odměnou za celoroční snažení byla úspěšným účastníkům exkurze do prvního českého 3D planetária, které se nachází v areálu science centra Techmania v Plzni. Cíl exkurze si vybrali sami soutěžící v elektronické anketě. V rámci této exkurze byly předány diplomy a ceny nejúspěšnějším účastníkům. Po vyrovnaném boji letos vybojoval celkové vítězství Vojtěch Zívr ze třídy 2.G, který získal i cenu Skokan roku za největší zlepšení ve srovnání s loňským ročníkem (loni obsadil 14. místo). Pomyslnou stříbrnou příčku obsadil Vojtěch Tázlar ze septimy osmiletého gymnázia, na 3. místě se pak umístila Simona Lánská z kvinty. Cenu Objev roku pro nejlepšího nováčka soutěže získala Kristýna Vojtíšková ze třídy 1.G, která v konečném účtování skončila na 7. místě.

Jako každoročně byly i letos vyhlášeny výsledky kategorie Junior pro soutěžící z nižších ročníků osmiletého gymnázia (tedy primy až kvarty). Vůbec poprvé v historii vyhrál tuto kategorii zástupce nejmladší třídy – Albert Hylmar z primy, který je obrovským příslibem pro další ročníky (nejen) této soutěže. Druhé a třetí místo zaujala děvčata z tercie v pořadí Klára Kotyková (vítězka letošního okresního kola Fyzikální olympiády ve své kategorii)
a Denisa Tichá.

Také letos mohla Přírodovědná liga probíhat díky podpoře Sdružení rodičů gymnázia a firmy Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka.  Bez této podpory by Přírodovědná liga nikdy nemohla být tím, čím už po deset let je. Realizační tým soutěže, který připravoval soutěžní úlohy, pracoval v obvyklém složení z posledních let, tedy: RNDr. Josef Křeček (koordinátor soutěže), Mgr. Tomáš Dočekal, Lenka Doležalová, RNDr. Jana Vašková a Mgr. Jana Žižková. Konzultantem jednoho ze soutěžních kol byl i Mgr. Michal Chrtek. Vůbec poprvé v historii ligy byla autorkou některé z úloh i bývalá úspěšná účastnice této soutěže – loňská maturantka Nikola Šotolová.

Přírodovědná liga úspěšně završila první dekádu své existence a již nyní se připravuje 11. ročník, který vyvrcholí znovu závěrečnou exkurzí, tentokrát do srdce Moravského krasu – Punkevních jeskyní a propasti Macocha.

Veškeré informace o  Přírodovědné lize včetně kompletního pořadí 10. ročníku najdete na webových stránkách www.gymnp.cz .

                                                                                                                                           Josef Křeček      


Absolutní vítězové 10. ročníku Přírodovědné ligy - zleva Vojtěch Tázlar (2. místo), Vojtěch Zívr (1. místo),
Simona Lánská (3. místo)
    

Vítězové kategorie Junior - zleva Klára Kotyková (2. místo), Albert Hylmar (1. místo), Denisa Tichá (3. místo)


Objev roku - Kristýna Vojtíšková, Skokan roku - Vojtěch Zívr


Budova 3D planetária v areálu Techmanie v Plzni - cíl letošní exkurze Přírodovědné ligy


V 3D planetáriu 


3D projekce Obloha nad Plzní právě začíná...


Vlastní 3D planetárium se nachází v tomto obřím modelu Slunce


Z interaktivní expozice Vesmír v budově 3D planetária

Comments