ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ohlédnutí za 12. ročníkem Přírodovědné ligy

přidáno: 2. 5. 2016 11:03, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 2. 5. 2016 11:07 ]

Slavnostním vyhlášením výsledků a exkurzí  účastníků na Letiště Václava Havla v Praze skončil ve čtvrtek 28. dubna 12. ročník soutěže Přírodovědná liga. Ta se na Gymnáziu a Střední odborné škole pedagogické v Nové Pace pořádá již od roku 2004 a stala se patrně největší  vnitřní školní přírodovědnou soutěží v České republice (autorovi článku a zároveň koordinátorovi soutěže v jedné osobě alespoň není obdobná akce ve srovnatelném rozsahu a šíři témat na jiné škole známa).

Dvanáctý ročník proběhl ve formátu, který se již po několik let v soutěži ustálil – šest soutěžních kol, tzv. Silvestrovská prémie a na závěr samozřejmě finále pro 15 nejlepších soutěžících, tzv. Přírodovědná liga mistrů. Soutěžní témata byla fyzikální, chemická, biologická,  geografická a nechyběla samozřejmě ani trocha matematiky. Autory úloh byli Lenka Doležalová, RNDr. Jana Vašková, Mgr. Tomáš Dočekal, Mgr. Michal Malý, Mgr. Petra Křížová a RNDr. Josef Křeček, který byl jako každoročně koordinátorem soutěže.

Letošní ročník byl v mnoha ohledech v dosavadní historii soutěže unikátní.  Především byl ročníkem jednoznačně nejvyrovnanějším. Bodové odstupy v čele tabulky byly do poslední chvíli minimální a po finále činil rozdíl mezi prvním a třetím místem pořadí pouhých 11 bodů, přičemž na vítězství bylo třeba vybojovat 858 bodů. Rekordem je i účast 6 soutěžících z kategorie Junior, tedy z nižšího stupně gymnázia (prima až kvarta), ve finále. A dalším primátem letošního ročníku je skutečnost, že má v absolutním pořadí zatím nejmladší vítězku.

Také celkovým počtem soutěžících patřil letošní ročník k nejúspěšnějším. Konečná tabulka výsledků obsahovala 47 jmen, z toho 13 z kategorie Junior. Z toho si 23 soutěžících (v kategorii Junior 9) splněním potřebného bodového limitu vybojovalo titul úspěšného řešitele. Celkem 41 účastníků pak zdolalo bodový zisk, potřebný k účasti na závěrečné exkurzi.

V absolutním pořadí se vítězkou letošního ročníku poměrně překvapivě, ale naprosto zaslouženě stala Klára Kotyková z kvinty, která ještě loni bojovala v kategorii Junior a to velmi úspěšně, protože ji na jaře roku 2015 vyhrála. Letos se tedy už radovala z triumfu mezi všemi soutěžícími. Pro  druhé místo s odstupem pouhých 10 bodů finišoval letošní maturant Vojtěch Zívr ze třídy 4.G, jen o bod zpět pak skončila celková vítězka loňského ročníku Kristýna Vojtíšková ze 3.G. Třídy kvinta a 3.G byly v konečném pořadí nejúspěšnější, obě se dvěma zástupci v TOP 5,  protože úspěch Kristýny Vojtíškové ještě podtrhl celkovým 5. místem její spolužák ze třídy Ondřej Havlík.

V kategorii Junior zvítězil ziskem 779 bodů (tedy jen 79 bodů za absolutní vítězkou) Matěj Tegel ze sekundy, jen o 11 bodů za ním skončil druhý Jakub Svoboda z primy a bronzovou příčku vybojoval s odstupem pouhých 2 bodů Jan Cogan ze sekundy.

Cenu koordinátora Přírodovědné ligy pro nejúspěšnějšího soutěžícího základní části ligy (6 kol plus Silvestrovská prémie) získala Karolína Nosková z kvinty, která v konečném pořadí skončila na krásném 4. místě.  Obdobná cena za vítězství v Přírodovědné lize mistrů patří Marku Nádvorníkovi, rovněž z kvinty, který díky tomuto výkonu dosáhl až na 6. místo celkového pořadí, přestože ještě po 5. kole nefiguroval mezi 15 finalisty. Marek získal zaslouženě i cenu Objev roku pro nejlépe umístěného soutěžícího, který nesoutěžil v předchozím ročníku. Cenu Skokan roku za největší zlepšení ve srovnání z minulým ročníkem vybojoval již zmíněný Jan Cogan, a to zlepšením z loňského 41. místa až na konec první desítky.

Také letos převzali všichni úspěšní řešitelé diplomy a hodnotné ceny, což bylo umožněno štědrou finanční podporou Spolku rodičů gymnázia a firmy Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka.

Dvanáctý ročník je za námi – vzhůru do toho příštího s pořadovým číslem 13!  Startujeme již v září.


                                                                                 RNDr. Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligy


Foto: Tereza Kráčmarová


Absolutní vítězové 12. ročníku Přírodovědné ligy, zleva Vojtěch Zívr (2. místo), Klára Kotyková (1. místo), Kristýna Vojtíšková (3. místo)Tři nejlepší v kategorii Junior: Jakub Svoboda (2. místo), Matěj Tegel (1. místo), Jan Cogan (3. místo)

Comments