ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ohlédnutí za 11. ročníkem Přírodovědné ligy

přidáno: 21. 4. 2015 11:52, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 23. 4. 2015 12:08 ]
V úterý 21. dubna byly slavnostně vyhlášeny výsledky 11. ročníku soutěže Přírodovědná liga.  Tato unikátní vnitřní školní soutěž, zaměřená na přírodovědné předměty, neztratila tempo ani po svých loňských „desátých narozeninách“. Počet účastníků dosáhl letos 41, v mladší kategorii Junior, určené žákům nižších ročníků osmiletého gymnázia, se představilo 16 soutěžících. Tato čísla sice nepředstavují absolutní účastnický rekord dosavadních jedenácti ročníků Přírodovědné ligy (ten byl dosažen v jubilejním 10. ročníku – 48 soutěžících), kvantita však byla nahrazena vyšší kvalitou. Počet úspěšných řešitelů celého ročníku (tedy soutěžících, kteří splnili stanovený bodový limit) byl 25, z toho 9 v kategorii Junior.  To je absolutní rekord dosavadních 11 ročníků soutěže! Pozoruhodným faktem je i skutečnost, že mezi 15 finalistů soutěže postoupilo hned pět zástupců kategorie Junior. Nejen v Přírodovědné lize, ale i v řadě dalších soutěží, jichž se škola zúčastňuje, se tak ukazuje, že talentů na novopackém „malém“ gymnáziu je více než dost.

Také letošní ročník se skládal ze šesti soutěžních kol (chemických, fyzikálních, biologických, zeměpisných i smíšených) a závěrečného finále, již tradičně konaného pod názvem Přírodovědná liga mistrů. Autory úloh byli Lenka Doležalová, Mgr. Petra Křížová, Mgr. Tomáš Dočekal, Mgr. Michal Chrtek a autor tohoto článku, který již 11 let soutěž řídí a koordinuje (a činí tak rád!).

Po sečtení bodů se celkovou vítězkou stala možná překvapivě, ale zcela zaslouženě, Kristýna Vojtíšková ze třídy 2.G.  Tato úspěšná účastnice soutěží v poznávání rostlin a živočichů dokázala, že kromě biologie jí nejsou cizí ani ostatní přírodovědné obory. V letošním ročníku vedla prakticky způsobem start – cíl, ve finále velmi dobrým výkonem odrazila nápor všech soupeřů a patří jí pomyslná „zlatá medaile“. „Stříbrnou“ příčku vybojoval vítěz předloňského ročníku David Broul z oktávy. Přestože letošní maturant přemýšlí o jiné než přírodovědné životní dráze, našel si uprostřed příprav na finiš svého studia na gymnáziu čas i na letošní „ligu“ a potvrdil tak pověst  všestranného až  „renesančního“ člověka. Třetí místo zaujal vyrovnanými výkony vítěz loňského ročníku Vojtěch Zívr ze třídy 3.G.

V kategorii Junior zvítězila Klára Kotyková z kvarty, úspěšná účastnice mnoha – a zdaleka nejen přírodovědných – soutěží a projektů. Svůj talent potvrdil i jeden z nejmladších soutěžících, Albert Hylmar ze sekundy, který po loňském vítězství tentokrát (s minimálním bodovým odstupem za vítězkou) vybojoval krásnou druhou příčku. Na třetí místo se mohutným finišem v závěrečných kolech a ve finále probojovala Věra Praislerová z kvarty.

Cenu Objev roku, určenou nejlepšímu nováčkovi soutěže, získal Jiří Vágenknecht ze sexty. Ten převzal štafetu úspěšného řešitele Přírodovědné ligy po své sestře Pavlíně, dnes už absolventce školy. Titulem Skokan roku za největší zlepšení v porovnání s loňským ročníkem se pak může pyšnit Jan Burkert ze sekundy, který zaznamenal skok o plných 22 míst v pořadí!

Přírodovědná liga vyhlášením ještě úplně neskončila. Tečku za letošním soutěžním ročníkem udělá 28. dubna tradiční exkurze pro úspěšné soutěžící, jejímž cílem bude Moravský kras, konkrétně jeskyně Balcarka a propast Macocha.

Závěrem poděkujme těm, bez jejichž dlouholeté finanční i morální podpory by se Přírodovědná liga nikdy nemohla konat, tedy Sdružení rodičů gymnázia a firmě Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka.

A snad už vůbec není třeba dodávat, že od září startujeme do nového ligového ročníku – tentokrát již dvanáctého.

                                                                    RNDr. Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligy

P.S. Autor článku děkuje Tereze Kráčmarové ze 2.G (mimochodem rovněž úspěšné řešitelce letošního ročníku Přírodovědné ligy) za fotodokumentaci vyhlášení výsledků.

Kompletní fotogalerii vyhlášení najdete na http://kracmarovat.rajce.idnes.cz/Vyhlaseni_PL .

                                                   

                                                Absolutní vítězové letošního ročníkuComments