ÚVOD‎ > ‎Články‎ > ‎

Ohlédnutí za 13. ročníkem Přírodovědné ligy: Dvojnásobná obhajoba vítězství!

přidáno: 6. 4. 2017 12:23, autor: Josef Křeček   [ aktualizováno 7. 4. 2017 6:39 ]

Ve čtvrtek 6. 4. 2017 byly slavnostně vyhlášeny výsledky 13. ročníku soutěže Přírodovědná liga, která probíhá na Gymnáziu a SOŠPg v Nové Pace již od roku 2004. Jde o celoroční soutěžní klání ve fyzice, chemii, biologii a geografii (a tak trochu také v matematice). Přírodovědná liga je „během na dlouhou trať“ – startuje vždy v září a vrcholí v jarních měsících. Soutěžícím, kteří chtějí uspět, tak nesmějí chybět nejen náležité znalosti a dovednosti, ale také vytrvalost.

Jak se stalo v posledních letech zvykem, skládal se i letošní ročník ze šesti soutěžních kol, z nichž každé bylo věnováno jinému oboru. Nejúspěšnější soutěžící pak postoupili do Přírodovědné ligy mistrů – finálového testu s 50 otázkami. Poté byly body soutěžících z tohoto testu přičteny k bodům ze šesti kol základní části a z toho vzešlo výsledné pořadí.

Celkovou vítězkou letošního ročníku se stala Klára Kotyková ze sexty, která tak obhájila loňské vítězství. To se od roku 2007 nikomu nepodařilo a Klára je teprve druhou soutěžící Přírodovědné ligy, která toto dokázala. Současně získala i ceny koordinátora Přírodovědné ligy pro vítěze základní části soutěže a pro vítěze Přírodovědné ligy mistrů. Tomu se říká „vítěz bere vše“! Díky druhému místu Jakuba Tegela a třetímu místu Moniky Kotykové se stala letošní Přírodovědná liga tak trochu „mezinárodním mistrovstvím sexty“. Všichni tři „medailisté“ totiž pocházejí z této třídy.

Na čtvrtém místě skončil Matěj Tegel z tercie, který se tak zároveň stal podruhé za sebou vítězem kategorie Junior, určené žákům nižšího stupně gymnázia (prima až kvarta). Matěj, který mimochodem skončil letos na druhém místě v kraji ve své kategorii soutěže Přírodovědný klokan a exceluje i v dalších soutěžích nejen přírodovědného zaměření, předstihl celou řadu starších soupeřů a je do budoucna velkým příslibem. Také v kategorii Junior se deset let nikomu nepodařilo obhájit vítězství z předchozího ročníku - až letos právě Matějovi. Na 2. místě v kategorii Junior skončila Markéta Jiřičková ze sekundy (v absolutním pořadí krásné 6. místo) a bronzovou „juniorskou“ příčku vybojoval Albert Hylmar z kvarty (celkově osmý). Ten se díky tomu dostal na druhou příčku historické tabulky kategorie Junior od vzniku soutěže.

„Skokanem“ roku, tedy soutěžícím, který se nejvíce zlepšil ve srovnání s minulým ročníkem, se stal již zmíněný Jakub Tegel – v minulém ročníku na 40. místě, letos druhý! Za zaznamenání však stojí i výkon Jana Hošky ze 2.G, který z loňského 38. místa vyskočil letos až na místo desáté.

Objevem roku, tedy nejlepším nováčkem soutěže, se stal Nicolas Lubinski ze sekundy, celkově na 14. místě absolutně a na 5. místě v kategorii Junior.

Úspěšní řešitelé letošní ligy, kteří splnili požadovaný bodový limit  (bylo jich celkem 16 z celkových 35 účastníků) obdrželi na slavnostním vyhlášení z rukou koordinátora soutěže diplomy a díky podpoře Spolku rodičů gymnázia a firmě Papír – knihy, Ondřej Nýdrle, Nová Paka byli také odměněni hodnotnými cenami. Poté se spolu s dalšími účastníky ligy zúčastnili tradiční exkurze, jejímž cílem byla tentokrát liberecká iQlandia.

Netřeba dodávat, že 14. ročník Přírodovědné ligy se na své účastníky těší od září letošního roku.

 

                                                                                                                                 RNDr. Josef Křeček, koordinátor Přírodovědné ligy

Možná vás také zaujme:

Výsledky Přírodovědné ligy mistrů 2017 (finálového testu):
https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/aktualni-rocnik-2016-2017/vysledkyprirodovedneligymistrua2017

Konečné výsledky Přírodovědné ligy 2016/2017: 
https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/aktualni-rocnik-2016-2017/konecnevysledkyprirodovedneligy2016201713rocnikusouteze

Přehled všech vítězů Přírodovědné ligy od 1. ročníku v roce 2004: https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/listina-vitezua-prirodovedne-ligy-2004---2012

Historická tabulka Přírodovědné ligy: https://sites.google.com/a/gymnp.cz/prirodovedna-liga/historicka-tabulka-prirodovedne-ligy-2004---2016                Vítězové Přírodovědné ligy 2016/2017 v absolutním pořadí, zleva: Monika Kotyková (3. místo), Klára Kotyková (1. místo), Jakub Tegel (2. místo)

Na další fotografie z vyhlášení i z exkurze se můžete podívat na https://photos.google.com/share/AF1QipNsIfTAbBj3hP2FCsQLGwVXlpl4iUO8zsCbTPlW0POtwcXz-4otgoM5MyVNmrPiSw?key=c0xwS25BMzZoNXVIT0VieUlDZHd1WTVyVE1QVnJB .


Comments